STYL

Laura Manuela: z Madridu do Brna

Cesta mladé módní návrhářky Laury Manuely na veletrh STYL vedla z jihu Španělska přes Madrid. Nabídka přišla poté, co Laura nejdříve vyhrála regionální kolo španělské designérské soutěže módy pro mladé autory, kterou pořádá Asociace pro nové a mladé španělské návrháře ANDE, a následně zvítězila mezi devatenácti finalisty v celostátním kole ve španělském hlavním městě. „Měla jsem velkou radost, protože to bylo poprvé, co soutěž vyhrál někdo z našeho kraje,“ říká mladá autorka, která se ve své práci hodně inspirovala místními příběhy a tradicemi.

Její originální kolekce je plná odkazů na španělský folklór i oděv. „Prostudovala jsem si naše legendy a mýty. Z nich jsem pak vycházela a využila je i v barevnosti, kdy například bílá se stala symbolem dětství dvojice hrdinů jedné z pověstí a zelená vyjádřením stromů a lesa, ve kterém žili proměněni do laně a jelena. Inspirovala jsem se také oděvem jižního Španělska, tady vidíte například motiv, který se běžně objevuje na dámském šátku. Některé prvky a detaily vychází z tradiční ruční práce našich řemeslníků,“ vysvětluje sympatická návrhářka, která by v budoucnu ráda pokračovala ve svém stylu s prvky španělského jihu a přenesla je osobitým způsobem i do haute couture.

„V Brně jsem poprvé. Město jsem znala pouze z videa a tento veletrh je pro mne zcela novým prostředím. Líbí se mi pestrost značek, jež se tu představují, a jsem spokojená i s módní přehlídkou, které jsem se jako vítězka soutěže mohla zúčastnit,“ dodává Laura Manuela na stánku, jenž je součástí Design street, tedy autorské uličky módních návrhářů.