IDET

Ocenění Zlatý IDET 2019 si odnáší pět exponátů

Letošního boje o ocenění Zlatý IDET 2019 se zúčastnilo sedmadvacet exponátů. Exponáty hodnotila pětičlenná komise sestavená z odborníků na obrannou a bezpečnostní techniku. Ocenění a zájem si vydobylo pět exponátů.

Ceny a plakety předal na slavnostním ceremoniálu ve Slavkově u Brna prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek spolu s Jiřím Kulišem, generálním ředitelem společnosti Veletrhy Brno, a předsedou hodnotitelské komise Alexandrem Štefkem.

Za zásluhy o rozvoj obranného a bezpečnostního průmyslu, jenž letos udělovala Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu v kategorii „Osobnost AOBP“ získal ocenění Vladimír Kubeček „in memoriam“. Pracoval v oddělení výzkumu a vývoje pasivní radiolokace společnosti Tesla, spoluzaložil firmu ALSIN a stál také u zrodu společnosti ERA.

Ocenění získala také nejzajímavější expozice nebo nejrozsáhlejší expozice v historii společnosti IDET, jenž udělilo vydavatelství MS Line společně s vybranými zástupci reprezentativní redakční rady časopisu Review.

Zlatý IDET 2019

PATRIOT II.
Výrobce: EXCALIBUR ARMY spol. s.r.o.        
Vystavovatel: EXCALIBUR ARMY spol. s.r.o.
Umístění na veletrhu: pavilon P, č. stánku 038
Cenu převzal: Josef Tymel, technický ředitel společnosti Excalibur Army

Patriotu II., obrněnému univerzálnímu vozidlu střední váhové kategorie, udělal renomé jeho předchozí model Patriot I. Společnost Excalibur Army spol. s.r.o. ho představila loni na evropském veletrhu obranných technologií Eurosatory. Dvojkový model má v Brně premiéru. U odborníků získal cenu.

Patriot II. je vylepšený model původního vozidla T815, které lze nyní nalézt pod pojmem Patriot I. Obě vozidla založili specialisté na platformě Tatra Force 4x4 s centrální páteřní rourou a nezávislými pneumaticky odpruženými polonápravami od automobilky Tatra Trucks. Patriot II. tak může operovat i v těch nejtěžších klimatických a terénních podmínkách. „V Brně představujeme finální podobu. Stále jsme jej totiž vylepšovali,“ řekla Zuzana Ovčačíková ze společnosti EXCALIBUR ARMY spol. s.r.o.

Pancéřované taktické vozidlo s vysokou manévrovací schopností dokáže vyřešit rychlé reakce, mezi něž patří průzkumné a hlídkové úkoly. Díky své konstrukci dobře poslouží také jako přepravník pro lehké motorizované jednotky. Patriot II. spadá do kategorie vozidel o váze 12 až 15 tun. Jeho pohyb je tak stanoven na 110 km/h na silnici a 45 km/h v nerovném terénu. 

Simulátor VERA-NG
Výrobce: ERA a.s.
Vystavovatel: ERA a.s.
Umístnění na veletrhu: pavilon P 104
Cenu převzal: Viktor Sotona, generální ředitel společnosti ERA a. s.

VERA-NG Simulátor je prostředek vojenského průzkumu, který slouží k zaškolení operátorů pasivního sledovacího systému VERA-NG v oblasti elektronického boje. Na brněnském veletrhu zvítězila v boji o Zlatý IDET 2019. K tréninku, který výrazně zkracuje dobu zácviku, používá data z předpřipravených scénářů nebo data z jedné přijímací stanice.

Společnost ERA, jenž program vyrobila, může pro potřeby výcviku dodat různé varianty scénářů. „Předností určitě je, že významně zkracuje dobu, po kterou za normálních okolností probíhá zácvik operátorů,“ řekla Veronika Rulcová za firmu ERA a. s.

Simulátor zvládá všechny typy scénářů – pro cíle vzdušné, námořní i pozemní v rozličném prostředí bojiště, na různém typu terénu. K tréninku je možné použít data z předpřipravených scénářů nebo data z jedné přijímací stanice. Rovněž je možno přehrávat off-line data z jiného systému VERA-NG. 

Obojživelný terénní přívěs
Výrobce: Agados, spol. s r.o.
Vystavovatel: Agados, spol. s r.o.
Umístění na veletrhu: pavilon P 064
Cenu převzal: Petr Ostrý, jednatel společnosti Agados

Do portfolia speciálních projektů pro záchranné složky od společnosti AGADOS se nově zařadil obojživelný terénní přívěs. Zástupci jej představili na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně. Dostal také ocenění Zlatý IDET 2019.

Obojživelný přívěs velkomeziříčské firmy, jejíž mobilní polní kuchyně PK 4 KAGA získala před dvěma lety na veletrhu ocenění Zlatý IDET 2017, je primárně určen za kolová i pásová vozidla do všech typů terénu.

Nespornou výhodou je patentovaný systém nezávislého odpružení jednotlivých kol, při současném použití unikátních lyží přívěs výborně zvládá prostupnost sněhem, blátem či skalnatým terénem. Pro přívěs není překážkou ani voda, protože je schopen plavat za tažným vozidlem. Užitná ložná plocha, jejíž nosnost je až 1 500 kg, je modulárně zaměnitelná pro různá využití nejen v extrémních podmínkách.

Nový přívěs, který již využívají zahraniční armády, může sloužit jako vodotěsný box, cisterna, otevřené plató, 8–10stopý kontejner a sklopná nástavba valník v provedení s plachtou. Ideální je také například k přepravě generátoru.

Společný operační obraz systémů velení a řízení pozemních a vzdušných sil s nejvyšší úrovní ochrany komunikace.
Výrobce: Delinfo, spol. s r.o.
Vystavovatel: Delinfo, spol. s r.o.
Umístění na veletrhu: Pavilon P 087
Cenu převzal: Bohuslav Cempírek, generální ředitel společnosti ICZ

Řešení, které podporuje také NATO Federal Mission Networking, spočívá v propojení systémů velení a řízení pozemních a vzdušných sil ICZ DELINFOS a ICZ LETVIS MIL poskytující schopnost sdílení společného operačního obrazu bojové situace. Jeho koncepce oslovila odbornou porotu a dostal ocenění Zlatý IDET 2019.

Nejvyšší úrovně ochrany veškeré komunikace je dosaženo integrací certifikovaného výkonného kryptografického prostředku LANPCS-RG2 přímo do koncových zařízení uživatelů. Řešení podporuje koncept NATO Federal Mission Networking (FMN).

LRPV Gepard
Výrobce: Dajbych, s.r.o.
Vystavovatel: Dajbych, s.r.o.
Umístění na veletrhu: pavilon P 038
Cenu převzal: Petr Dajbych, majitel a jednatel společnosti, a Robert Vent, obchodní ředitel společnosti Tatra Defence Vehicle. Jedná se o společný projekt těchto dvou firem.  

Česká armáda obnovuje arzenál vozidel. Novinkou na legendárním podvozku Toyota Land Cruiser řady 70 je průzkumné vozidlo Gepard, jenž vyhrálo Zlatý IDET 2019 na brněnském výstavišti. Vyvinuli ho specialisté v plzeňské firmě Dajbych s.r.o. a loni ho představili na mezinárodním fóru Future Forces.

LRPV Gepard, takzvané průzkumné vozidlo dlouhého dojezdu, je určené pro výsadkové a speciální jednotky, a které je postaveno právě na odolném podvozku Toyota Land Cruiser řady 70. Odborná veřejnost jej zná už nějakou dobu. „Představovali jsme jej loni na Future Forces fóru. Od té doby jsme však vozidlo mnohonásobně vylepšili, takže do Brna na IDET přijede doslova v novém kabátě. Dostal totiž nové pancéřování a prošel tak balistickými testy,“ řekl Tomáš Petrů ze společnosti Dajbych s.r.o.

Jde o průzkumné bojové vozidlo dlouhého dojezdu, jehož celková hmotnost může dosahovat až 6 tun, což je hodnota v této kategorii lehkých terénních vozidel zcela ojedinělá. Podvozek vozu Gepard je dimenzován na daleko vyšší zatížení a nehrozí tedy jejich přetěžování a z toho vyplývající možná strukturální poškození.

V neposlední řadě jsou pak všechna kola včetně rezervních vybavena systémem nouzového dojezdu Runflat. Jedná se o specializované pneumatiky, u kterých je možné pokračovat v jízdě i po ztrátě tlaku či defektu.

Cena za nejzajímavější a nejrozsáhlejší expozici v historii veletrhu IDET

Cenu za expozice udělilo vydavatelství MS Line společně vybranými zástupci reprezentativní redakční rady časopisu Review Vojenskému technickému ústavu jako státní podnik Ministerstva obrany. Cenu přebral ředitel státního podniku Ministerstva obrany Jiří Protiva.

Cenu předali Jiří Kuliš, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiří Hynek. Za MS Line pak gratulovala Šárka Cook, ředitelka vydavatelství a šéfredaktorka časopisů IDET NEWS, REVIEW pro obranný a bezpečnostní průmysl a Czech Defence Industry and Security REVIEW.

Cena IDET NEWS

Zlatý IDET NEWS
Oceněný: Společnost EXPLOSIA a.s. z Pardubic
Za exponát: Souprava pro detekci výbušnin DETEX
Cenu přebral: Pavol Baka, obchodní ředitel EXPLOSIA a.s. 

Stříbrný IDET NEWS
Oceněný: EVPÚ Defence a.s. z Uherského Hradiště
Za exponát: Velitelský panoramatický zaměřovač CMS-1
Cenu přebral: Ivan Budaj, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti 

Bronzový IDET NEWS
Oceněný: Společnost AGADOS s.r.o. z Velkého Meziříčí
Za exponát: Speciální obojživelný terénní přívěs
Cenu přebral: Petr Ostrý, jednatel společnosti pan

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše