Olympijský festival

Bronz, knírky a podpisy Evy Samkové. A dnes? Slaví se Nagano

Dva dny nabité hokejem zažijí návštěvníci Olympijského festivalu na brněnském výstavišti. Dnes přijede Slavomír Lener připomenout výročí naganského zázraku, zítra už od 8:30 začíná semifinálová bitva s Ruskem a odpoledne je ve znamení Komety.

Zatímco při závodech a trénincích drží Eva Samková v rukou nejčastěji snowboard, ve středu na brněnském Olympijském festivalu to byla tužka. Tou se čerstvá bronzová medailistka buď podepisovala anebo malovala svůj obligátní knírek. Na obojí se stály dlouhé fronty.

Z dějiště zimních olympijských her v Koreji přiletěla snowboardcrossařka teprve v úterý. „Šla jsem po příletu spát v osm večer, byla jsem hodně unavená. Zase to mělo výhodu, že jsem byla ve čtyři vzhůru a mohla se dívat na hokej s Amerikou. Ten časový posun mi tentokrát pomohl. Takhle jsem nevstávala jen já, ale celý můj tým, psali jsme si během třetin,“ popsala první hodiny po návratu medailistka.

Myšlenka Olympijského festivalu se jí líbí. Našla v sobě i po namáhavé cestě energii, kterou spolu se svým širokým úsměvem rozdávala všude kolem sebe. Zkusila si například jízdu na na VISA pumptrackové dráze a asistovala dětem, které se „zvlněnou“ dráhu také pokusily na skateboardu zdolat. A také ocenila nejlepší základní školy. Společnost jí kromě jejího týmu dělali další reprezentanti – sáňkaři Matěj Kvíčala a Lukáš Brož.

Závěr olympiády, která končí již v neděli 25. února, vidí Eva Samková optimisticky: „Může se stát cokoliv, ale Ester (Ester Ledecká bude bojovat na snowboardu v sobotu) věřím, že medaili mít bude, má splněno. I kdyby byla třeba dvacátá v Super G, tak jí to nerozhodí, má svoje kvality a může vyhrát. Věřím i hokejistům, jsou vyklidnění, nikdo do nich příliš velké naděje nevkládá a nevkládal, a mají výborného Francouze v brance.“

Češi, Češi, Češi!

Čeští hokejisté, kteří se probojovali do semifinále, teď mají před sebou duel s Ruskem. Už v pátek od 8:40. Brněnské výstaviště a zdejší Olympijský festival se tak opět otevírá již v 8:30. Boj o medaili začíná!

Hokeji je také věnován čtvrteční program – dnes 22. února je to totiž přesně 20 let, kdy český národní hokejový tým na ZOH v Naganu 1998 ohromil svět a „otevřel zlatou bránu“. Shodou okolností deklasoval ve finále Rusko, které naše borce čeká zítra.

Legendární chvíle přijede připomenout mimo jiné Slavomír Lener – tehdejší asistent trenéra Ivana Hlinky. Organizátoři Olympijského festivalu v Brně připravili k 20. výročí naganského úspěchu speciální soutěž v Pavilonu Z. Vítěze odmění Lener sadou výročních puků a společnou fotografií. Do Brna dnes také zavítá bývalý profesionální tenista Radek Štěpánek.

A hokejky, puky či betony budou hrát hlavní roli na brněnském výstavišti také v pátek nejen kvůli semifinálové bitvě. Připravena je speciální autogramiáda hráčů a legend HC Kometa Brno. Část hráčů přijede podpořit malé „Komeťáky“, kteří se od 13:10 do 14:25 utkají s HCM Warrior Brno. Autogramiáda je pak plánována na 16. hodinu. Za A-tým na ní dorazí Martin Nečas, Jan Hruška, Tomáš Bartejs, Martin Dočekal, Alexander Mallet, Marek Langhamer, Martin Zaťovič. Za legendy Zdeněk Kepák, Jaromír Meixner, Josef Černý, Karel Skopal, Milan Kokš, Vladimír Nadrchal, Ivo Winkler a Rudolf Potsch.

Paralympijský den

Středa byla věnována i ukázkám paralympijských sportů na jednotlivých stanovištích. Zvuková střelba, běh na lyžích poslepu, curling i sledge hokej. Všude byli připravení paralympionici a odborníci, aby si jednotlivé sporty mohli vyzkoušet i odvážní zájemci.

„Běh na lyžích mne motivuje – příroda, čerstvý vzduch, ta svoboda v přírodě,“ pochvaluje si nevidomá paralympionička Miroslava Sedláčková, která závodí i v létě v atletice.

Paralympijský den probíhal až do večerních hodin, kdy byla akce ukončena autogramiádou paralympioniků. Podpisy rozdal Milan Bartůněk – curling, Michal Vápenka a Zdeněk Krupička – sledge hokej.

Ve čtvrtek je areál otevřen o 9 do 19 hodin, v pátek již od 8:30!


Foto: ČOV/Radek Miča a BVV

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše