Building Fair Brno

Translation is not available.

Chameleon se přizpůsobuje zákazníkům. Zlatá medaile pro české tepelné čerpadlo, které znají už i v Austrálii

Chameleon Hybrid je energetická jednotka, která se kvalifikovaně postará o všechny systémy v domě a pro vlastní provoz využívá energii ze slunce nebo větru. Vícefunkční tepelné čerpadlo umí i ukládat přebytky energie a firma TC MACH, s.r.o., za ně získala jednu ze tří Zlatých medailí SVB 2019.

„Domy jsou technologicky pořád složitější. Mají inteligentní regulaci, chlazení, na střeše fotovoltaiku, bateriová úložiště. Někdo má dům napojený na meteostanici a inteligentní žaluzie. Když je regulátor na všechno zvlášť, nastává chaos a každou chvíli se musí volat servis. Proto jsme přišli se strojem, který všechny systémy propojí v jeden celek, dokáže je řídit a smysluplně využít,“ uvedl ředitel společnosti TC MACH Stanislav Mach. Název Chameleon podle něj vyjadřuje schopnost tepelného čerpadla přizpůsobit se různým potřebám zákazníků. „Ať už chcete vytápět, chladit, vyhřívat bazén, provozovat fotovoltaiku nebo cokoli dalšího kolem domu, postavíme vám Chameleona přesně pro  vaše potřeby. Nejde o sériově vyráběné stroje, které se následně upravují, ale každý kus vyrábíme na míru pro konkrétního zákazníka,“ zdůraznil.

Exponát oceněný Zlatou medailí SVB 2019 obsahuje řešení pro využití tepla z chlazení domu v horkých letních dnech. „Když tento Chameleon chladí, tak zároveň ohřívá teplou užitkovou vodu a může si odpadní teplo uložit na topnou sezonu třeba do zemních kolektorů nebo akumulátorů. Má v sobě bateriové úložiště a efektivně komunikuje s fotovoltaickou elektrárnou. Elektřinu z panelů spotřebuje tepelné čerpadlo, které vychladí dům, zároveň ohřeje teplou užitkovou vodu a přebytky si uloží,“ popisuje Stanislav Mach úsporný systém. Tepelné čerpadlo nové generace efektivně ovládající solární systém ušetří kolem 40 % spotřeby elektrické energie a v létě chladí úplně zadarmo. Chameleon Hybrid 4-13/2,2 kW s invertorem se vyrábí ve třech typech podle výkonu.

Sofistikovaná tepelná čerpadla se v Moravském Krumlově vyrábějí už 24 let, postupně se zdokonalují a rozšiřují funkce. Na vlastní dodávku navazuje propracovaný servis. „Když systém nainstalujeme, dál hlídáme data a optimalizujeme, proto máme celosvětový dispečink v několika řečech. Vyrobili jsme už stovky Chameleonů a dodali je různě po světě, instalace máme třeba v Irsku, Anglii, Austrálii nebo Slovinsku. V posledních letech vyrábíme tepelná čerpadla také pro průmyslové objekty, kde se produkuje odpadní teplo nebo je potřeba chladit výrobu. Dokážeme teplo zužitkovat a poslat zpátky do systému,“ vysvětlil ředitel firmy TC MACH a zdůraznil ještě uživatelskou přívětivost: „Naši zákazníci mají rádi věci technicky kvalitní, ale jednoduché na ovládání. Proto si  Chameleon všechno řeší sám, termostat má jen velké otočné kolečko s teplotou a ovládání je možné i na dálku přes mobil.“

Na Stavební veletrh Brno se společnost TC MACH vrátila po deseti letech a s účastí je spokojena. „Odvezeme si spoustu kontaktů. Jenom během čtvrtku nás kontaktovalo 81 zájemců, které máme navštívit, a předjednali jsme tady zakázky nejméně za 10 milionů korun,“ pochlubil se Stanislav Mach.

 

More news from the fair trade

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše