International Engineering Fair

Übersetzung nicht verfügbar.

Když se trubky táhnou i řežou na jednom místě

Kdyby stála v pavilonu V brněnského výstaviště v reálu, mnoho stánků by se muselo odstěhovat. Doopravdy na délku měří asi 45 metrů, a tak ŽĎAS , a.s. svoji novinku ukazuje mnohokrát zmenšenou ve vitríně. Legendární firma představuje pilu na dělení trubek v tažné stolici a bojovala s ní o Zlatou medaili letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu.

Unikátní je v tom, že na jediném místě se trubky v požadovaných velikostech  vytáhnou a nařežou. ŽĎAS celý stroj vyprojektoval pro Železárny Pobrezová, kde řešili složitou výrobu. „Dostali jsme přesné požadavky na rozměry ke stávající tažné stolici, a ty jsme na rozdíl od zahraniční konkurence splnili,“ popisuje vznik Josef Dvořák, tvůrce inovace.

Dosud bylo potřeba trubky vytáhnout na stolici, šestnáctimetrové kusy složitě přesunout k dělicímu stroji, pořezané znovu převézt ke stolici, zpět k pile a tak do té doby, než byl na světě materiál požadovaný koncovým zákazníkem.

Na vylepšeném obřím stroji ŽĎASu to funguje tak, že na stolici se zaráz vytáhnou 3 dlouhé trubky, jen pár centimetrů přejedou na speciální stůl, gravitačně se uloží v upínačích pily. Trubky jsou automaticky upnuty a okamžitě  zaříznuty konce a rozděleny na 3 kusy. Tím vznikají další polotovary pro tažení. „Až je hotový kalibrační tah, pořežou se trubky na obchodní délky a svazky se převáží na další technologické operace jako je rovnání či defektoskopická kontrola, paketování, balení,“ popisuje vznik trubek Dvořák.

Pila přímo na tažné stolici odbourává zejména složitou manipulaci mezi tahem a řezem. Není potřeba tolik zaměstnanců, počet separátních pracovišť dělení se zmenší. Stroj navíc dovede ovládat jediný operátor, který pomocí panelu pohlídá práci tažné stolice i pily. „Odpadá velmi namáhavá práce při přemisťování, rozdružování  a zarovnávání trubek na separátním pracovišti dělení,“ vyzdvihuje výhody konstruktér.

Je jich prostě hodně – malé zástavbové rozměry, pila na jednom místě s tažnou stolicí, odpadá samotné pracoviště dělení, automatické nastavení řezných parametrů, vysoká bezpečnost práce, ušetření mzdových nákladů, jednodušší manipulace i díky gravitačnímu ukládání trubek. „A pak je unikátní to, že vytažené 3 kusy trubek umíme rozdělit na tři kusy naráz. To konkurence nezvládá,“ dodal Josef Dvořák.

Kdo by si chtěl model prohlédnout, najde jej v pavilonu V na stánku 100.


Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše