SILVA REGINA

Translation is not available.

U harvestoru otočili motor, což poskytlo velké možnosti. A je z toho GRAND PRIX

Zní to až neuvěřitelně jednoduše: konstruktéři John Deere prostě otočili u nového harvestoru 1170G 8W motor o 180 stupňů… a na světě je stroj, který tím získal velké množství bonusů. Od vyššího komfortu pro obsluhu, přes snížení spotřeby paliva až po menší hlučnost. Dali mu také poprvé osm kol. To vše kromě velkého zájmu lesáků vedlo k udělení letošní ceny GRAND PRIX Silva Regina.

„Jde o úplně novou koncepci. Větší i menší motory musí splňovat emisní normy. A aby se všechny potřebné technologie, nutné pro jejich splnění, vešly i do menšího stroje, postupně vývojáři John Deer přišli na to, že bude dobré motor prostě obrátit o sto osmdesát stupňů,“ připojuje Vlastimil Zeman, ředitel společnosti Merimex, která produkty gigantu John Deere Forestry Oy už tradičně přivezla na brněnské výstaviště u příležitosti veletrhů Techagro, Silva Regina a Biomasa.

Konstruktéři tak docílili toho, že snížili celou zástavbovou část včetně kapoty. „Ze stroje je tak teď daleko lepší rozhled, a to i dozadu, přestože řidič má v dispozici kameru. Periferně je to prostě teď mnohem lepší a je to zásadní změna,“ doplňuje Zeman. Při nové konstrukci se dbalo nejen na větší komfort operátora pro práci a jízdu, ale také pro jednodušší údržbu, aby byla co nejrychlejší. Změna přinesla zásadní snížení spotřeby paliva a jinak uloženým větrákům také hlučnost, zejména v kabině.

Jde navíc o první střední John Deere harvestor, který se vyrábí v osmikolové verzi. Tudíž i do lesa proniká téma šetrnějšího hospodaření. „Vyvíjí se tak nižší tlak na půdu a zlepšila se osmi koly i průjezdnost v kopcovitém terénu,“ říká šéf Merimexu.

Dosah ruky harvestoru 1170G 8W může mít až 11 metrů, jak uvidíte v expozici společnosti na venkovní ploše mezi pavilony F a P. A pokud se dnes mluví o nadvládě moderních technologií v zemědělství i lesnictví, u tohoto stroje to platí stoprocentně.

Lesník dojede s harvestorem do lesa, kácecí hlavicí s řetězovou pilou podřízne strom. „Úkoly zadává operátor do počítače. Volí, zda podřezávaný strom je zdravý či shnilý, zadává druh dřeviny. A počítač už sám ví, jaký sortiment se bude vyrábět,“ vysvětluje Vlastimil Zeman. Zákazníky Merimexu jsou lesáci-jednotlivci, malé rodinné firmy typu otec-syn i obří společnosti. „Máme s John Deere na trhu podíl osmapadesát procent,“ poznamenává muž, který je sice vystudovaný strojař, ale můžete jej klidně nazvat lesákem. „Teď už jím opravdu jsem (smích), za ty roky, co se v oboru pohybuju… Firmu máme letos 24. rokem a předešlých dvacet let jsem taky pracoval v lesích.“ 

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše