OPTA

Translation is not available.

Návrat k československému designu brýlí se podařil

Přednáška designérů studia Optiqa ukázala brýle vyráběné před padesáti lety v Československu jako aktuální inspiraci. Retro modely podle jejich návrhů začala vyrábět Okula Nýrsko jako nositel československé tradice, jsou z moderních materiálů, ale s ručně nýtovanými panty a doplněné originálními slunečními klipy. Čtyři modely brýlí v různých barevných variacích si můžete prohlédnout na stánku Okula Eyewear.

Série veletržních přednášek na téma design v oční optice představila také práci dvojice designérů, kteří se inspirují československými brýlemi ze šedesátých let. „Oživujeme unikátní design, který je stále funkční,“ říkají Ondřej Vicena a Michal Pavlát, kteří nejdříve hledali inspiraci u brýlí Andyho Warhola a nakonec navázali na práci návrhářů socialistických podniků Okula a Dioptra. „Brýle vyráběné za socialismu byly i velmi krásné a propracované. Většina takových se ovšem na pulty vůbec nedostala, protože se vyvážely na západ,“ vysvětlili designéři, kteří se systematicky věnují sbírání vintage brýlí a všeho, co souvisí s historií oboru. Československá výroba navázala na tradici, která začala už v 19. století, kdy brýle z Nýrska zásobovaly rakousko-uherský trh a vyvážely se do celého světa. Návrháře ze studia Optiqa zaujaly hlavně modely ze šedesátých let, objevili třeba obruby s pozlacenými stranicemi, futuristické štěrbinové sluneční brýle nebo kolekci op-art s černobílými geometrickými vzory. Speciální designovou vychytávkou byl model Dolonit – bezpantové brýle vyrobené z jednoho kusu se ztenčeným plastem v místě napojení očnice na stranici.

K nové kolekci vytvořené pro Okulu Nýrsko mladé tvůrce inspirovaly socialistické brýle z transparentního celuloidu, z něhož se dlouhá desetiletí vyráběly také nejobyčejnější obruby na lékařský předpis. Místo celuloidu použili vysoce kvalitní moderní plastový materiál – acetát celulózy – a atraktivní barvy, ale transparentnost s přiznanými spoji zachovali a povýšili na stěžejní prvek. Výsledkem byly modely OV1 a OV2, za které Ondřej Vicena a Michal Pavlát získali nominaci na cenu Czech Grand Design 2017. Na letošním veletrhu OPTA mají premiéru modely OV3 a OV4 v různých barevných provedeních. „Tyto modely jsou doslova ovlivněné historií československého designu a naším hledáním československého tvaru brýlí,“ říká Michal Pavlát. „Opět navazujeme na jednobarevný transparentní celuloid, ale u nových modelů jsme už pracovali se silnějším acetátem. Chtěli jsme dodržet nýtované spoje a ruční propracovanost, která se nám hrozně líbí a která je dodnes funkční. Když s těmito brýlemi přijdete k optikovi, mladší se možná lekne, ale starší řekne super, tohle umím opravit,“ popisuje návrhář.

Zajímavým prvkem všech modelů je sluneční klip přichycený nikoli moderně magnetem, ale klasickými kovovými úchytkami. „S klipem se obroučky posouvají do punku a vypadají trochu jako svářečské. U slunečních brýlích se lidé nebojí nosit něco výraznějšího, proto jsme zvolili kontrastní kombinace, třeba bílý sluneční klip na žlutých brýlích,“ vysvětluje Ondřej Vicena, kterému se líbí, že sluneční klip obrubu úplně promění a dělá z ní nové brýle. „Lidé si často myslí, že jsou to jenom sluneční brýle, protože na nich klip pěkně sedí,“ říká designér. U brýlí OV3 a OV4 zaujme také minimální zakřivení očnice, které odpovídá aktuálnímu trendu rovných čoček slunečních brýlí. Dva nové modely jsou na Optě vystaveny v osmi transparentních barvách a s klipy v několika variantách se třemi odstíny polarizačních čoček.

Druhá prezentace studia Optiqa na téma „Československý design brýlí“ proběhne v prostoru OPTA FORUM v sobotu ve 14 hodin.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše