STYL

Co ještě nevíte o materiálech?

Elen Klašková z Textilního zkušebního ústavu v Brně dnes na veletrhu STYL přednášela na téma Co ještě nevíte o materiálech, které nosíte. Hovořila při této příležitosti o legislativě, kterou se musí řídit výrobci textilií, o vlastnostech přírodních a chemických vláken a také o mnohdy zavádějícím označování.

„Když lidé vidí napsáno bambusové vlákno, tak si často myslí, že se jedná o ryze přírodní materiál. Bambusové vlákno je však chemicky přetvořené vlákno, je to viskóza,“ uvedla Elen Klašková. Ve svém vystoupení cílila především na personál v prodejnách, který by měl umět dobře poradit spotřebiteli při výběru oblečení a mít přitom i detailní přehled o materiálech, ze kterých je oděv vyroben.

Odborná pracovnice TZÚ se také zamýšlela nad tím, zda bychom se v dnešní době obešli bez chemických vláken a konstatovala, že jak přírodní, tak chemická vlákna (polyester, polyamid, nylon, akryl, polyuretan aj.), mají v textilním průmyslu své opodstatnění. Podle jejích slov jsou přírodní materiály jako bavlna, vlna, len nebo hedvábí oblíbené pro své užitné vlastnosti. Jsou například jemné a chladivé na omak, dobře sají pot, ale na druhé straně se více mačkají a odírají, rychleji stárnou atd. „Žádná textilní surovina, respektive žádné vlákno, nevyniká dokonalostí ve všech vlastnostech. Mnohé vlastnosti se dají zlepšit konečnou úpravou, přesto záleží na chemickém složení, povrchové a vnitřní struktuře, konstrukci a celkové geometrii vlákna,“ uvedla Elen Klašková.

Dotkla se také platné evropské legislativy z roku 2011, kterou se musí řídit výrobci i v České republice. Upozorňovala především na povinnost zajistit zdravotní nezávadnost textilních výrobků, poskytovat údaje o jejich materiálovém složení nebo o údržbě. Je třeba mít na paměti, že všechny pokyny musí být napsány česky. Když například označení u piktogramů zahrnuje anglický text „Follow the washing instructions or ask your mather,“ je to možná humorné doporučení, ale zákonnou povinnost to nenaplňuje.