PYROS, ISET

Městská policie Brno: 20 let s Poříční jednotkou

Další důležité výročí si na veletrzích PYROS a ISET připomenou brněnští strážníci. 20 let své existence slaví jejich Jednotka poříční. Nejčastěji její členy potkají lidé u Brněnské přehrady, ale pracovní záběr mají mnohem širší, jak poznají návštěvníci v pavilonu F. Městská policie přiveze i své mobilní poradenské centrum nebo představí svoji Jednotku dopravní. A samozřejmě nesmí chybět 1. června na obrovské akci pro děti nebo v akci na polygonu.

Když si začátkem dubna dva patnáctiletí kluci sedli na molo u Brněnské přehrady, chtěli se jen koukat v klidu na hladinu. Molo se ale náhle uvolnilo a odplulo od břehu. Foukal silný vítr a rázem byli chlapci 100 metrů od pevniny. Zachránili je přivolaní strážníci poříční jednotky, kteří pro ně i molo vyrazili se služebním člunem. A další příběh se šťastným koncem? Známý případ bruslařky, která se na „Sokoláku“ propadla 150 metrů od břehu do ledové vody. „Strážnice z bystrcké služebny si ženy všimla a vytáhla ji, kolegové z poříční jednotky pomáhali při přesunu po ledu i poskytování první pomoci,“ poznamenal mluvčí MP Brno Jakub Ghanem.

Poříční jednotka letos slaví 20 let a připomene si to právě na brněnském výstavišti. „Jde o jednu z celoměstských výkonných složek, která plní úkoly při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku, zajišťuje kontrolní a hlídkovou činnost přispívající k ochraně a bezpečnosti osob a majetku se zaměřením na vodní plochy města Brna, zejména v rekreační oblasti Brněnské přehrady,“ definuje Roman Šedrla z Preventivně informačního oddělení MP Brno.

Právě poříční jednotka měří v zimě tloušťku ledu na přehradě, ale má za úkol odhalovat i pytláky. A třeba nedávno při obchůzce kolem brněnské nádrže našli aktivní minometný granát z druhé světové války. V parných dnech na vodě i na plážích dohlíží její členové na pořádek, z vodní plochy odstraňují plavební překážky – od utonulé zvěře po stromy. Jsou připraveni na velkou vodu.

Co strážníci všechno potřebují

Jejich činnost na stánku v pavilonu F dokreslí potřebné vybavení. „Návštěvníci uvidí vybavení našich potápěčů, například tlakové láhve, automatiku, masky, ploutve,“ popsal Roman Šedrla. MP Brno předvede i vybavení záchranářů. „Součástí prezentace bude i plně vybavené služební vozidlo pro záchranářské potřeby Škoda Kodiaq a motorový člun Pioner Multi. Člun je vyrobený z polyetylenu a je proto velmi pevný. Odolný materiál umožňuje připlout přímo ke břehu bez kotvení lodi například u můstku. Přepraví až deset osob,“ poznamenal Šedrla.

Strážníky potkají návštěvníci i na venkovní ploše pavilonu Z, kam dopraví svůj „info bus“, tedy Mobilní poradenské centrum MP Brno. Jedná se o speciálně upravený autobus, jehož prostřednictvím se k lidem dostávají informace preventivního rázu. „Prostorný interiér využívá interaktivní prvky a umožňuje rovněž variabilní umístění libovolných exponátů, které dětem i dospělým přiměřenou formou přibližují důležitá pravidla z oblasti prevence. Návštěvníci se uvnitř autobusu mohou seznámit také s ukázkami nejefektivnějšího mechanického a elektronického zabezpečení domácnosti a kromě padesátipalcové LCD obrazovky určené k promítání prezentací a vzdělávacích videí jsou tu k dispozici i dva dotykové monitory. Ty slouží jako „informační samoobsluha“ pro malé i velké,“ popsal preventista MP Brno.

Na výstavišti u „zetka“ se představí také Jednotka dopravní. Zájemci poznají její vybavení a prohlédnou si mimo jiné dvě výkonné silniční motorky BMW, které jednotka používá.

Zvládnutí rozvášněného davu

Městská policie často operuje na akcích se spoustou lidí. Jak vypadá zvládnutí takového agresivního davu, předvedou 29. a 30. května strážníci na polygonu IDET Arény. „Štítové družstvo strážníků pořádkové jednotky ve spolupráci s psovodem bude mít za úkol nejen zklidnit rušnou situaci, ale také zadržet agresory útočící na kordon. Poradit si budou muset nejen s předměty vrhanými z davu, ale také s nečekaným ozbrojeným pachatelem,“ poznamenal Roman Šedrla s tím, že každý den mají v plánu dvě ukázky.

Dětský program

A „měšťáci“ nesmí chybět ani na obrovské akci pořádané k Mezinárodnímu dni děti v pavilonu Z. „Součástí soutěžního programu Den bezpečnosti – Záchranáři dětem bude i jízda zručnosti pro cyklisty. Tu mají na starosti strážníci Areálu dopravní výchovy a vzdělávání. Návštěvníci vyzkouší svoji dovednost při jízdě na kole mezi překážkami. Bicykl zájemcům bezplatně půjčíme,“ uvedl Šedrla. Soutěže startují v 9 hodin, konec je plánován na 17. hodinu.

Foto: archiv MP Brno

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše