PYROS, ISET

Celní správa ČR odhalí pachatele za pomocí psů i rentgenů

Celní správa ČR spadá pod Ministerstvo financí a na rozdíl od Policie ČR ji nezajímá stíhání osob, nýbrž kontrola zboží. A to jak po stránce celního řízení, tak daňového řízení. Jedná se například o nelegální převoz nebezpečných odpadů, zakázaných látek, jako jsou drogy, zbraně, ohrožené druhy rostlin a zvířat, ale i kulturní památky, duševní vlastnictví, padělky apod.

Jejich expozici najdeme v pavilonu F, ale část techniky je k vidění i na volné ploše. Jde o statické ukázky techniky – velkokapacitní rentgen, nový zavazadlový rentgen a mobilní laboratoř. Velký zájem o jejich praktické ukázky v akci je také v IDET aréně.

Dynamický zásah i skvěle vycvičení psi

„Předvádíme dynamické ukázky, například to, jak Celní správa kontroluje a zastavuje vozidlo, které nereaguje na výzvu. Naše mobilní skupina je v ukázce zastavuje dynamicky a snaží se zneškodnit ujíždějící pachatele. Také zde máme ukázku vyhledávání zájmových látek našimi služebními psy. To, co by člověk musel velmi složitě hledat, je pes díky svým dispozicím a mnohem lepšímu čichu během pár sekund zjistit,“ vybírá z programu zajímavosti Lada Temňáková, mluvčí Celní správy ČR JmK.

Celní správa ČR má psy vycvičené pro hledání drog, lihovin, zbraní, bankovek, tabáku a podobně. K výcviku se nepoužívají žádná vybraná plemena psů, spíš jde o vlastnosti, aby štěně bylo zvídavé, hravé, aportovalo a bylo čilé. V Heřmanicích má správa vlastní výcvikové středisko, které působí pod světovou celní organizací. A jelikož je na velmi dobré úrovni, jezdí sem na cvičení kynologové např. z Ruska, Izraele a Peru.

Staň se i ty celníkem/celnicí

Celní správa ČR má informační stánek v pavilonu F a je zde expozice zaměřená na činnost protidrogového oddělení. Na místě se také návštěvníci mohou u personalistů informovat o možnostech zaměstnání u této státní instituce. Tak jako u ostatních služebních poměrů, i u Celní správy je nutné projít přijímacími testy, osobnostními i fyzickými. V rámci zaměstnání však existují i administrativní funkce, které se řídí Zákoníkem práce. Například v oblasti vymáhání exekucí a daňových úniků pracuje řada zástupkyň něžného pohlaví. Zkušení personalisté vám poradí, jaká základní kritéria musíte splnit, a vysvětlí vám výhody zaměstnání u této bezpochyby důležité instituce.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše