Mezinárodní strojírenský veletrh

MSV 2017 ukáže špičkové průmyslové technologie

Návštěvníky 59. mezinárodního strojírenského veletrhu přivítá plně vyprodané výstaviště. O účast byl letos enormní zájem, což svědčí o výborné kondici průmyslové výroby i české ekonomiky. Z více než 1 600 vystavovatelů bude polovina zahraničních a lídři světového trhu do Brna přivezou to nejlepší ze své nabídky – od supervýkonných obráběcích strojů až po průmyslové roboty poslední generace.

Vysoká poptávka po MSV vždy signalizuje velmi dobrý stav ekonomiky a pozitivní očekávání firem. Česká republika dosáhla ve 2. čtvrtletí letošního roku růstu HDP o 4,5 % a patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky Evropské unie.

 Silný hospodářský růst se opírá především o výsledky průmyslu, který je tradičně rozhodujícím pilířem ekonomiky, a exportní schopnosti našich firem. Loni rostla průmyslová výroba již třetím rokem v řadě a tento trend pokračuje i letos. Produkce zpracovatelských odvětví se za první pololetí zvýšila o téměř 6 % a vyhlídky na následující měsíce jsou rovněž slibné. Jak z aktuálních průzkumů mezi nákupními manažery a podnikateli, tak z nových zakázek průmyslu je patrný pokračující růst celého odvětví,” říká ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, který letošní MSV podpoří několikadenní osobní účastí.

MSV 2017 má stejnou oborovou skladbu jako před dvěma lety, kdy vystavovalo přibližně 1500 firem, tedy o stovku méně než letos. Hlavním tématem je opět Průmysl 4.0 a projekt AUTOMATIZACE. Součástí jsou také dva specializované veletrhy - 8. mezinárodní veletrh dopravy a logistiky Transport a Logistika a 2. mezinárodní veletrh technologií pro ochranu životního prostředí ENVITECH. Ve srovnání s rokem 2015 výrazně přibylo vystavovatelů obráběcích a tvářecích strojů, kteří do Brna většinou zamíří přímo ze světové výstavy EMO Hannover a přivezou odtud i premiérové strojní exponáty. Obor zpracování plastů a chemie pro strojírenství se rozrostl o čtvrtinu a významně se zvýšil zájem u vystavovatelů pohonů, elektroniky a strojírenských komponentů. Všechny pavilony brněnského výstaviště proto byly už několik měsíců před veletrhem vyprodány a v nejatraktivnější halách P, V a F museli pořadatelé další zájemce o plochu odmítat.

Polovina firem přijede vystavovat ze zahraničí a partnerskou zemí MSV je po pěti letech znovu Indie - ekonomika s globálním významem a obrovským potenciálem. Indii bude reprezentovat více než sedmdesát průmyslových firem. Výrazné zastoupení budou mít také další asijské státy, jen z Číny přijede 70 firem a z Koreje 27. Historicky poprvé se na MSV prezentuje šestice ruských regionů, všechny s oficiálními expozicemi a zastoupené předními průmyslovými podniky. Z evropských států chystají kolektivní účasti Francie, Slovensko, Polsko, Rakousko, Španělsko a čtyři spolkové země Německa.

Plně vytíženy budou po dobu veletrhu také všechny konferenční sály brněnského výstaviště. Stěžejní akcí doprovodného programu je Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR, který v pondělí odpoledne přivede na jedno místo premiéra a ministry Vlády ČR spolu s představiteli předních českých firem. „České ekonomice se v současnosti extrémně daří. Nejvíce za to vděčíme právě průmyslu, který tvoří základ naší ekonomiky. Těší mě, že ty nejlepší průmyslové firmy se Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně účastní, aby představily své špičkové technologie a inovativní produkty,“ komentuje letošní zájem o veletrh Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Ke stěžejním akcím doprovodného programu dále patří dvě konference o česko-indické spolupráci a Business dny Ruské federace, Ukrajiny, Běloruska a ruských regionů.

Pro návštěvníky jsou připraveny dvě zajímavé novinky. V projektu MSV TOUR si mohou prohlédnout stánky s technologickými inovacemi v předem vytipovaných trasách zaměřených na Průmysl 4.0, robotizaci a automatizaci. Zároveň odstartuje projekt Brno Fair City s mnoha výhodami pro návštěvníky města - od snadnější dopravy až po speciální akce v restauracích.

Další aktuality z veletrhu