SALIMA 2018

Kohout z Blatné, pivo se Zlatou Salimou

Na padesát minipivovarů se sjelo do pavilonu C brněnského výstaviště. Jeden stánek byste určitě neměli minout – Pivovar Blatná. Za svého Blatenského Kohouta dostal letošní Zlatou Salimu.

Jde o polotmavý ležák, který se vaří teprve od roku 2016 a stojí za ním sládek Martin Fried. Pro ocenění si šel s Ing. Václavem Šitnerem, majitelem podniku Liqui B Zámecký ovocný lihovar Blatná, jehož je pivovar součástí. Spolu navazují na někdejší historii blatenského piva. Úspěšně.

Na snímku zleva: generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš, spolumajitel pivovaru v Blatné Václav Šitner, ministr zemědělství Jiří Milek a ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce a předseda letošní komise Zlaté Salimy Martin Klanica a sládek Martin Fried. Foto: Archiv BVV

Porota ocenění zdůvodnila takto: „Je uvařen z českého sladu ve spojení se speciálními slady – bavorským, karamelovým, barvicím a třech odrůd žateckého chmele. Jiskrná jantarová barva, jemná karamelová chuť a vysoká plnost. Pivo je nefiltrované a nepasterované.“

O Blatenském Kohoutovi mluví Martin Fried, který vám ho do degustačního skla také natočí. Svoje pivo stáčí do KEG sudů o objemu 50, 30 a 15 litrů. Mají i pětilitrové soudky, litrové skleněné lahve s patentní zátkou a PET lahve. Plánují řadu speciálů, které budou k dostání ve skleněných lahvích o objemu 0,33 l. 

Jak dlouho pivo vznikalo a odkdy jej vyrábíte?

Od roku 2016. Navazujeme na dlouhou tradici pivovarnictví v Blatné. Pivovar tu byl založen v roce 1896 a vařilo se do roku 1978. Do té doby byl pivovar parostrojní, takže všechna soukolí a poháněcí mechanismy byly na páru, elektřinu používali jen na svícení. Což v roce 1978 fakt bylo zvláštní, technologie už byly mnohem dál. V nedalekých Strakonicích nebo Protivíně bylo už všechno modernizované. Takže Blatná se zavřela, i když v roce ´77 měla výstav okolo 20 tisíc hektolitrů.

Pod co tenkrát Blatná patřila?

Patřila pod národní podnik Jihočeské pivovary, podle starých etiket, co si dohledávám.

Pojďme k novodobé historii pivovaru.

V roce 2016, tedy po 38 letech, jsme tradici obnovili. Pivovar vznikl v prostorách, kde byla dříve ledárna a distribuovat pivo jsme začali v srpnu na Blatenskou pouť, což je velká místní událost. Tehdy jsme lančovali svá dvě první piva, a to polotmavým ležákem dvanáctkou a světlým ležákem jedenáctkou. V roce 2017 jsme naše portfolio obohatili o poctivou Blatenskou 10%. Taky se říká, že na desítce poznáte dobrý pivovar, asi na tom něco bude… A v prosinci jsme pustili do světa čtrnáctku, světlý Sládkův speciál. A před třemi týdny jsem vařil pivo IPA - sedmnáctku. K ochutnání bude někdy v polovině dubna.

A Kohout je?

Polotmavý ležák dvanáctka. Je to pivo plzeňského typu, nefiltrované, nepasterizované, samozřejmě.  Používám slad plzeňský, mnichovský, karamelový a barvící. Chmelíme ho výhradně Žateckým chmelem. Vařím pivo na dva rmuty a pak minimálně 60 dní dozrává tento sametový ležák v tanku.

Máte od majitelů pivovaru úplně volnou ruku?

Svým způsobem ano. Ale samozřejmě se všechno s panem majitelem konzultuje, to je jako v každé jiné firmě.

Recepturu jste si vymýšlel jak?

Snažili jsme se vycházet z tradičního blatenského piva, z toho, co se zde vařilo do roku 1978. Mám i pána, Karla Mourka, který mi stále chodí pomáhat a je to vlastně poslední sládek zdejšího pivovaru. Jeden z posledních lidí, kteří tam pivo vařili do úplného konce. Snažili jsme se odpíchnout od historických receptur, ale samozřejmě se to pivo upravovalo podle dnešních trendů, do dnešních chutí. Ten vývoj v oboru pivovarnictví je velký. Snažíme se dělat pivo dobře pitelné, to znamená, že když si dáte jedno, máte chuť i na druhé.  Charakter piva a skladbu surovin vymýšlí dlouholetá sládková a člen našeho týmu paní Dagmar Vlková.

Jak často ochutnáváte?

Určitě každý den, musíte sledovat, jak se pivo chová, jakou fází si prochází. Ale je ochutnávání a ochutnávání, není to tak, že bych ráno přišel a natočil si půllitr.

Jak jste se do Blatné dostal vy?

Potkal jsem se s panem Václavem Šitnerem, který má podnik spolu s panem Janem Hildprandtem, potomkem rodu, který vlastní vodní zámek v Blatné – což je jedna z pouhých tří takových staveb v Česku, vedle Červené Lhoty a Švihova. Pan Šitner zrovna plánoval přestavbu pivovaru, slovo dalo slovo a jsem tam.

Sládků je hrozně málo. Vy máte obor vystudován?             

Nemám. Vystudoval jsem hotelovou školu v Mariánských Lázních, ale přes devět let jsem žil ve Skotsku, kde jsem se mimo jiné pohyboval okolo nejmenovaného pivovaru, přičichl jsem k tomu. Pro mne je neznámé zajímavé… 

To ale znamená hodiny a hodiny samostudia…

Spoustu času jsem strávil nad literaturou, byl jsem „na zkušené“ v některých českých pivovarech. Já bych to nazval takovou školou života. Dobrý sládek se učí celý život a já se učím od těch nejlepších z oboru.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše