TECHAGRO

BEDNAR FMT vyvíjí, vyrábí… a boduje

Mezi pojmy zemědělství a moderní technologie se může dát rovnítko, nové systémy oboru vládnou. Příkladem může být speciální kamera Culti-Cam, která dovede poznat, kde se klube plevel a je potřeba jej zlikvidovat, i podle barvy listů. Na vývoji se podílela také česká společnost BEDNAR FMT, kamera se stala součástí jejího meziřádkové kypřiče Row-Master. Za inovaci si spolu se společností CLAAS a dalšími dvěma odnesla stříbrnou medaili z hannoverského veletrhu Agritechnika, historicky první pro českou firmu.

Row-Master s tímto kamerovým systémem tedy nesmí chybět v expozici BEDNAR FMT na brněnském Techagru. Uvidíte jej v pavilonu P.

Společnost se sídlem v Praze a závodem v Rychnově nad Kněžnou přiveze do Brna průřez celým výrobním portfoliem. „Včetně s námi vyvíjenou metodou Terrastrip,“ doplnil Jan Bednář. Terrastrip je hlubší pásové zpracování půdy pod řádkové kultury s profilovým ukládáním hnojiva.

Se svým strojem na hnojení FERTI-CART FC 3500 chce také zabojovat v soutěži Grand Prix. Jde o zásobní vůz pro aplikaci minerálních hnojiv do půdního profilu v kombinaci s dalším půdozpracujícím strojem. „Přetlakový zásobník zvyšuje maximální možnou dávku hnojiva. Má tentzometrický vážní systém s možností přenosu dat. Výhodou je snadná záměna půdozpracujícího stroje za zásobním vozem pomocí tříbodového závěsu,“ je stručný popis nominovaného exponátu.

Stroje do celého světa

BEDNAR FMT je synonymem skvělých zemědělských strojů dlouhou dobu. Společnost byla založena v roce 1997, až do roku 2013 fungovala pod jménem STROM Export s.r.o. Její základní myšlenkou bylo vybudovat kvalitní české zemědělské stroje, které by uspokojily skutečné potřeby zemědělců nejen u nás, ale i v zahraničí. V roce 2003 získaly stroje svoji dnes už typickou žluto-černou barvu. O dva roky později začala v Rychnově nad Kněžnou stavba velkého výrobního závodu. Stroje od A do Z vznikají v Česku. „Vše si vyvíjíme sami v rámci našich teamů. Zaměstnáváme zhruba 250 kmenových zaměstnanců,“ popsal Jan Bednář, obchodní ředitel a syn zakladatele společnosti Ladislava Bednáře. S nimi ještě úspěšnou firmu kormidluje druhý syn Vojtěch jakožto výrobní ředitel a šéf vývoje BEDNAR FMT. Společnost exportuje své produkty do 25 zemí v Evropě, Asii, Austrálii, Severní Americe a Africe.

Na otázku, který stroj nejvíce boduje, Jan Bednář odpovídá: „Pokud se budeme bavit o počtu strojů, jsou to předseťové kompaktory Swifter a diskové podmítače SwifterDisc. Největší meziroční nárůst prodeje je v secí technice Omega.“ Kypřiče Row-Master, které nesou oceněný kamerový systém, začaly z bran továrny vyjíždět před třemi lety.

Kontakt se zemědělci je základ úspěchu

Pokud někdy konstatování, že je důležité se při výrobě strojů ptát samotných zemědělců, zní jako klišé, tak v případě BEDNAR FMT to tak rozhodně není. „Každodenní kontakt s nimi stojí za naším úspěchem,“ říká Bednář. Pro zemědělce pořádají vyhlášení zimní semináře, na něž se sjíždí i šest stovek lidí. „Jsou velmi polární. Ukazujeme na nich totiž výsledky z praxe a dlouhodobého testování. Právě praxe je to, o co se opíráme,“ poznamenal Jan Bednář.

Zkušeností mají ale Bednářovi dost i tak. Dědeček byl agronomem ve velkém podniku, tatínek pracuje se zemědělskou technikou celý život. Po převratu byl rodině navrácen statek ve Východních Čechách a oba synové mají vystudovanou pražskou Českou zemědělskou univerzitu.

Přijďte se na výsledky jejich práce podívat mezi 8. a 12. dubnem na brněnské výstaviště.

Foto: Archiv Bednar FMT