IDET

Rheinmetall představil svá BVP

Netradiční novinářský zážitek připravila společnost Rheinmetall hostům středeční tiskové konference. Senior Vice President společnosti, Oliver Mittelsdorf, pozval přítomné k posezení do útrob K41, tedy přesněji do nového bojového vozidla pěchoty LYNX.

BVP KF41 s věží Lance 2.0 je bojovým vozidlem nové generace, které vyvažuje klíčové požadavky v oblastech přežití, mobility, palebných prostředků, kapacity, flexibility a interoperability,“ říká Oliver Mittelsdorf a pokračuje: „Jednou ze silných stránek LYNXu je jeho modularita. Má jedinečnou schopnost být rychle překonfigurován tak, aby odpovídal potřebám našich zákazníků.“ Dozvěděli jsme se, že výměna bojové věže za velitelskou je realizovatelná za necelé 3 hodiny času. Obrovský vnitřní objem vozidla umožňuje 3 místa pro osádku a až 9 sedadel pro vojáky. Nabízí se plně modulární rodina vozidel. „Lynx může být modifikován pro různé funkce, od bojového vozidla pěchoty, vozidla velení a řízení až po průzkumné, opravárenské, vyprošťovací, zdravotnické a další varianty na společné platformě,“ vysvětluje Senior Vice President.

Je modulární vůz trendem budoucnosti? V době úspor zajisté. Zajímavostí je také fakt, že přípravu vozu na veletrh IDET již provedl kvalifikovaný tým v České republice. „Naši čeští partneři přizpůsobili prostor pro posádku Lynxu, včetně držáků zbraní, řešení úložného prostoru pro posádku, komunikačních a dalších zařízení, jakož i design kamufláže. Také vybavili LYNX komunikačními interkomovými řešeními a českými rušičkami, které jsou nezbytné pro bojiště budoucnosti. LYNX se také může pochlubit českými sedadly s vysokou ochranou posádky při výbuchu min,“ doplnil Mittelsdorf.

Na expozici Rheinmetall je kromě bojové techniky k vidění také programovatelná munice, využitelná například pro likvidaci dronů. Lze naprogramovat, jak daleko před cílem se má náboj rozptýlit, aby byl zásah efektivní. Další zajímavostí je projekt Gladius 2.0, který je podobný projektu Voják 21. století. „Jde o aktivní elektronický boj, voják je perfektně vybaven, spojen s ostatními vojáky, s jednotkou a velitelem. Má na helmě umístěny kamery, má svoji vysílačku, GPS i satelitní telefon. Dokáže efektivně řídit speciální operace. Velitel může sledovat to, co vidí voják a podle toho se rozhodnout, jak dál pokračovat v misi,“ vysvětluje Michael Hrbata, Defence Policy Adviser společnosti Rheinmetall.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše