URBIS SMART CITY FAIR

Rakousko inspiruje: města budoucnosti budou generovat elektrickou energii

O zkušenostech s energeticky úspornou výstavbou a rozvojem tzv. Plus Energy Districts na veletrhu URBIS přednášel Volker Schaffler, koordinátor národního výzkumného programu Město zítřka na rakouském ministerstvu dopravy, inovací a technologií. Chytrá města budoucnosti podle něj dokáží třeba ukládat a později využívat energii nastřádanou z přehřátých betonových ploch.

Rakousko patří k evropským i světovým lídrům rozvoje trvale udržitelného stavebnictví a energeticky soběstačných měst. Podle Smart City Strategy Indexu 2019 je Vídeň vůbec nejchytřejším městem na světě a její část Aspern Seestadt je dlouhodobě vzorem pro výstavbu chytrých čtvrtí na zelené louce. Host brněnského veletrhu Volker Schaffler působil mj. jako projektový manažer Smart City Wien, pomáhal zakládat vídeňskou agenturu pro Smart City a spolupracoval na řadě městských Smart City projektů. Jeho přednáška proto byla velmi inspirativní a vyslala jasný vzkaz: města nemusí energii jen spotřebovávat, ale naopak produkovat.

Volker Schaffler v přednášce zrekapituloval úspěšnou dvacetiletou historii rakouské energeticky úsporné výstavby. „V roce 1999 byly postaveny první domy s nulovou spotřebou energie a dnes směřujeme k výstavbě plusových domů, které budou generovat elektrickou energii,“ prohlásil. V celém Rakousku proběhlo již více než 70 demonstrativních projektů, v nichž vyšší vstupní investice výrazně redukovaly nebo úplně odbouraly provozní náklady na energie. Podle Volkera Schafflera jsou investoři ochotni navyšovat vstupní investice až do výše 20 procent, ale vyšší náklady už je obtížné prosadit. Proto je důležité zacílit technologický vývoj na rychlejší návratnost investic.

Závěr přednášky patřil rozvoji tzv. Plus Energy Districts, tedy městských čtvrtí, které budou díky kombinaci chytré výstavby a sofistikovaných technologií generovat více energie, než samy spotřebují. Volker Schaffler je definoval pěti základními charakteristikami: chytrý urbanistický koncept, zlepšení kvality života, nový způsob trvale udržitelného průmyslu a investic, implementace vyspělých městských i stavebních technologií a implementace nových přístupů k otevřeným informačním platformám.

Další aktuality z veletrhu

06. 06. 2019 URBIS SMART CITY FAIR Tři Zlaté medaile URBIS 2019 pro chytré výrobky

Inovativní kontejner na oděvy TUČŃÁK od společnosti TextilEco, a.s., plánovač tras nové generace pro veřejnou dopravu a mobilitu jako služba s názvem AnyRoute od firmy Umotional s.r.o. a řídicí informační systém RISII od dodavatele Herman systems, s.r.o. a vystavovatele Dopravní...

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše