STYL

Translation is not available.

V expozici značky Biošatník s překvapením zjistíte, že bavlna roste i v hnědé a zelené barvě

Mladá česká firma vyrábí oblečení bez chemie a s minimální zátěží pro životní prostředí, protože díky využití barevných odrůd biobavlny šije oděvy vzorované i bez umělých barviv. Firma Biošatník obléká ekologicky celou rodinu a její výrobky ocení hlavně alergici, atopici a malé děti. Letos poprvé vystavuje v pavilonu P.

Modely české značky Biošatník jsou ušité z přirozeně barevné biobavlny, která vzniká zpracováním starých odrůd bavlníku rostoucího v přírodních tónech hnědé, zelené a smetanové. Výsledný materiál se už nemusí barvit, takže je maximálně šetrný k pokožce i k přírodě. Barevně rostlá biobavlna je velmi měkká, příjemná na omak a má charakteristickou přírodní vůni. „Tento koncept, kdy není potřeba barvit, ale přesto je oblečení barevné, se mi od začátku hrozně líbil,“ vypráví majitelka společnosti Biošatník Anna Beránková. „Je to ohleduplné k životnímu prostředí, protože barvením se spotřebuje spousta chemikálií, a pokud se barví někde v rozvojových zemích, často tam vypouštějí barvu do řek. I samotná bavlna je velmi náročná na pěstování, používají se pesticidy a hnojiva, proto má smysl kupovat biobavlnu. U nás se do ní obléká celá rodina. Sice to není tak barevné a možná atraktivní, ale cítíme se v ní dobře. Třeba pyžamo z biobavlny je jemné a příjemné, naši zákazníci si ho nemohou vynachválit,“ dodává.

Původním povoláním herečka si otevřela e-shop s ekologickým oblečením před šesti lety a od začátku chtěla nabízet české výrobky. Protože nebylo lehké něco najít, postupně začala navrhovat vlastní bio oblečení a zadávat jeho výrobu u českých firem. „Ale tato spolupráce úplně nefungovala, takže nakonec mám malou šicí dílnu v Trutnově, kam jsem se i přestěhovala a v říjnu tam otevřu svůj první obchod. Zatím je odezva místních lidí velmi dobrá,“ líčí Anna Beránková svůj podnikatelský příběh. Dnes nabízí oblečení od miminek až po dospělé, pánské i dámské, včetně domácích a nočních oděvů, čepiček, spodního prádla nebo oblečení pro těhotné a kojící maminky. Design má vlastní, ale většinou jde o klasické střihy. „Od začátku jsem rozhodla šít z barevně rostlé biobavlny, takže většina oblečení je v odstínech smetanové, hnědé a zelené, jedině tmavomodré kousky jsou ekologicky barvené. Teď rozšíříme nabídku o lněné kalhoty a košile, v nabídce už mám směs len – biobavlna – bambus,“ popisuje zakladatelka značky Biošatník. Materiály jí dodává český výrobce textilu, který nakupuje příze s certifikací GOTS (Global Organic Textile Standard). Stále častěji šije také z peruánské biobavlny špičkové kvality.

„Snažím se, aby oblečení v přírodní barevnosti nevypadalo jako pyžamo, což není úplně snadné. Ale myslím, že přírodní materiál je krásný sám o sobě, a mým hlavním cílem je co nejméně zátěže pro planetu,“ říká Anna Beránková. Proto používá jen kokosové nebo perleťové knoflíky, a kde to materiál dovolí, čistě bavlněné nitě. Aby nemusela zboží balit do plastů, nabízí zákazníkům balení do plátěných pytlíků, které mohou využít i na další věci. A těší ji, že zájem o biobavlnu u nás roste a zvyšuje se i povědomí o výhodách ekologického oblečení pro malé děti nebo osoby s alergiemi a ekzémy. „Na veletrhu STYL vystavuji poprvé, navazuji tady nové obchodní kontakty a hned první den jsem získala objednávky,“ prozradila.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše