IDET

BAE Systems představuje bojová vozidla pěchoty prověřená v Afghánistánu

Spektrum aktivit společnosti BAE Systems je velmi široké, na veletrhu IDET v Brně tato nadnárodní firma zaměřila svoji pozornost na prezentaci pozemních sil. „Největším lákadlem je minometní systém Mjölner, instalovaný v bojových vozidlech pěchoty CV90. Čtyřicet vozidel s touto výbavou aktuálně dodáváme švédské armádě,“ říká tiskový mluvčí BAE CZ Zdeněk Soudný v brněnské expozici, která vznikla za podpory švédského úřadu pro vyzbrojování FMV.

Minometní systém Mjölner, kterému se říká „kladivo boha Thóra“ podle postavy ze severské mytologie, umožňuje ozbrojeným silám nasadit zbraňový systém uzpůsobený pro různé typy vozidel a zvýšit palebnou schopnost celé flotily. Mjölner představuje věžové řešení se dvěma bezvývrtovými kanóny ráže 120 mm upevněnými na vozidle. Nabíjí se robustním mechanickým systémem, který funguje rychle a spolehlivě za všech bojových podmínek. Horizontální palebný úhel systému Mjölner je 60° i bez složitého a nákladného mechanismu pro rotaci věže. Díky náměru 45-85° je možné účinně zasahovat cíle v různých vzdálenostech.

„Kromě toho máme v naší expozici bojem prověřené vozidlo CV90 přímo od švédské armády. Vozidlo představují sami vojáci, kteří ho využívají v terénu a které se jako jediné bojové vozidlo pěchoty účastnilo akcí v Afghánistánu i jinde ve světě. Využívá ho kromě Švédska dalších šest evropských zemí – Dánsko, Estonsko, Finsko, Holandsko, Norsko a Švýcarsko,“ konstatuje Zdeněk Soudný s tím, že díky moderním technologiím získávají bojová vozidla výjimečnou pohyblivost a palební sílu a zároveň chrání osádku a přepravované jednotky. „Pátá generace BVP CV90 MkIV je vybavena moderními technologiemi a využívá i virtuální realitu. Takové technologie známe z dřívější doby například z filmů o letadlech. Teď už je reálně najdeme také v bojových vozidlech pěchoty, kdy má velitel vozidla speciální helmu, jenž mu umožňuje vidět 360 stupňů kolem sebe,“ dodává tiskový mluvčí s tím, že v současné době v sedmi zemích včetně čtyř členů NATO slouží více než 1 200 vozidel CV90 v 15 různých provedeních.

„Veletrhu IDET se účastníme pravidelně a je to výborná příležitost potkal lidi z oboru, zástupce veřejného sektoru i odbornou veřejnost. Je skvělé, že v pátek tady mohou být i rodiny s dětmi, pro něž může být tato ukázka také zajímavá a zábavná.  Naším cílem je představit vozidla BAE Systems všem skupinám,“ dodává Zdeněk Soudný.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše