OPTA

První samozatmavovací kontaktní čočky mají evropskou premiéru na Optě

ACUVUE® OASYS with TransitionsTM se jako první kontaktní čočky na světě automaticky přizpůsobují světelným podmínkám v okolí nositele. Čočka je čirá a zatmaví se přesně ve chvíli, kdy je to třeba. Novinka bude dostupná od jara, ale už dnes se představuje na veletržním stánku společnosti Johnson & Johnson Vision Care.

Kontaktní čočky, které rozumí světlu. Tak zní slogan novinky od firmy Johnson & Johnson, na kterou optický trh čekal od příchodu prvních fotochromatických brýlových čoček v roce 1990. Teď se na světle automaticky ztmaví už i kontaktní čočky a ACUVUE® OASYS with TransitionsTM si vůbec poprvé v Evropě prohlédnou návštěvníci veletrhu OPTA 2019.

Technologie je náročnější než u brýlových čoček, proto přichází na trh později. „U brýlí je technologie Transitions jako pevná vrstva, jenže kontaktní čočka je měkká s vysokým obsahem vody. Trvalo přes deset let vývoje, než se podařilo technologii zasíťovat do materiálu,“ vysvětluje Václav Nádherný, Key Account Manager společnosti Johnson & Johnson Vision Care. Na novince se podle něj začalo pracovat už v roce 2008 a Česká republika je první zemí Evropy, kde byla představena. „Spěchali jsme, protože jsme novinku samozřejmě chtěli předvést právě na Optě. Přivezli jsme vzorky a do prodeje by nové kontaktní čočky měly jít na přelomu dubna a května,“ informoval Václav Nádherný. K dispozici bude varianta pro čtrnáctidenní nošení a rozdíl v ceně oproti stejným kontaktním čočkám bez technologie Transitions má být obdobný jako u brýlových čoček.

Samozatmavovací kontaktní čočky ACUVUE® OASYS with TransitionsTM se dokáží automaticky přizpůsobit změnám světelných podmínek v okolí nositele. Reagují na světlo a mění se z čirých na tmavé při přechodu ven a zpět na čiré při návratu dovnitř. Díky jejich unikátním vlastnostem si mohou nositelé dopřávat pohodlné vidění i v případě, že jsou vystaveni jasnému světlu. Na rozdíl od brýlí u kontaktních čoček technologie Transitions prostupuje materiálem, který se celý probarvuje, což uživatelům přináší další výhody. „Čočka je pořád v oku a má konstantní teplotu, takže se probarvení nemění v závislosti na venkovní teplotě, jako je tomu u brýlí. Pomáhá lidem, kteří vyjdou z interiéru budovy na jasné venkovní světlo, aby nemžourali a nemuseli si clonit oči. Chrání před přímým sluncem a filtruje nejen UV záření, ale i modré světlo. Proto je vhodná pro práci na počítači, která je s touto čočkou příjemnější,“ popisuje Václav Nádherný a dodává, že novinku ocení také řidiči. Přední sklo sice většinu UV záření odfiltruje, ale čočka se zabarví zhruba do 15 %, což brání oslnění protijedoucími auty a zvyšuje komfort při řízení.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše