Mezinárodní strojírenský veletrh

MSV ukazuje, jak si firmy rozumějí s vědou a výzkumem

Mezi prvními návštěvníky MSV 2017 byl i Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády pro vědu a výzkum, kterého jsme požádali o krátký rozhovor.

Jakou roli hraje MSV v tom, co máte ve vládě na starosti, a v přenosu inovací do průmyslové praxe?
MSV je vždycky místem, kde se ukáže, jak firmy umějí přetavit výsledky výzkumu a vývoje do konkrétních řešení. Je to i dobrá zpětná vazba, protože tady je vidět, jak velký důraz inovativní firmy dávají právě na spolupráci s výzkumem. Zavedli jsme novou metodiku hodnocení výzkumných organizací právě tak, abychom je k této spolupráci motivovali, a daleko větší důraz klademe na schopnost transferu nových technologií do výroby. Je pro nás důležité, aby firmy do této oblasti investovaly daleko více a zároveň měly spoluhráče na té druhé straně, to znamená u institucí, které se zabývají vědou a výzkumem.

Co je cílem vaší dnešní návštěvy veletrhu?
Přijel jsem se podívat, co je v průmyslu nového, a samozřejmě také na sněm Svazu průmyslu a dopravy, abychom vydali účet.  Podpora aplikovaného výzkumu v České republice za naší vlády rostla a já jsem v tomto směru splnil očekávání. Objem peněz, které jdou ať už na Technologickou agenturu nebo do Ministerstva průmyslu a obchodu, se navyšoval v řádech stovek milionů korun a teď jsme na číslech, která myslím mohou být pro naše výzkumníky i průmyslový sektor velmi zajímavá.

Prohlédl jste si novinky v expozici společnosti ABB, máte na veletrhu ještě další cíle, které byste nechtěl minout?
Jako vždycky se zastavím u společnosti Vítkovice, kde je určitě velmi zajímavý zásobník na vodík a obecně technologie pro energetiku. V této souvislosti mě těší, že jsme poprvé v historii dotáhli do konce, co tady dlouhodobě chybělo - kultivovaný a systematický dialog mezi veřejnou správou a privátním sektorem. V rámci Rady vlády pro konkurenceschopnost a hospodářský růst, které předsedám a místopředsedy jsou ministři školství a průmyslu, jsme definovali výzvy zacílené na potřeby jednotlivých sektorů průmyslu.  Na Technologické agentuře jsme vypsali první program, který je orientován na energetiku. Program akcentuje požadavky a potřeby sektoru energetiky v oblasti vědy a výzkumu tak, abychom si u zeleného stolu nevymýšleli, kam budeme dávat peníze, ale dohodli se na tom předem s průmyslníky. Takhle by to mělo být, protože naším společným zájmem je zvyšování konkurenceschopnosti našich podniků.

Dovolte poslední otázku: jak se vám zatím líbí, co na veletrhu vidíte?
Tak jako každý rok je tady hodně zajímavého, co se nedá projít během jednoho půldne. Takže si musím vybírat a určitě o mnoho zajímavého přijdu.

Další aktuality z veletrhu

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše