PYROS, ISET

Správa státních hmotných rezerv pomáhá obcím i IZS

Máme velkou radost, že můžeme prostřednictvím tohoto veletrhu oslovit i širokou veřejnost, přiblížit práci Správy státních hmotných rezerv, co vše obnáší a na jaké krize jsme připraveni,“ říká Jakub Linka, tiskový mluvčí Správy státních hmotných rezerv, kterou najdeme v pavilonu F. „Lidé si spojují Správu z poslední doby s krizí kolem zastavení ropovodu Družba. Rafinérie Unipetrol tak čerpala ropu z českých nouzových zásob a zde se ukázalo, že je důležité mít zásoby ropy ve státních rezervách. Tak aby český průmysl mohl fungovat, i když je ropovod například zastaven kvůli kontaminované ropě,“ vysvětluje mluvčí. Lidé si Správu spojují také s pomocí při extrémním suchu, kdy pomáhá starostům postižených obcí zajistit plynulé zásobování pitnou vodu. „Vystavujeme zde cisterny na vodu, které obcím postiženým suchem poskytujeme. Jsme schopni poslat na místo potřeby techniku do 24 hod. Máme zde i vyprošťovací kontejnery, elektrocentrály a další techniku, která se půjčuje ze státních rezerv takřka obden,“ doplňuje Linka. Podle něj bylo v loňském roce 122 případů, speciální technika se tedy zapůjčovala téměř každý třetí den. Techniku i speciální vozidla si mohou návštěvníci na veletrhu prohlédnout i osahat zblízka.

Je libo sací bagr nebo provizorní most?
Speciální techniku správa půjčuje ze státních rezerv i mimo krizové situace, většinou jde o techniku, kterou nemají hasiči ve svých stavech. „Jsou to speciální vyprošťovací kontejnery, které se posílají, když se na staveništi zřítí některá budova. Kromě kontejneru je to i sací bagr, který umožní odsát suť a usnadňuje pátrání po zavalených osobách,“ vysvětluje Linka. Dále jde o techniku využitelnou při povodních, ať už jsou to provizorní mosty pro zajištění dopravy při narušené statice nebo stržených mostech. „Kdybych počítal dobu od povodní 1998 do posledních povodní 2013, tak Správa zapůjčila mosty v celkové délce 3 km. Nyní má čím dál více zejména malých obcí problémy s extrémním suchem a vysychají jim vrty zásobující místní vodovod. Obracejí se na nás, abychom jim na několik měsíců půjčili techniku, protože místní vodovody a kanalizace ji zapůjčí jen v řádu týdnů,“ přiblížil problematiku Linka.

Karty krize usnadní čerpání hmot
Správa má 350 zaměstnanců, kteří pracují na ústředí a ve skladech, umístěných po celé ČR, aby bylo možné zasahovat co nejrychleji. I když není Správa součástí IZS, spolupracuje s ním velmi úzce a to díky tzv. Kartám krize. „Když je v nějakém kraji vyhlášen krizový stav, policie i hasiči mají speciální karty, které se aktivují a mohou na jakékoliv čerpací stanici zapojené do našeho systému čerpat pohonné hmoty. Nemusí tedy čekat, až jim pohonné hmoty dovezeme. My poté dodatečně distributorovi pohonných hmot odebrané množství kompenzujeme,“ vysvětluje mluvčí.

Mezinárodní spolupráce a poučení z krize ropovodu
První den výstavy byl na expozici přítomen kromě českého předsedy hmotných rezerv Pavla Švagra také předseda slovenských rezerv pan Kyčura a předseda polských rezerv pan Turek. „Ráno jsme měli seminář k tématu Poučení z ropné krize na Družbě, kde si předsedové vyměnovali zkušenosti z již měsíční předchozí spolupráce. Ukázalo se, že tím že správy úzce spolupracují, výměna informací i komunikace byla mnohem jednodušší. Jen pro zajímavost - během krize státy V4 uvolnily z nouzových zásob téměř dva miliony tun ropy,“ prozradil Jakub Linka. Podtrhl také význam setkání na brněnském trojlístku IDET/PYROS/ISET. „Pro nás má veletrh význam, jelikož se potkáváme s partnery, se kterými spolupracujeme. Ať už jde o Policii ČR nebo Hasičský záchranný sbor a další firmy, které například dodávají techniku. Vidíme zde novinky a můžeme partnerství rozšířit. Můžeme se poohlédnout po nových moderních typech techniky, abychom mohli doplnit a rozšířit nouzové zásoby.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše