STYL

V expozici značky Biošatník s překvapením zjistíte, že bavlna roste i v hnědé a zelené barvě

Mladá česká firma vyrábí oblečení bez chemie a s minimální zátěží pro životní prostředí, protože díky využití barevných odrůd biobavlny šije oděvy vzorované i bez umělých barviv. Firma Biošatník obléká ekologicky celou rodinu a její výrobky ocení hlavně alergici, atopici a malé děti. Letos poprvé vystavuje v pavilonu P.

Modely české značky Biošatník jsou ušité z přirozeně barevné biobavlny, která vzniká zpracováním starých odrůd bavlníku rostoucího v přírodních tónech hnědé, zelené a smetanové. Výsledný materiál se už nemusí barvit, takže je maximálně šetrný k pokožce i k přírodě. Barevně rostlá biobavlna je velmi měkká, příjemná na omak a má charakteristickou přírodní vůni. „Tento koncept, kdy není potřeba barvit, ale přesto je oblečení barevné, se mi od začátku hrozně líbil,“ vypráví majitelka společnosti Biošatník Anna Beránková. „Je to ohleduplné k životnímu prostředí, protože barvením se spotřebuje spousta chemikálií, a pokud se barví někde v rozvojových zemích, často tam vypouštějí barvu do řek. I samotná bavlna je velmi náročná na pěstování, používají se pesticidy a hnojiva, proto má smysl kupovat biobavlnu. U nás se do ní obléká celá rodina. Sice to není tak barevné a možná atraktivní, ale cítíme se v ní dobře. Třeba pyžamo z biobavlny je jemné a příjemné, naši zákazníci si ho nemohou vynachválit,“ dodává.

Původním povoláním herečka si otevřela e-shop s ekologickým oblečením před šesti lety a od začátku chtěla nabízet české výrobky. Protože nebylo lehké něco najít, postupně začala navrhovat vlastní bio oblečení a zadávat jeho výrobu u českých firem. „Ale tato spolupráce úplně nefungovala, takže nakonec mám malou šicí dílnu v Trutnově, kam jsem se i přestěhovala a v říjnu tam otevřu svůj první obchod. Zatím je odezva místních lidí velmi dobrá,“ líčí Anna Beránková svůj podnikatelský příběh. Dnes nabízí oblečení od miminek až po dospělé, pánské i dámské, včetně domácích a nočních oděvů, čepiček, spodního prádla nebo oblečení pro těhotné a kojící maminky. Design má vlastní, ale většinou jde o klasické střihy. „Od začátku jsem rozhodla šít z barevně rostlé biobavlny, takže většina oblečení je v odstínech smetanové, hnědé a zelené, jedině tmavomodré kousky jsou ekologicky barvené. Teď rozšíříme nabídku o lněné kalhoty a košile, v nabídce už mám směs len – biobavlna – bambus,“ popisuje zakladatelka značky Biošatník. Materiály jí dodává český výrobce textilu, který nakupuje příze s certifikací GOTS (Global Organic Textile Standard). Stále častěji šije také z peruánské biobavlny špičkové kvality.

„Snažím se, aby oblečení v přírodní barevnosti nevypadalo jako pyžamo, což není úplně snadné. Ale myslím, že přírodní materiál je krásný sám o sobě, a mým hlavním cílem je co nejméně zátěže pro planetu,“ říká Anna Beránková. Proto používá jen kokosové nebo perleťové knoflíky, a kde to materiál dovolí, čistě bavlněné nitě. Aby nemusela zboží balit do plastů, nabízí zákazníkům balení do plátěných pytlíků, které mohou využít i na další věci. A těší ji, že zájem o biobavlnu u nás roste a zvyšuje se i povědomí o výhodách ekologického oblečení pro malé děti nebo osoby s alergiemi a ekzémy. „Na veletrhu STYL vystavuji poprvé, navazuji tady nové obchodní kontakty a hned první den jsem získala objednávky,“ prozradila.