Stavební veletrh Brno

Zlaté medaile Stavebního veletrhu 2019 patří výrobkům šetřícím lidské zdraví, přírodní zdroje i životní prostředí

Nejlepšími exponáty Stavebních veletrhů Brno se staly posuvná střešní taška, chytrá řídicí jednotka pro zdravé bydlení a tepelné čerpadlo s regulací fotovoltaické elektrárny. Čestné uznání hodnotitelské komise patří skleněné střešní krytině s integrovaným fotovoltaickým článkem.

O prestižní ocenění Zlatá medaile SVB 2019 se ucházelo čtrnáct výrobků vystavených na letošním ročníku. Odborná hodnotitelská komise pod vedením 1. místopředsedy ČKAIT prof. Ing. Aloise Materny z nich vybrala tři nejlepší a nejinovativnější. Zástupci úspěšných firem převzali ocenění na slavnostním ceremoniálu spojeném s oficiálním zahájením veletrhů SVB, Dřevo a stavby a MOBITEX. 

První Zlatou medaili SVB 2019 převzala firma Tondach Česká republika s.r.o. za pálenou tašku SALSA 13, která je novinkou letošního roku. Taška je posuvná v rozmezí až 35 mm a hodí se pro rekonstrukce a stavby moderních střech s nižším sklonem. Inovovaná konstrukce umožňuje moderní metodu přichytávání tašek – tzv. Sturmfix. Novinka je vyrobena ekologickým způsobem z čistě přírodních materiálů a má životnost až 100 let.

Ocenění obdržela také společnost Velux ČR, s.r.o., a to za řídicí jednotku vnitřního prostředí VELUX ACTIVE with NETATMO. Systém pomocí senzorů měří teplotu, vlhkost i koncentraci CO2 uvnitř budov a díky chytrým algoritmům řídí automatické ovládání střešních oken, rolet a žaluzií. Zajišťuje tak kvalitní vnitřní prostředí staveb a úsporný provoz. Aplikace pro chytrý telefon umožňuje kontrolovat systém i na dálku.

Třetí Zlatá medaile patří společnosti Tepelná čerpadla Mach, s.r.o., za tepelné čerpadlo Chameleon Hybrid 4-13/2,2 kW s invertorem. Tepelné čerpadlo nové generace přináší uživateli výrazné úspory a kromě jiného dokáže ovládat solární systém. Má v sobě zabudovaný komplexní systém řízení pro využívání obnovitelných zdrojů energie včetně bateriového úložiště a vyrábí se ve třech typech podle výkonu.

Hodnotitelská komise se rozhodla udělit také čestné uznání SVB 2019. Získala ho firma Czech Energy Team, s.r.o., a oceněným exponátem je fotovoltaická taška HanergyHantile čínského výrobce Hanergy. Jde o skleněnou střešní krytinu s integrovaným fotovoltaickým článkem, která vedle původní funkce vyrábí elektrickou energii a současně zachovává typický vzhled.