IDET

Translation is not available.

Sedm týmů soutěžilo ve finále NATO Innovation Challenge 2019

Celkem sedm týmů – pět ze Spojených států, jeden z Velké Británie a jeden z Německa, dnes usilovalo o prvenství v soutěži NATO Innovation Challenge 2019, jejíž finále se konalo na brněnském výstavišti v rámci veletrhu IDET. Tři týmy dnes během dne prezentovaly svá řešení na téma „Elektromagnetický puls – prevence, zmírnění a zotavení“ přímo na místě, čtyři se připojily on-line. Z verdiktu poroty a vítězství v soutěži se osobně v Brně radoval zástupce týmu Electronics Service z Great Mills z amerického státu Maryland.

Týmy se zabývaly tím, jak se proti elektromagnetickému impulsu bránit anebo jakým způsobem postupovat, když dojde k poškození zařízení elektromagnetickým pulsem.Elektromagnetický puls je právem v centru pozornosti Armády České republiky a ostatních aliančních armád NATO nejen pro svou citlivost např. v oblasti kyberbezpečnosti, ale i pro svůj zásadní vliv na každodenní chod běžného života v civilním sektoru,“ říká Kristina Soukupová, prezidentka neziskového ústavu DefSec Innovation Hub Praha, který soutěž poprvé organizuje v České republice ve spolupráci s vojenským velitelstvím NATO v Norfolku a jeho Inovačním hubem.

Cílem této soutěže je přivést do zbrojního oboru netradiční partnery. Oslovili jsme technické univerzity a prostřednictvím našich partnerů i menší firmy, které jsou schopné nabídnout zajímavá řešení, představující pro země Severoatlantické aliance benefit. Sedm finalistů jsme vybírali mezi více než dvaceti týmy,“ dodává organizátorka. Její slova potvrdil při slavnostním zahájení i představitel Inovačního hubu NATO Serge Da Deppo, který také hovořil o snaze organizátorů dotáhnout vítězná řešení do konce v řádech několika měsíců. Uvedl také, že v současném světě se vše rychle mění, technologie jdou mílovými kroky dopředu, země Severoatlantické aliance na to musí být připraveny, reagovat svižně a uvádět moderní technologie do života.

Soutěž se koná po čtvrté, předešlé ročníky proběhly ve Spojených státech, ve Francii a Německu. Zatím se vždy podařilo prosadit vítězné řešení do praxe a týmy, které v předešlých ročnících vyhrály, získaly finanční prostředky a udělaly dobrý byznys. Včera mi například kolegové říkali, že jedno z inovativních řešení využívá německá automobilka Mercedes ve všech svých vozech, což považuji za velký úspěch,“ říká Kristina Soukupová.

Přestože není mezi finalisty náš tým, české dovednosti by se v projektu neměly ztratit. „Naším strategickým partnerem v této soutěži je Vojenský technický ústav, který má zkušebnu na elektromagnetický puls. Doufáme, že pokud NATO zainvestuje do vítězného týmu, bude další rozvoj projektu probíhat právě ve VTU,“ dodává Kristina Soukupová.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše