TECHAGRO

Zahradní traktor vyhrál hajný

Veletrhy TECHAGRO, SILVA REGINA a BIOMASA tradičně provází soutěž pro návštěvníky, která proběhla i v ročníku 2018. Každý návštěvník brněnských veletrhů měl možnost tipovat, na dva nejlepší čekaly zajímavé ceny - jednak zahradní traktor Stiga a jednak opakovací kulovnice Haenel Jaeger 10. Zahradní traktor vyhrál Michal Mácha z Čepřovic na Strakonicku.

Letošní trojice veletrhů se podle závěrečného auditu zúčastnilo celkem 112 646 návštěvníků. Ze soutěžících, kteří vložili svou vstupenku do boxu v expozici společnosti ProfiPress, se nejblíže k tomuto počtu přiblížil Michal Mácha z Čepřovic na Strakonicku, který tipoval jen o tucet návštěvníků méně, tedy 112 658. Získal tak nejnovější model zahradního traktoru Stiga Estate 5092 H, který do soutěže věnovala pelhřimovská společnost CIME.

A jak k tomuto číslu výherce dospěl? „Příliš jsem se o soutěž nezajímal, ale den před tím, než jsem šel na výstavu, vyhledala přítelkyně na internetu návštěvnost za posledních deset let,“ řekl týdeníku šťastný výherce. „Odhadovaný počet návštěvníků jsem vyplňoval na vstupenku až u sběrného boxu, šlo o náhodný tip, který ale vyšel. Na veletrhu jsem byl podruhé v životě, a když mi volali z brněnských veletrhů, že jsem vyhrál, myslel jsem si, že si někdo dělá legraci.“

Michal Mácha, letošní absolvent lesnické fakulty brněnské Mendelovy univerzity, nastupuje na pozici hajného u soukromého vlastníka lesa. Vzhledem k tomu, že se zároveň s lesnickou výstavou SILVA REGINA konal i veletrh TECHAGRO, zavítal také do expozice společnosti ProfiPress se sběrným boxem, kam hodil svůj tip. „Na výstavě jsem byl ještě jako student a málem jsem se na ni kvůli dokončování diplomové práce ani nedostal,“ vzpomíná Michal Mácha. „Samozřejmě jsem s tímto tipem mohl soutěžit také o kozlici, ale vzhledem k tomu, že nějaké lovecké zbraně už mám, vybral jsem si soutěž o zahradní traktor. Vlastníme již třicítku zetor, s níž sečeme nějaké pozemky a zahradní traktor ji bude dělat společnost. Zetor s rotačkou určitě využijeme k jarní seči vzrostlé trávy, která skončí v kompostu, a pak už budeme pozemky šlechtit tímto novým zahradním traktorem. Už se těším.“

Jeden z nejlepších modelů ve své třídě

Michal Mácha převzal zahradní traktor na začátku června ve společnosti CIME, s. r. o., v Pelhřimově. Pelhřimovská společnost spolupracuje s Veletrhy Brno v rámci této soutěže již dlouhá léta a ani letošek nebyl výjimkou. Do soutěže vložila zahradní traktor, který ve své třídě patří k tomu nejlepšímu, co je dnes na trhu k dispozici. Zahradní traktor Stiga Estate 5092 H je ideálním pomocníkem na středně velké zahrady o výměře kolem 8 000 m2.

Stiga Estate 5092 H

Lídr ve své třídě Estate 5092 H je vybaven jednoválcovým benzinovým motorem Briggs & Stratton o výkonu 18 koní, hydrostatickým pohonem umístěným vzadu mezi koly a velkou palivovou nádrží na šest litrů. Pojezd dopředu či dozadu určuje řidič nožní kolébkou. Záběr dvounožového žacího ústrojí, které není kolmé na osu traktoru, ale je posezeno šikmo, je 92 centimetrů. Sečení se zapíná elektromagneticky a z místa řidiče lze nastavit výšku v sedmi polohách v rozpětí 25 až 80 milimetrů. Integrovaný sběrací koš o objemu 260 litrů vybavený signalizaci naplnění se jednoduše vyprazdňuje z místa řidiče. Ten určitě ocení komfortní sedadlo a ergonomický, měkký volant. K základní výbavě patří mulčovací záslepka, nabíječka baterie a závěsné zařízení - traktor je schopen tahat vozík o celkové hmotnosti do 300 kilogramů. Prostřednictvím mulčovací záslepky je možné uzavřít vstup do sběrného koše, v tomto případě se tráva v žacím bubnu rozmělní (rozmulčuje) a uloží na drn. Pro oba dva způsoby údržby trávníku jsou vhodné univerzální nože. K dispozici jsou i rovné nože určené jenom k sečení.

Tento stroj se kompletně montuje v Evropě. K jeho přednostem patří dostatečně tuhý rám, jemuž na míru odpovídá motor. Na první pohled zaujme žraločí agresivnější design a výko od nádrže na palivo vyvedené mimo motorový prostor, takže se při tankování nemusí otevírat kapota motoru.

Velký výběr modelů

„Každý rok prodáme přibližně padesátku zahradních traktorů Stiga, od nejmenších po největší,“ řekl vedoucí prodeje zahradní techniky společnosti CIME Pavel Limburský. „Ve svém portfoliu máme jednoválcové i dvojválcové stroje o výkonu devět až 24 koní, v pracovním záběru až 120 centimetrů, se sběrací košem o objemu až 320 litrů v cenovém rozpětí od 39 do 160 tisíc korun. Ten nejdražší má pohon všech čtyř kol a každé kolo má vlastní hydromotor.“

Nejmenší třída zahradních traktorů Stiga je určena k ošetření plochy do 4000 m2, střední třída do 8000 m2 a nejsilnější třída Pro si poradí i s několika hektary. Do TOP modelů zahradních traktorů  montuje STIGA plně profesionální motory Kavasaky s vysokým točivým momentem, který je při sečení důležitější než vlastní výkon motoru.

„Traktory Stiga využívají k plné spokojenosti zahrádkáři, sportovní kluby, obecní úřady, správy hřbitovů a podobně,“ pokračuje Pavel Limburský. „Oceňují u nich především robustnost a z ní plynoucí dlouhou životnost, spolehlivost, jednoduché ovládání a minimální nároky na údržbu. Pro každý motor je konstruovaný patřičný podvozek s přesně danými parametry, což je významnou předností zahradních traktorů Stiga. Pevně věřím, že tyto přednosti ocení i Michal Mácha.“

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše