PYROS, ISET

WISS ukázal šíři své nabídky od rychlých zásahových vozů až po velké CAS

Největší cisternová automobilová stříkačka (CAS) na podvozku Scania 6x6 nabízí objem nádrže 9000 litrů a výkon požárního čerpadla 3000 l/min. Polský výrobce na veletrh PYROS přivezl celkem šest vozidel, o které byl ze strany profesionálních i dobrovolných hasičů velký zájem.

Univerzálně koncipované hasičské vozy značky WISS se umí přizpůsobit různým požadavkům zákazníka a vynikají vysokou spolehlivostí i kvalitou výbavy. Svědčí o tom i trvalý zájem zákazníků. V pavilonu F se představilo mj. vozidlo na podvozku Iveco Daily se 750litrovou nádrží a nízkotlakou motorovou stříkačkou, které se letos dodává pro Ministerstvo vnitra SR v počtu 366 kusů. „Dodáváme je tempem zhruba 50 vozů měsíčně a jde o dílčí plnění v zakázce, která má rámcovou smlouvu až na 1000 kusů. Dodali jsme tam už 550 kusů a je avizován další odběr,“ informoval jednatel společnosti WISS CZECH Luděk Štěpáník.

Celkem se v expozici WISS prezentuje šest vozidel včetně dvou velkých cisternových hasičských stříkaček na podvozku Scania. Provedení 6x6 s kompozitovou nástavbou disponuje objemem 9000 litrů vody a výkonem požárního čerpadla 3000 l/min, druhý vůz v provedení 4x4 má objem 4000 litrů a výkon 2000 l/min. Poptávka po těchto těžkých vozech podle Luďka Štěpáníka stoupá u dobrovolných hasičů. „Dříve preferovali vozy do 16 tun se zásobou vody kolem dvou až tří kubíků, ale posledních deset let upřednostňují dodávky vozidel těžší kategorie se 4 kubíky vody.“ Důvodem je podle něj potřeba zajišťovat zásobování vodou při extrémním suchu a univerzálnost vozů WISS. „Oproti konkurenci nabízíme vozidla, která pokryjí všechny potřeby sboru dobrovolných hasičů. Získají v jednom voze velkoobjemovou cisternu a prvovýjezdovou CAS s kompletním vybavením včetně například vyprošťování. Tím pádem ušetří na provozních nákladech, které by měli s vícero vozy, a s velkou kabinou mají dost místa i na převoz posádky,“ popisuje Štěpáník. Tato vozidla jsou u hasičů velmi oblíbená i proto, že na vesnicích bývá problém s hydrantovou sítí a voda není tak snadno dostupná jako ve městě.

V expozici WISS nechybí ani rychlá zásahová vozidla Ford Ranger a Land Rover, která hasiči používají s vysokotlakými čerpadly. „Mají 100 až 150 litrů zásoby vody plus vybavení pro odstraňování škod po dopravních nehodách, případně k dohašování požárů v nepřístupných podmínkách. Konkrétně Land Rover je pro HZS Jihomoravského kraje a jde o druhou opakovanou dodávku po třech kusech, které slouží v rámci dálniční sítě,“ říká Luděk Štěpáník a upozorňuje také na netradiční exponát sanitky. „Tato auta dodáváme na Blízký východ, na českém trhu je zatím nenabízíme, ale chceme ukázat šíři našeho záběru. Všechny výrobky průběžně inovujeme a není tady auto, které by nemělo nějaké vylepšení oproti loňskému roku,“ říká jednatel firmy WISS CZECH, který hodnotí letošní PYROS pozitivně: „Lidé k nám chodili a zajímali se o exponáty po celou dobu veletrhu, ať už to byli profesionální nebo dobrovolní hasiči. Máme jim co nabídnout a prázdno u nás opravdu nebylo. S letošní účastí jsme spokojeni.“

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše