IDET

Ambulift pro osoby se sníženou pohyblivostí

V zadní části pavilonu P najdeme mezi exponáty Armády ČR i novinky, které jsou na veletrhu poprvé. „Vozidlo, které zde vidíte, je samohybné zvedací zařízení PRM 40 Ambulift. Jde o anglický produkt, který slouží u 24. základny dopravního letectva v Praze Kbelích v počtu dvou kusů,“ zasvěcuje návštěvníky do vystaveného exponátu rotmistr Jakub Vaněk, technik roje letištního zabezpečení. „Exponát slouží k přepravě osob se sníženou schopností pohybu a orientace a imobilních osob. Také v případě, že dojde bohužel k tragické či smutné události, jsme připraveni v rámci repatriace provést přepravu pacienta z letounu Airbus 319 do prostředku pozemního nebo vzdušného odsunu,“ přibližuje rotmistr Vaněk. Zařízení, připomínající pojízdnou kabinu, váží 5000 kg, zvedací aparatura je od 1150 mm do 4 metrů výšky, nosnost plošiny je 1000 kg a nosnost zadní plošiny je 500 kg. „Obsluhu tvoří dva lidé, a to je řidič, který sedí v kabině řidiče a ovládá pojezd a zvedací opěry a nahoře je operátor, který provádí vlastní dokončovací manévr, tedy výškové i podélné přiblížení k letadlu, samozřejmě ve spolupráci s řidičem,“ doplňuje technik.  Zařízení uveze celkem 7 osob, z toho 3 osoby mohou sedět na sedadlech vybavených bezpečnostním pásem. Kabina pro přepravu cestujících je klimatizovaná, je zde nezávislé topení a dále je zde možnost umístění dvou invalidních vozíků s jednočlenným doprovodem každého převáženého pacienta.

Ambulift už posloužil paralympikům

Armáda ČR má Ambulift k dispozici od ledna letošního roku, do sestavy sice dorazil již v říjnu loňského roku, musely se však provést standardizované úpravy a výcvik obsluh, který trval zhruba 2 měsíce. Zařízení ještě nebylo použito v ostrém provozu, co se týče evakuace, nicméně již proběhlo nakládání paralympijského týmu pro zimní Olympijské hry. Je-li vyslán se souhlasem vlády nebo oprávněných orgánů armádní speciál ke splnění úkolu, je i zařízení Ambulift využitelné pro civilní osoby.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše