URBIS SMART CITY FAIR

Svoz odpadu 4.0 v podání Gaben

Ostravská společnost přiveze na URBIS model chytrého popelářského auta, které nejen odpad sbírá, ale poskytuje i kompletní informace o tom, co nabralo, kdy, kde a kolik toho bylo, a také svůj nejnovější průmyslový dotykový terminál.

„Všichni platí jen to, co opravdu musí. Starosta je populární, lidé spokojení a jediný, kdo asi trochu zahudruje, je fakturační oddělení svozové firmy,“ říká s nadsázkou Jakub Unucka z ostravské společnosti Gaben. To když popisuje systém, jakým se dnes dá řešit odpadová politika ve městech a obcích.

Gaben totiž stojí za unikátním systémem, který poskytuje kompletní informace o tom, co/kolik/kdy/kde a které popelářské auto nabralo. „To vše díky bezkontaktnímu čipu na popelnici,“ vysvětluje Unucka.

Model chytrého popelářského auta společnost přiveze na brněnské výstaviště u příležitosti veletrhu URBIS Smart City Fair.

Obyčejná popelnice se stane „chytrou“ v momentě, kdy se na ni nalepí etiketa s RFID čipem, který všichni dobře znají z bezkontaktních platebních karet a který slouží k bezkontaktní komunikaci na krátkou vzdálenost.

Při vysypávání odpadní nádoby se díky čtečce přenesou na dispečink veškeré požadovaná data. „Přesné a nezpochybnitelné informace o tom, kolik odpadu od občanů a firem svozová firma opravdu odvezla, jsou velmi cenné,“ poznamenal Jakub Unucka.

Gaben je stále jedinou firmou v Česku, která umí potřebné etikety vyrobit a má na to od roku 2011 speciální linku, která se jen tak nevidí ani v zahraničí. Využitím RFID čipů se společnost zabývá dlouhá léta. Pro evidenci svozu odpadu je vyvíjí sedmým rokem. Jako první je otestovali v Mikulově, dnes už chytrá popelářská auta za chytrými popelnicemi vyráží v okolí Znojma, Prostějova, Třince či Litovle. „Zatím poslední „vymožeností“ celého systému je možnost prezentace dat obcím a následně také občanům,“ vyzdvihl Jakub Unucka.

Odolné dotykové terminály

Doménou společnosti Gaben je také vývoj a zpracování průmyslových dotykových terminálů. Na URBIS představí novinku GBTouch5. „Je ideálním nástrojem pro potřeby zobrazování výrobní dokumentace, zavádění bezpapírové výroby, zobrazování návodů k obsluze či odvádění výrobních operací,“ popsal Unucka. Díky několikaletému vývoji jsou zařízení takřka nerozbitná. „Dotyková plocha je oproti předchozímu modelu výrazně odolnější,“ poznamenal Unucka.

Gaben vyvíjí ucelená řešení i dodává jednotlivé produkty pro kvalitní automatickou identifikaci již od roku 1991. Specializuje se na snímače čárových kódů, terminály, snímače RFID, průmyslové dotykové terminály a aplikátory i tiskárny etiket. Umí vyrobit etiketu s přesnými rozměry dle přání zákazníka a také chytré RFID etikety SMARTLABEL.

Foto: archiv Gaben