Stavební veletrh Brno

Translation is not available.

Budoucnost stavebnictví je v udržitelnosti a nových technologiích. Ukázali to experti a vystavovatelé na Stavebním veletrhu Brno

Přibližně 25 tisíc návštěvníků přivedl na brněnské výstaviště trojlístek Stavební veletrh Brno, veletrh DSB – Dřevo a stavby Brno a veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX. A to jak z řad odborníků, tak zájemců o stavby, rekonstrukce nebo vybavení domácnosti z řad koncových zákazníků. Poprvé se tu uskutečnil Festival architektury věnovaný opatřením pro udržitelnou výstavbu a adaptaci měst na klimatickou změnu. Součástí byla učňovská Mistrovství České republiky v osmi řemeslných oborech i největší tuzemská soutěžní přehlídka studentského designu. Tří veletrhů věnovaných bydlení se zúčastnilo 258 přímých vystavovatelů a 201 zastoupených firem na celkové výstavní ploše přes 18.500 m2, nabídka dalších více než 60 firem byla návštěvníkům k dispozici v centru vzorových montovaných domů EDEN.

Výstavba šetrná k životnímu prostředí je do budoucna jedinou myslitelnou cestou. Na letošním Stavebním veletrhu se jí cíleně věnoval Festival architektury se čtyřdenním programem přednášek, workshopů a diskusí. V prvních dvou dnech určených odborníkům se jej zúčastnilo asi 500 registrovaných účastníků – architektů, projektantů, developerů, představitelů měst i stavebních úřadů. Vysoká účast pokračovala také v pátek a v sobotu, kdy byl Festival architektury přístupný pro veřejnost. Největší zájem byl o ukázky ekologických stavebních řešení a sobotní seminář OŽP Brno o dotaci Zeleň střechám. Přímo na festivalu bylo podepsáno memorandum, ve kterém se město Brno a 28 místních firem a institucí společně zavázaly přispět ke snižování emisí CO2. 

Pavilon V soustředil na jedno místo prezentaci stavebnictví a navazujících oborů. Mezi účastníky Stavebního veletrhu Brno a veletrhu Dřevo a stavby Brno nechyběly přední firmy a značky českého stavebního trhu jako Wienerberger, Ytong, Schiedel, Sun System, FenStar, Ekonomické stavby, Šimbera a další. Na stáncích se objevila řada novinek a nejlepší exponáty soutěžily o Zlaté medaile SVB 2020. Ocenění získaly tři výrobky zvyšující energetickou úspornost i komfort bydlení. První Zlatou medaili získala společnost Schiedel za nový systém řízeného větrání pro rodinné domy s kompaktní rekuperační jednotkou Schiedel KombiAir. Druhé ocenění patří společnosti hede kamna, která do Brna přivezla inovativní kamna dánského výrobce Aduro. Hybridní kamna Aduro A3 Lux umožňují spalování pelet i palivového dřeva s automatickým provozem. Třetí Zlatou medaili převzali zástupci společnosti Wienerberger za Tondach iRoof – moderní a vysoce efektivní řešení tepelněizolačního systému střech z PIR panelů. 

Přehlídka krásných interiérů pro zdravé bydlení 

Zájemci o nábytek, bytové doplňky a interiérový design mířili do pavilonu F na veletrh MOBITEX. Přehlídka ukázala nejen trendy v designu, ale také nábytek pro zdravé spaní a sezení, různé technologické vychytávky a kancelářský nebo zahradní nábytek. Velký zájem návštěvníků vzbudil projekt ukázkového interiéru ve stylu džungle, který připravila a komentovala designérka Iva Bastlová.  

Nejlepší exponáty soutěžily o ceny Grand Prix MOBITEX 2020 v kategoriích progresivní design a progresivní technologie. Designovým provedením porotu nejvíce zaujala společnost Darré a její autorská kolekce luxusního povlečení podle návrhu známé blogerky – Bylinky od Anie Songe. Druhá příčka patří jídelnímu stolu z masivu se zaoblenými hranami Hanna od výrobce a vystavovatele Rott Design. Designovým provedením zabodoval také puristický kancelářský nábytek řady „A look“ od výrobce a vystavovatele Office Pro Service. V kategorii progresivní technologie zvítězil originální koncept luxusní postele výrobce Sonnenberg Manufaktura a vystavovatele Swiss Beds, který měl v Brně světovou premiéru. Stříbro získaly italské zdravotní matrace nejvyšší kvality Magniflex a bronz patří ekologickému nábytku z kartonu od společnosti Nardi. 

Do studentské sekce Grand Prix MOBITEX 2020 se zapojilo devět středních a vysokých škol z celé České republiky a výsledkem byla unikátní přehlídka 95 prací od 85 autorů. Téma ročníku znělo „Experiment“ a hlavní vítězkou se stala Sabina Stržínkováz ateliéru Průmyslového designu UTB ve Zlíně. Její čalouněná židle Tammi v sobě spojuje ruční práci a využití moderní CNC technologie na výrobu opěradla. Dále bylo uděleno ještě deset studentských cen, a to jak odbornou porotou, tak partnery a sponzory soutěže. 

Konference o EET, učňovské soutěže, zajímavé přednášky i bezplatné poradenství 

V rámci veletrhu se uskutečnila konference Start závěrečné fáze EET, kde řemeslníci a další živnostníci získali podrobné informace ke třetí vlně EET včetně možných technických řešení. Akci uspořádalo Ministerstvo financí ČR spolu s Finanční správou ČR a osobně se jí zúčastnila ministryně financí Alena Schillerová. 

Součástí veletržního programu bylo osm učňovských Mistrovství České republiky. V pavilonu A2 se představila špička nastupující generace kominíků, pokrývačů, klempířů, tesařů, čalouníků, instalatérů a elektromechaniků, zatímco v pavilonu F soutěžili nejšikovnější mladí truhláři. Smyslem všech soutěží bylo zviditelnit dovednosti mladých řemeslníků, kvalitní práci odborných škol a propagovat řemesla, což se podle ohlasů stoprocentně podařilo. Zároveň se v pavilonu A2 prezentovaly desítky firem, které aktivně přispívají k budoucnosti českých stavebních řemesel. 

Přímo v pavilonu V se konal přednáškový program zaměřený na užitečné informace a aktuální témata současného stavebnictví. O jeho zajištění se postaraly především Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Cech topenářů a instalatérů ČR, Centrum pasivního domu a Asociace dodavatelů montovaných domů. K zajímavým tématům patřily úpravy panelových domů, zdravé vnitřní prostředí, zkušenosti s pasivními domy, ekologické a úsporné systémy technických zařízení budov nebo zavádění BIM do stavební praxe. Doprovodný program veletrhu MOBITEX se věnoval hlavně historii českého nábytkářského průmyslu a prezentaci studentských prací.  

Pro návštěvníky se otevřelo dvanáct bezplatných poradenských center zaměřených na všechny oblasti spojené se stavbou, rekonstrukcí a vybavením domu. Odborníci radili s právními a technickými problémy, se žádostmi o dotace nebo s výběrem stavebních materiálů, technologií a zdravého nábytku.


 

Řekli o veletrhu

Jiří Kuliš, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno

Děkuji všem vystavovatelům a příznivcům Stavebního veletrhu za účast a podporu. Stavebnictví je velmi důležité odvětví, které bojuje s nedostatkem pracovní sily. Na veletrhu mi chyběl roboticky zedník.

Alena Schillerová, ministryně financí, MF ČR 

Náš seminář o elektronické evidenci tržeb je součástí kampaně, kterou tady v Brně poprvé, a ne naposledy děláme, protože s blížící se 3. vlnou EET očekáváme rostoucí zájem o informace a konkrétní zařízení a aplikace. Proto se tu v přilehlých prostorách také představují firmy, které nabízejí řešení pro administrativu EET. 

Eduard Muřický, náměstek ministra průmyslu a obchodu

Dopravní stavby i pozemní stavitelství mají pozitivní čísla. V České republice se staví, v podstatě padesát procent těchto investic je veřejných a vláda přislíbila, že ve Fondu dopravní infrastruktury navýší prostředky pro následující, resp. letošní rok. Přeji veletrhu, ať se mu daří, ať jsou vystavovatelé úspěšní a přinesou si z této akce nové zákazníky.

Lucie Haraslínová, předsedkyně Klastru českých nábytkářů 

Měla jsem možnost projít si veletrh a podívat se na něj i optikou porotce. Musím říct, že se povedl, včetně studentské sekce. Známe také vítěze učňovských mistrovství, z nichž některá měla potěšitelný zahraniční přesah, například u truhlářů tu byli zástupci kompletní V4.  

Pavel Křeček, předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě 

Chválím Brno, dnes jsem měl čas si ho prohlédnout a klobouk dolů, co jste v Brně dokázali. Pochopitelně už dlouho chválím celý areál brněnských veletrhů, ve dvacátých letech to byl od urbanistů velmi dobrý počin. Jsem rád za spolupráci s Veletrhy Brno a za náš stánek, kde je poměrně velká frekvence poradenství. 

Tomáš Lukeš, tajemník Asociace českých nábytkářů  

Českým podnikům se daří exportovat a vidíme, že se výrazně zlepšilo také vybavení firem. Zejména v posledních deseti letech jsme svědky robotizace výroby a troufnu si odhadnout, že v českém nábytkářském průmyslu už pracují stovky robotů.  

Helena Prokopová, cechmistryně, Cech čalouníků, dekoratérů a truhlářů 

MOBITEX 2020 se mi velmi líbí, a proto tvrdím, že zamával křidélky jak motýl a opět vzlétá. Teď jde o to, aby příští rok nefoukl studený vítr a motýlka nesrazil dolů. Jsem velmi ráda, že je tu letos spousta nových vystavovatelů a zajímavých, dobře řešených modelů nábytku. Myslím si, že nový design i nový způsob zpracování mají zelenou. Také odborné přednášky jsou dobře zorganizované, lidé sem mohou přicházet za poznáním a vzdělávat se, což jim pak pomáhá lépe pochopit prezentované výrobky. 

František Hlaváč, generální ředitel Magniflex 

Na veletrhu vystavujeme už jedenáctý rok a vždycky se do Brna těšíme. Letos jsme tady představili naši novinku - matraci Maestro, která získala ocenění GRAND PRIX jako jeden z nejlepších výrobků v oboru. Máme tady také unikátní polohovací rošt, který unese až 600 kg. Návštěvnost byla letos trošku poznamenaná hrozbou koronaviru, všichni jsme to tady cítili a každý vystavovatel tady o tom mluví. Ale klienti, kteří sem dochází, jsou bonitní a my jsme tady s vámi byli zase rádi.  

Sabina Vyskočilová, obchodní asistentka společnosti SUNSYSTEM, s.r.o.

Největší nápor koncových zákazníků nám přišel v pátek a v sobotu. Tahounem letošního roku byly samozřejmě pergoly. Příští rok určitě opět dorazíme. 

Kateřina Kořenková, marketingová specialistka společnosti Xella CZ, s.r.o.

Naši společnost bych mohla označit za tahouna každoročního Stavebního veletrhu. Letošní ročník jsme dokonce museli posílit personál na expozici, protože jsme dobře odhadli, že se u nás zastaví hodně lidí – koncoví zákazníci, odborníci, školní exkurze, lidé z města a novináři. Své síly jsme spojili také s několika projekty, které se tady konaly. Spolupracovali jsme i na doprovodném programu Festivalu architektury, kde jsme dodali model zelené střechy. Návštěvníky veletrhu také baví náš doprovodný program, kdy jim ukazujeme, jak se z našeho materiálu staví.  

Jaroslav Petřík, obchodní zástupce firmy SOKOL - OKNA - DVEŘE - VRATA s.r.o.

Návštěvnost letošního veletrhu byla dobrá. V sobotu nám dokonce nestačila kapacita našich obchodních zástupců. Podcenili jsme to. Příští rok musíme rozhodně posílit náš team.  

David Rybníček, vedoucí přímého prodeje pro ČR společnosti FenStar s.r.o.

S rozvržením veletrhu jsme spokojení. Určitě bych jej nezkracoval ani neprodlužoval. Vidíme ho především jako příležitost pro výměnu kontaktů. Zákazníci se u nás hodně zastavovali a prohlíželi si vystavované exponáty. Příští rok určitě opět dorazíme.  

Petr Opavský, projektový manažer Dobré Podlahy

U nás se zastavují pouze koncoví zákazníci. Jsou totiž už rozhodnuti, že si podlahu pořídí od nás, jenom se jdou ubezpečit, jestli zvolili například správný dekór. Na veletrh se určitě vrátíme i další rok. Jsme totiž rádi, že se takto můžeme s našimi zákazníky spojit.  

Josef Hanzl, obchodní zástupce společnosti, OFFICE PRO SERVICE s.r.o. 

Veletrh je pro nás příležitostí, jak prezentovat novinky odborníkům i široké veřejnosti. Letos jsme představili designově odlehčenou skříňovou a stolovou sestavu A LOOK, která vznikla ve spolupráci s brněnským ateliérem SENAA architekti. Jsme rádi, že se náš nový koncept líbí, máme na něj první pozitivní reakce a vážíme si i ocenění v soutěži GRAND PRIX MOBITEX, které jsme za tuto sestavu získali.  

Bedřich Skalický, obchodní a marketingový ředitel, Grand Beds Česká republika 

Účast na veletrhu MOBITEX pro nás byla významná, a to z mnoha důvodů. Především jsme představili naši postel Sonnenberg Concept One, k této události jsme uspořádali i tiskovou konferenci, a také jsme tímto způsobem vstoupili na český trh se značkami Grand a Sonnenberg. Je pro nás potěšením, že jsme to mohli udělat tady v Brně a v krásném areálu postavit krásný stánek. Pro nás je podstatné, že si návštěvníci mohou naše postele bez obav vyzkoušet, to jim řekne mnohem víc než hodinová přednáška.

Petr Novague, designér Sonnenberg Concept One a nositel prestižních ocenění Red Dot Awards

Rozhodl jsem se bourat klišé a vytvořit solitér, který bude dominantou ložnice, bude stát volně v prostoru a sloužit pouze k jedinému účelu: ke kvalitnímu spaní. Jsem po roce práce velice spokojen s výsledkem a kvalitou produktu, na kterém odvedli čalouníci opravdu profesionální práci.

Lenka Kolářová, obchodní oddělení, JECH 

Naše firma se ráda účastní veletrhu MOBITEX, protože zde můžeme představit zákazníkům z celé České republiky náš kompletní sortiment včetně novinek, kterými byly letos nové sedací soupravy Levi a Lia. Osobní setkání nám vždy ukazují, po čem zákazníci volají, letos to byly hlavně sedací soupravy menších rozměrů, které jsou vzhledově hezké, praktické a rozkládací či úložné. Veletrh je jedním ze způsobů, jak si naše soupravy mohou vyzkoušet a porovnat je s konkurencí. Možnost srovnání více výrobců pod jednou střechou je benefitem i přáním do budoucna; čím více firem tu bude prezentovat své výrobky, tím bude i veletrh pro návštěvníky zajímavější.   

Karel Vágner, jednatel, Dreambeds 

Z veletrhu máme pozitivní dojmy. Vnímáme naši účast jak z hlediska prezentace firmy a značky, tak se k mému překvapení objevil nový druh klientely, která to má daleko do našich showroomů a hledá kvalitní produkt s přidanou hodnotu, a tou je opravdu kvalitní spánek. Na veletrhu máme dostatečný prostor na to, abychom si s návštěvníky popovídali, odpověděli jim na všechny otázky a aby si také postele bez stresu a spěchu vyzkoušeli. V následujících týdnech uvidíme, nakolik budou získané kontakty proměny v realizace. Uvažujeme o tom, že bychom na MOBITEX přijeli opět příští rok.  

Aleš Kuchař, majitel, Darrè 

Byli jsme překvapeni i potěšeni tím, že naše povlečení získalo cenu GRAND PRIX MOBITEX. Veletrh si vždycky procházím a dívám se, co je tu zajímavého a inspirativního, letos jsem objevil například zajímavou látku s přírodním nádechem ve studentské sekci. I v tom vidím smysl veletrhu. Oceňuji, že na náš stánek přišli návštěvníci, u nichž jsem viděl zájem a měli hodně dotazů.   

Eva Mokošínová, manažerka marketingu společnosti Schiedel, s.r.o.

Jako pravidelní vystavovatelé s dvaadvacetiletou veletržní praxí nás letos v Brně příjemně potěšili návštěvníci. Oproti loňskému ročníku se zvedl jejich odborný zájem. Na stánku se nás hodně ptali na odborné věci, realizaci nebo cenovou dostupnost. 

Michal Jakubec, generální ředitel, studio JASYKO 

V letošním roce jsme připravili pro návštěvníky veletrhu projekt Technologie & design, ve kterém ukazujeme plně funkční interiér včetně luxusních podlah, stěrek, osvětlení a samozřejmě audiovizuální systém, který dodáváme. V letošním roce hodnotím naši účast jako povedenou, návštěvníci chodí s konkrétními požadavky a je to naše cílová skupina.

Oldřich Grepl, jednatel, společnost Metax Krby  

Jsme tady už podvacáté, takže letos máme výročí. Řekl bych, že veletrh jde po období poklesu zase mírně nahoru. Účast už vnímáme jako součást svého renomé, přichází sem za námi spousta klientů, což je příjemné. Noví zákazníci tady zaregistrují naši značku a kolikrát se vrátí a řešíme už konkrétní stavbu. Mezi zákazníky má Stavební veletrh Brno určitě odezvu. 

Josef Bolina, obchodní manažer, Design for All 

V Brně vystavujeme poprvé a nejsme zklamaní. Oslovujeme tady zejména architekty, projektanty, stavební firmy a dohodli jsme se na některých zajímavých věcech. Také Festival architektury nám přivedl nové partnery, bavili jsme se tu s lidmi, kteří mají větší zakázky, a dohodli se na spolupráci. Zejména nám jde o expanzi na Moravu, kde hledáme partnery, a myslím, že se nám to podařilo. 

Walter Sodomka, ředitel Komínové asociace – APOKS 

Stavební veletrh vždy přitahuje zajímavou paletu odborníků a nás upřímně těší jejich zájem a snaha spolupracovat s námi na společných tématech. Velikou výhodou veletrhu je, že se můžeme všichni potkat na jednom místě, aniž by nás rušily různé povinnosti, takže máme k dispozici prostor pro vzájemnou debatu. 

Petr Štefáček, manažer, Jura – PETRACO 

Vystavujeme zde přes deset let, předvádíme tu stroje na výrobu kávy pro domácnosti i firmy. Jura není značka, která by se specializovala například na televizní reklamu, veletrh pro nás představuje vhodnou formu, jak se k zákazníkům dostat blíž a představit jim naše produkty. Pro obě strany je ideální, když si mohou kávovary vyzkoušet.  

Kateřina Tichá, jednatelka společnosti, Nábytek z kartonu 

Byl to náš první veletrh. Líbil se nám, přišlo hodně návštěvníků a navázali jsme dobrou spolupráci jak s koncovými zákazníky, tak firmami. 

Jitka Šmahlíková, manažerka prodejen, AKSAMITE 

Jsme česká firma, na trhu působíme 27 let a zaměřujeme se na celočalouněné sedací soupravy.  Na veletrhu jsme byli spokojeni hlavně s průběhem pátku a soboty, kdy byla příjemná návštěvnost, přišli k nám noví zákazníci a podařilo se nám získat objednávky. Je ke zvážení, zda MOBITEX o den neposunout a otevřít ho od čtvrtka do neděle. 

Milan Dusík, jednatel společnosti PUR-IZOLACE, s.r.o.

Máme čtrnáct výstav do roka, ale Stavební veletrh v Brně si nikdy nenecháme ujít. Kladně hodnotíme především zvýšený výskyt odborné veřejnosti, která k nám letos zavítala pro příval nových informací.  

Martin Galia, obchodní zástupce HousePro.cz

Na brněnském stavebním veletrhu jsme poprvé. Jsme příjemně překvapeni, protože lidé o nás jeví zájem. Chtějí vědět, co pro ně můžeme udělat. Uvítali jsme také možnost propagace ještě před samotným veletrhem, které nám Veletrhy Brno a.s. nabídly. Je to určitě dobrá spolupráce, která se promítne především do počtu koncových zákazníků.

Marián Pravda, technicky poradce společnosti ELMAR color, s.r.o.

Na Stavebním veletrhu v Brně jsme letos poprvé. Zatím se tak rozkoukáváme, a to opravdové hodnocení se dostaví až za několik měsíců. Už teď ale vidíme, že zájem o naši galerii exponátů je značný. Lidé se například zastavují u našich posuvných bran a hodně se doptávají na podrobnosti. Na škodu je pouze možná to, že veletrh končí už v sobotu. Uvítali bychom prodloužení ještě o jeden den. Mohli bychom tak oslovit ještě více zákazníků.

Dagmar Koudelková, předsedkyně poroty GRAND PRIX MOBITEX-STUDENT 

Letošní soutěže se zúčastnilo devět škol z České republiky a ve studentské expozici bylo vystaveno 95 exponátů. Jsou tu velmi zdařilé práce i hotové výrobky, máme tu výsledky spolupráce s konkrétními firmami. Cením si toho, že můžeme vystavovat práce v měřítku 1:1, které jsou funkční. Doufám, že příští rok budeme mít možnost opět se potkat se zajímavými návrhy.

Iva Bastlová, designéra a šéfredaktorka časopisu Interiéry 

V rámci doprovodného programu veletrhu MOBITEX jsem spolu se sedmnácti firmami připravila ukázkový interiér ve stylu džungle. Mám z výsledku opravdu radost, protože všechno k sobě pěkně ladí, návštěvníci tráví v expozici dlouhou dobu a projevují zájem o jednotlivé exponáty tím, že si je fotí.  Nikdo je tu neruší, nikdo jim nic nenutí, přišli se sem inspirovat. To je to, co jsem od projektu očekávala a jsem ráda, že se záměr naplnil. 

Tereza Sigmundová, hlavní organizátorka Festivalu architektury

Jsme velice mile překvapeni zájmem účastníků, a to jak během dvou odborných dnů, tak během následujících dnů určených pro veřejnost. Za organizátory mohu říci, že jsme určitě spokojeni, protože účast byla opravdu hojná.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše