Stavební veletrh Brno

Pořiďte si zelenou fasádu nebo střechu a ušetříte za klimatizaci

O možnostech adaptace měst na změnu klimatu na Stavebním veletrhu Brno přednášel Rostislav Dvořák z firmy LIKO-S, která loni získala Zlatou medaili SVB za svoji zelenou fasádu. Na stánku v pavilonu P se dozvíte, jak pomocí zeleně zpříjemnit městské prostředí a tepelně stabilizovat budovy. Na zelenou střechu navíc můžete získat dotaci od Ministerstva životního prostředí ČR.

Zelené střechy a zelené fasády jsou odpovědí na změnu klimatu a neuvážený urbanismus, který zastavuje stále více půdy a odvádí z krajiny vodu. Firma LIKO-S přichází s moderními technologiemi, jejichž prostřednictvím navrací do měst zeleň a vytváří příjemnější prostředí jak v exteriéru, tak v interiéru.

Voda je krví planety

Samonosná zelená fasáda či střecha je designovým a zároveň funkčním prvkem, který slouží jako přírodní klimatizace. Zelené prvky jsou zavlažovány vodou dešťovou nebo vyčištěnou odpadní a voda, která se odpařuje z povrchu listů přítomných rostlin, spotřebovává tepelnou energii ze slunce na odpařování. Sebelepší tepelná izolace proto nedokáže to, co zeleň: pod zelenou střechou se interiér nepřehřívá ani v největších letních vedrech.

„Voda je krví planety, přesto se právě na vodu v opatřeních na ochranu přírody často zapomíná a v městech vzniká odvodněná stavební poušť. Uvědomujeme si problém, který ve stavebnictví je, a chceme zelenou střechu a fasádu ukázat jako cestu, která by mohla přinést změnu,“ říká produktový manažer společnosti LIKO-S Rostislav Dvořák.

Společnost LIKO-S jde sama příkladem a její sídlo ve Slavkově u Brna je už pět let vzorovou ukázkou objektu s přírodní tepelnou stabilizací. Nyní si LIKO-S staví novou výrobní halu o ploše 1200 m2, kterou pokryje zelená střecha. „V zahraničí jsou takové stavby už poměrně běžné. Někde dokonce mají v legislativě zakotveno, že podmínkou výstavby výrobních hal od určité velikosti je nějaké zelené řešení,“ informoval Rostislav Dvořák. U nás tak daleko nejsme, ale na zelenou střechu je možné získat dotaci od Ministerstva životního prostředí ČR.

LIKO-S loni obdržel za zelenou fasádu Zlatou medaili Stavebního veletrhu Brno a zájem o zelená řešení i díky tomu roste. „Zlatou medailí jsme se chlubili na všech frontách a myslím, že nám pomohla i obchodně. Poptávka po těchto řešeních každopádně stoupá a je vidět meziroční nárůst. Je to dáno i tím, že si lidé uvědomují vážnost situace a existují osvícení investoři, kteří cítí odpovědnost vůči společnosti,“ míní Rostislav Dvořák. Zelené fasády LIKO-S realizoval ještě na dvou firemních objektech v České republice a velkou zelenou střechu instaloval na výrobní halu v Bratislavě. Řádově více poptávek má ze strany majitelů rodinných domů, které oslovuje i v pavilonu P. Vedle zelených fasád a střech LIKO-S dodává také fasádní kořenové čistírny, interiérové příčky nebo montované haly na klíč.

Další aktuality z veletrhu