Mezinárodní strojírenský veletrh

Když se trubky táhnou i řežou na jednom místě

Kdyby stála v pavilonu V brněnského výstaviště v reálu, mnoho stánků by se muselo odstěhovat. Doopravdy na délku měří asi 45 metrů, a tak ŽĎAS , a.s. svoji novinku ukazuje mnohokrát zmenšenou ve vitríně. Legendární firma představuje pilu na dělení trubek v tažné stolici a bojovala s ní o Zlatou medaili letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu.

Unikátní je v tom, že na jediném místě se trubky v požadovaných velikostech  vytáhnou a nařežou. ŽĎAS celý stroj vyprojektoval pro Železárny Pobrezová, kde řešili složitou výrobu. „Dostali jsme přesné požadavky na rozměry ke stávající tažné stolici, a ty jsme na rozdíl od zahraniční konkurence splnili,“ popisuje vznik Josef Dvořák, tvůrce inovace.

Dosud bylo potřeba trubky vytáhnout na stolici, šestnáctimetrové kusy složitě přesunout k dělicímu stroji, pořezané znovu převézt ke stolici, zpět k pile a tak do té doby, než byl na světě materiál požadovaný koncovým zákazníkem.

Na vylepšeném obřím stroji ŽĎASu to funguje tak, že na stolici se zaráz vytáhnou 3 dlouhé trubky, jen pár centimetrů přejedou na speciální stůl, gravitačně se uloží v upínačích pily. Trubky jsou automaticky upnuty a okamžitě  zaříznuty konce a rozděleny na 3 kusy. Tím vznikají další polotovary pro tažení. „Až je hotový kalibrační tah, pořežou se trubky na obchodní délky a svazky se převáží na další technologické operace jako je rovnání či defektoskopická kontrola, paketování, balení,“ popisuje vznik trubek Dvořák.

Pila přímo na tažné stolici odbourává zejména složitou manipulaci mezi tahem a řezem. Není potřeba tolik zaměstnanců, počet separátních pracovišť dělení se zmenší. Stroj navíc dovede ovládat jediný operátor, který pomocí panelu pohlídá práci tažné stolice i pily. „Odpadá velmi namáhavá práce při přemisťování, rozdružování  a zarovnávání trubek na separátním pracovišti dělení,“ vyzdvihuje výhody konstruktér.

Je jich prostě hodně – malé zástavbové rozměry, pila na jednom místě s tažnou stolicí, odpadá samotné pracoviště dělení, automatické nastavení řezných parametrů, vysoká bezpečnost práce, ušetření mzdových nákladů, jednodušší manipulace i díky gravitačnímu ukládání trubek. „A pak je unikátní to, že vytažené 3 kusy trubek umíme rozdělit na tři kusy naráz. To konkurence nezvládá,“ dodal Josef Dvořák.

Kdo by si chtěl model prohlédnout, najde jej v pavilonu V na stánku 100.


Další aktuality z veletrhu