STYL

Translation is not available.

Co ještě nevíte o materiálech?

Elen Klašková z Textilního zkušebního ústavu v Brně dnes na veletrhu STYL přednášela na téma Co ještě nevíte o materiálech, které nosíte. Hovořila při této příležitosti o legislativě, kterou se musí řídit výrobci textilií, o vlastnostech přírodních a chemických vláken a také o mnohdy zavádějícím označování.

„Když lidé vidí napsáno bambusové vlákno, tak si často myslí, že se jedná o ryze přírodní materiál. Bambusové vlákno je však chemicky přetvořené vlákno, je to viskóza,“ uvedla Elen Klašková. Ve svém vystoupení cílila především na personál v prodejnách, který by měl umět dobře poradit spotřebiteli při výběru oblečení a mít přitom i detailní přehled o materiálech, ze kterých je oděv vyroben.

Odborná pracovnice TZÚ se také zamýšlela nad tím, zda bychom se v dnešní době obešli bez chemických vláken a konstatovala, že jak přírodní, tak chemická vlákna (polyester, polyamid, nylon, akryl, polyuretan aj.), mají v textilním průmyslu své opodstatnění. Podle jejích slov jsou přírodní materiály jako bavlna, vlna, len nebo hedvábí oblíbené pro své užitné vlastnosti. Jsou například jemné a chladivé na omak, dobře sají pot, ale na druhé straně se více mačkají a odírají, rychleji stárnou atd. „Žádná textilní surovina, respektive žádné vlákno, nevyniká dokonalostí ve všech vlastnostech. Mnohé vlastnosti se dají zlepšit konečnou úpravou, přesto záleží na chemickém složení, povrchové a vnitřní struktuře, konstrukci a celkové geometrii vlákna,“ uvedla Elen Klašková.

Dotkla se také platné evropské legislativy z roku 2011, kterou se musí řídit výrobci i v České republice. Upozorňovala především na povinnost zajistit zdravotní nezávadnost textilních výrobků, poskytovat údaje o jejich materiálovém složení nebo o údržbě. Je třeba mít na paměti, že všechny pokyny musí být napsány česky. Když například označení u piktogramů zahrnuje anglický text „Follow the washing instructions or ask your mather,“ je to možná humorné doporučení, ale zákonnou povinnost to nenaplňuje.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše