OPTA

První samozatmavovací kontaktní čočky mají evropskou premiéru na Optě

ACUVUE® OASYS with TransitionsTM se jako první kontaktní čočky na světě automaticky přizpůsobují světelným podmínkám v okolí nositele. Čočka je čirá a zatmaví se přesně ve chvíli, kdy je to třeba. Novinka bude dostupná od jara, ale už dnes se představuje na veletržním stánku společnosti Johnson & Johnson Vision Care.

Kontaktní čočky, které rozumí světlu. Tak zní slogan novinky od firmy Johnson & Johnson, na kterou optický trh čekal od příchodu prvních fotochromatických brýlových čoček v roce 1990. Teď se na světle automaticky ztmaví už i kontaktní čočky a ACUVUE® OASYS with TransitionsTM si vůbec poprvé v Evropě prohlédnou návštěvníci veletrhu OPTA 2019.

Technologie je náročnější než u brýlových čoček, proto přichází na trh později. „U brýlí je technologie Transitions jako pevná vrstva, jenže kontaktní čočka je měkká s vysokým obsahem vody. Trvalo přes deset let vývoje, než se podařilo technologii zasíťovat do materiálu,“ vysvětluje Václav Nádherný, Key Account Manager společnosti Johnson & Johnson Vision Care. Na novince se podle něj začalo pracovat už v roce 2008 a Česká republika je první zemí Evropy, kde byla představena. „Spěchali jsme, protože jsme novinku samozřejmě chtěli předvést právě na Optě. Přivezli jsme vzorky a do prodeje by nové kontaktní čočky měly jít na přelomu dubna a května,“ informoval Václav Nádherný. K dispozici bude varianta pro čtrnáctidenní nošení a rozdíl v ceně oproti stejným kontaktním čočkám bez technologie Transitions má být obdobný jako u brýlových čoček.

Samozatmavovací kontaktní čočky ACUVUE® OASYS with TransitionsTM se dokáží automaticky přizpůsobit změnám světelných podmínek v okolí nositele. Reagují na světlo a mění se z čirých na tmavé při přechodu ven a zpět na čiré při návratu dovnitř. Díky jejich unikátním vlastnostem si mohou nositelé dopřávat pohodlné vidění i v případě, že jsou vystaveni jasnému světlu. Na rozdíl od brýlí u kontaktních čoček technologie Transitions prostupuje materiálem, který se celý probarvuje, což uživatelům přináší další výhody. „Čočka je pořád v oku a má konstantní teplotu, takže se probarvení nemění v závislosti na venkovní teplotě, jako je tomu u brýlí. Pomáhá lidem, kteří vyjdou z interiéru budovy na jasné venkovní světlo, aby nemžourali a nemuseli si clonit oči. Chrání před přímým sluncem a filtruje nejen UV záření, ale i modré světlo. Proto je vhodná pro práci na počítači, která je s touto čočkou příjemnější,“ popisuje Václav Nádherný a dodává, že novinku ocení také řidiči. Přední sklo sice většinu UV záření odfiltruje, ale čočka se zabarví zhruba do 15 %, což brání oslnění protijedoucími auty a zvyšuje komfort při řízení.