IDET

Agados vyvinul speciální obojživelný terénní přívěs a chce Zlatý IDET 2019

Do portfolia speciálních projektů pro záchranné složky od společnosti AGADOS se nově zařadil obojživelný terénní přívěs. Představen bude již za týden na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně. A bojuje s ním o ocenění Zlatý IDET 2019.

Obojživelný přívěs velkomeziříčské firmy, jejíž mobilní polní kuchyně PK 4 KAGA získala před dvěma lety na veletrhu ocenění Zlatý IDET 2017, je primárně určen za kolová i pásová vozidla do všech typů terénu.

Nespornou výhodou je patentovaný systém nezávislého odpružení jednotlivých kol, při současném použití unikátních lyží přívěs výborně zvládá prostupnost sněhem, blátem či skalnatým terénem. Pro přívěs není překážkou ani voda, protože je schopen plavat za tažným vozidlem. Užitná ložná plocha, jejíž nosnost je až 1 500 kg, je modulárně zaměnitelná pro různá využití nejen v extrémních podmínkách.

Dvounápravový odpružený přívěs se čtyřmi patnáctipalcovými koly má celkovou hmotnost 3 500 kg. Masivní spodní rám je ocelový s ojí umožňující připojení za tažná vozidla různých typů. Na rámu nechybí ani nájezdová brzda včetně tažného zařízení, osvětlení přívěsu, podpěrná noha a kolečko, přední boční zábrany či kotvící oka.

Nový přívěs, který již využívají zahraniční armády, může sloužit jako vodotěsný box, cisterna, otevřené plató, 8–10stopý kontejner a sklopná nástavba valník v provedení s plachtou. Ideální je také například k přepravě generátoru.

Moduly jsou ke spodnímu rámu připevněny ve čtyřech kotvicích bodech a zajištěny čepem. Přívěs v zadní části disponuje dvěma vyprošťovacími oky. Součástí přívěsu je také voděodolná vyměnitelná valníková nástavba s bočnicemi, hliníkovou podlahou a ALU víkem.

Přívěs vyvinuly dvě partnerské společnosti – česká firma AGADOS, která je současně výrobce přívěsu, a švédská společnost Westbaytrailers, která je dodavatelem. Dle odborníků z oblasti vojenské techniky jde o unikátní přívěs, který v současné době jiný dodavatel v nabídce nemá.

Přívěs absolvoval soubor terénních testů v drsných švédských podmínkách, kde se na sněhu, bahně a ve skalnatém terénu potvrdila správná konstrukce a vyladily se všechny přednostní vlastnosti přívěsu. Nyní je už dodáván švédské a rakouské armádě.

Obojživelný přívěs je ideální pro dodávku materiálu do velmi nepřístupných lokalit a lze ho používat také při záchranných a humanitárních akcích.

Další speciální produkty

  • AGADOS uvedl na trh také mobilní polní kuchyně PK 4 KAGA, větší polní kuchyně PK 6, mobilní cisterna NAVA 2000, úpravna vody UVA 500 nebo mrazicí box pro uchování čerstvých potravin i v extrémních podmínkách.
  • Dále společnost nabízí podvozky pro dieselagregáty a mobilní osvětlovací věž vhodnou k osvětlení základen, prostoru havárií, požárů atp.
  • AGADOS se orientuje na výrobu přívěsů všech kategorií. V této oblasti je firmou evropského významu – právě do zahraničí směřuje polovina produkce.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše