IDET

Z Velké Bíteše do celého světa. První brněnská strojírna prezentuje v Brně novinky pro letecký průmysl

Na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně prezentovala První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) svoje produkty i novinky určené pro letecký průmysl. PBS letos vyrobí již tisící proudový motor PBS TJ100. Firma brzy také vyprodukuje pomocnou energetickou jednotku Safír 5K/G MI s pořadovým číslem tisíc. Největší odběratelé jsou přitom výrobci cvičných terčů, jenž na nich učí vojáky zaměřovat a sestřelovat.

Na IDET 2019 přijeli zástupci PBS představit dva jubilanty. „V tomto roce se nám podařilo docílit dvou důležitých milníků. Letos vyrobíme tisící proudový motor TJ100 a stejně tak pomocnou jednotku Safír 5K/G MI,“ řekl generální ředitel PBS Milan Macholan. Oba přitom představují široké laické i odborné veřejnosti právě v Brně.

Technici vyvinuli jednotku Safír pro původní český letoun L-610. Dnešní modifikovaná verze však našla své uplatnění ve středně těžkých transportních vrtulnících MIL, které využívá též Armáda České republiky. „Ta situace v obranném a leteckém průmyslu se v Česku za posledních patnáct let významně zlepšila. Stále však musíme myslet na mezinárodní trhy,“ informoval prezident asociace obranného průmyslu Jiří Hynek. Dokládají to také dvaapadesáti milionové tržby za loňský rok u firmy PBS.

V březnu vyrobila společnost devítistý kus proudového motoru PBS TJ100, který dodává na světové trhy od roku 2004. Do konce roku počítá se stejným úspěchem jako u Safíru. I přesto, že firma dodává své komponenty do více než třiceti zemí, mezi hlavní odběratele leteckých motorů patří výrobci cvičných terčů. „Náš motor pohání cvičný terč, který vojáci zaměří a následně sestřelí,“ řekl PR specialista PBS Lukáš Pololáník.

PBS, jako firma s dvě stě letou tradicí, čerpá hlavně ze svých zkušeností. „Naše produkty šly vždycky s dobou. Od devatenáctého století, kdy jsme vyráběli parní stroje až do dnešního tisíciletí, kdy se zaměřujeme na letecké motory, tak stavíme na pevných základech,“ dodal Macholan.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše