Building Fair Brno

Translation is not available.

Pořiďte si zelenou fasádu nebo střechu a ušetříte za klimatizaci

O možnostech adaptace měst na změnu klimatu na Stavebním veletrhu Brno přednášel Rostislav Dvořák z firmy LIKO-S, která loni získala Zlatou medaili SVB za svoji zelenou fasádu. Na stánku v pavilonu P se dozvíte, jak pomocí zeleně zpříjemnit městské prostředí a tepelně stabilizovat budovy. Na zelenou střechu navíc můžete získat dotaci od Ministerstva životního prostředí ČR.

Zelené střechy a zelené fasády jsou odpovědí na změnu klimatu a neuvážený urbanismus, který zastavuje stále více půdy a odvádí z krajiny vodu. Firma LIKO-S přichází s moderními technologiemi, jejichž prostřednictvím navrací do měst zeleň a vytváří příjemnější prostředí jak v exteriéru, tak v interiéru.

Voda je krví planety

Samonosná zelená fasáda či střecha je designovým a zároveň funkčním prvkem, který slouží jako přírodní klimatizace. Zelené prvky jsou zavlažovány vodou dešťovou nebo vyčištěnou odpadní a voda, která se odpařuje z povrchu listů přítomných rostlin, spotřebovává tepelnou energii ze slunce na odpařování. Sebelepší tepelná izolace proto nedokáže to, co zeleň: pod zelenou střechou se interiér nepřehřívá ani v největších letních vedrech.

„Voda je krví planety, přesto se právě na vodu v opatřeních na ochranu přírody často zapomíná a v městech vzniká odvodněná stavební poušť. Uvědomujeme si problém, který ve stavebnictví je, a chceme zelenou střechu a fasádu ukázat jako cestu, která by mohla přinést změnu,“ říká produktový manažer společnosti LIKO-S Rostislav Dvořák.

Společnost LIKO-S jde sama příkladem a její sídlo ve Slavkově u Brna je už pět let vzorovou ukázkou objektu s přírodní tepelnou stabilizací. Nyní si LIKO-S staví novou výrobní halu o ploše 1200 m2, kterou pokryje zelená střecha. „V zahraničí jsou takové stavby už poměrně běžné. Někde dokonce mají v legislativě zakotveno, že podmínkou výstavby výrobních hal od určité velikosti je nějaké zelené řešení,“ informoval Rostislav Dvořák. U nás tak daleko nejsme, ale na zelenou střechu je možné získat dotaci od Ministerstva životního prostředí ČR.

LIKO-S loni obdržel za zelenou fasádu Zlatou medaili Stavebního veletrhu Brno a zájem o zelená řešení i díky tomu roste. „Zlatou medailí jsme se chlubili na všech frontách a myslím, že nám pomohla i obchodně. Poptávka po těchto řešeních každopádně stoupá a je vidět meziroční nárůst. Je to dáno i tím, že si lidé uvědomují vážnost situace a existují osvícení investoři, kteří cítí odpovědnost vůči společnosti,“ míní Rostislav Dvořák. Zelené fasády LIKO-S realizoval ještě na dvou firemních objektech v České republice a velkou zelenou střechu instaloval na výrobní halu v Bratislavě. Řádově více poptávek má ze strany majitelů rodinných domů, které oslovuje i v pavilonu P. Vedle zelených fasád a střech LIKO-S dodává také fasádní kořenové čistírny, interiérové příčky nebo montované haly na klíč.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše