ANIMAL TECH

Translation is not available.

I krávy trápí letní vedro, FARMSYSTEM zná řešení

Vysoký tepelný stres snižuje dojivost. Řešením je investice do klimatizovaných vodních matrací francouzské značky Bioret Agri, která se podle zahraničních zkušeností vrátí asi za čtyři roky. K novinkám na stánku společnosti FARMSYSTEM patří také kanadské systémy ventilace do stájí a technologie usnadňující kraví pedikúru neboli správnou péči o paznehty.

Česká firma FARMSYSTEM se zaměřuje na inovace, které zvyšují efektivitu zemědělské výroby, současně zkvalitňují péči o zvířata, přispívají k jejich welfare a pomáhají chránit planetu. Na veletrhu ANIMAL TECH jejich novinky přitahují velkou pozornost návštěvníků. „Pro živočišnou výrobu nabízíme jak věci pro denní využití, tak větší investice na dlouhá léta. Naší výhodou jsou znalosti technologických návazností, díky kterým dokážeme produkty propojit do jednoho komplexního systému, proto se jmenujeme FARMSYSTEM,“ vysvětluje jednatel společnosti  Vojtěch Zink.

FARMSYSTEM je mladá firma s teprve pětiletou historií, ale na brněnském výstavišti vystavuje každý rok a pokaždé představuje novinky, o které mají návštěvníci velký zájem. „Představujeme tady koncept francouzské firmy Bioret Agri, která do stájí dodává aktivní podlahy Magellan a nyní jsou nejaktuálnější její klimatizované vodní matrace pro krávy. Od kolegů z Francie víme, že návratnost této investice se pohybuje kolem čtyř let, což je mezi technologiemi pro chov jedna z nejkratších,“ říká Vojtěch Zink. Matrace AquaStar je reakcí na měnící se klima, kdy teploty rostou až do extrémů a zvířata v létě trpí tepelným stresem. Vodní matrace odnímá krávě část tepla, které vyzařuje, a její klimatizovaná verze je v tomto procesu ještě daleko efektivnější. Každá matrace zapojená do systému má svůj vodní polštář a protékající voda se průběžně ochlazuje. Novinka zvyšuje welfare zvířat, ale především má velký ekonomický přínos, protože zvířatům v horkých dnech neklesá dojivost. Latexové lůžko navíc v zimě izoluje od betonu a celoročně chrání proti otlakům, proleženinám a spáleninám. „Vzhledem ke klimatické změně jde o velmi efektivní opatření, které bude i v České republice postupně nabývat na významu,“ je přesvědčen Vojtěch Zink.

Už před pár lety FARMSYSTEM v Brně představil aktivní podlahu Magellan, kterou firma Bioret Agri vyvinula speciálně do stájových chodeb. Podlaha se skládá z pryžových lamel rozložených tak, aby vytvářely podélné a paralelní drážky, které shromažďují kapaliny a nepřetržitě je přepravují do sběrného zařízení. Přínosem není jen snadnější údržba stáje, ale také welfare zvířat. Podlaha Magellan chrání krávám klouby a pomáhá udržovat ve zdravém stavu paznehty, protože minimalizuje jejich kontakt s močí a výkaly. Produkce amoniaku je snížena a do budoucna vytváří i velmi dobré výchozí postavení v plnění regulace produkce amoniaku. „Studie nezávislých zahraničních institutů zjistily, že díky aktivní podlaze jsme schopni snížit emise amoniaku o 35 až 50 %. To je velmi důležité z pohledu ochrany životního prostředí. Navíc dokážeme dusík, který se neuvolní s amoniakem, využít třeba na poli nebo v bioplynové stanici. S tímto systémem jsme schopni zadržet a využít jinde asi 7 kg dusíku na krávu a rok,“ informoval Vojtěch Zink. Jak dodal, vůbec první instalace aktivní podlahy Magellan mimo Francii realizována právě v České republice.

FARMSYSTEM se dlouhodobě zaměřuje také na „kraví pedikúru“ neboli předcházení problémům s  paznehty, které jsou hlavním důvodem pro utracení krav před započetím reprodukčního cyklu. Na stánku v pavilonu P si návštěvníci prohlédnou prototyp hydraulické klece na úpravu paznehtů, kterou vyrábí přímo FARMSYSTEM. Další novinkou je automatická průchozí vana na koupání paznehtů. „Vana je automatická, protože si sama spočítá, kolik zvířat jí prošlo, pak se vypustí, propláchne a napustí včetně prostředku na vytvrzení rohoviny zvířat,“ popisuje Vojtěch Zink. Výhodou průchozí vany je také nenáročná obsluha, pravidelnost koupelí a minimalizace stresu zvířat.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše