GO a Regiontour

Translation is not available.

"Na veletrhu představíme ty nejzajímavější rekordy a pokoříme nové"

Oblast rekordů a kuriozit je v České republice doménou Agentury Dobrý Den. Ročně zde zaregistrují na 300 rekordních pokusů, jejichž přehled pravidelně vychází i v České knize rekordů. Rekordní bude také prezentace Agentury Dobrý den na veletrhu GO a REGIONTOUR. Na brněnském výstavišti totiž představí největší ocelovou loutku, která umí nejen kráčet, ale i měnit podobu. Na co všechno se mohou návštěvníci veletrhu v lednu těšit? To prozradí obchodní ředitel Agentury Luboš Rafaj.

Agentura Dobrý den bude díky obří marionetě na veletrhu GO a REGIONTOUR skutečně nepřehlédnutelná. Prozraďte nám něco víc o tomto unikátním díle…

Ocelová loutka vznikla podle výtvarného návrhu Josefa Sodomky před pěti lety. Váží 1700 kg a měří téměř osm metrů, přesto je poměrně dobře pohyblivá. Pomocí ovládacího kříže umí pomalu kráčet, pokleknout a dokonce vzít do ruky člověka a vynést ho do výšky své hlavy. Zajímavé také je, že loutka byla vyrobena v průběhu pouze 75 dní. Vytvořili ji kováři Petr Píša, Oliver Krejčí, Tomáš Janovec a Adam Štumar.

Vše, co loutka umí je předváděno ve speciálním představení Rezavá rapsodie. O co v něm jde?

Loutka rytíře se během představení setká s Múzou, která rytíři zvedne jeho hledí. Potom co rytíř prozře, se mění v anděla. Změní se tak podoba loutky a to včetně křídel, kterými loutka umí i zamávat. Celé představení je poměrně náročné. Za pomoci horolezeckých lan a kladek loutku ovládá 9 loutkovodičů, z nichž jeden je uvnitř těla a zajišťuje odtud hybnost hlavy a křídel.

Budou mít návštěvníci brněnského veletrhu možnost vidět loutku v akci?

Ano. Představení je naplánováno na úvodní den, tedy čtvrtek 16. 1. dopoledne a také na nedělní odpoledne. Každý den odpoledne pak mezi návštěvníky vyrazí na procházku naše druhá, menší loutka.

Přivezete i další loutku? Jakou?

Menší loutka má velikost dospělého člověka. Vznikla u příležitosti Dne kultury v holandském městě Harlingen, kde měla svou premiéru. Konstrukčně je shodná s největší loutkou, liší se pouze ve způsobu vodění. Maxi loutka je klasická marioneta, zatímco ta malá je javajka, tedy loutka vedená zespodu. Zájemci ji budou moci potkat na procházce v rámci celého pavilonu, na pódiu se pak předvede ve čtvrtek ve 13. 00 hodin. Když budou mít loutky pauzu, poslouží návštěvníkům u našeho stánku k focení.

Co dalšího stánek Agentury Dobrý den nabídne?

Přivezeme fotogalerii ze světa rekordů a kuriozit. Činnost Agentury, včetně nejnovějších rekordů, budeme prezentovat také na velkoplošné projekci. Kromě propagačních materiálů si návštěvníci budou moci z našeho stánku odnést vstupenku 1+1 do Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, které spravujeme. V sobotu v 15.00 hodin vystoupíme také na pódiu.  

A co nějaký pokus o rekord?

V současné době jsme odstartovali dlouhodobý rekordní pokus, kterého se snadno může zúčastnit každý. Rekord je připomenutím listopadu 89 a vzpomínkou na posledního československého a prvního českého prezidenta, pana Václava Havla. Informace k tomu, jak se stát součástí rekordního pokusu, najdou čtenáři už dnes na adrese www.nejvicvecek.cz. Tento rekordní pokus bude probíhat do listopadu 2020. Na veletrhu bychom chtěli v této "disciplíně" udělat rekord v hodinovce.

Jaký vůbec mají Češi vztah k rekordům? Pokořují je rádi?

Když se podíváte do jakékoliv sportovní oblasti, vždycky tam najdete Čecha, který udělal díru do světa. Je úplně jedno, jaký sport si vyberete. Platí to nejen ve fotbalu, hokeji, basketbalu, atletice a dalších populárních sportech, ale také ve footbagu, slackliningu, potápění, jachtingu, alpském lyžování, cyklistice, horolezectví, lezení, bojových spotech...  Když odhlédneme od sportu, zjistíme, že to samé platí v hudbě, vědě a výzkumu, lékařství, fyzice nebo třeba chemii. Je to opravdu zajímavé. Myslím, že s ohledem na počet obyvatel české kotliny, podobný národ neexistuje.

Jaký nejšílenější český rekord Vám utkvěl v paměti?

Například výkon Ester Ledecké na OH je jen těžko uvěřitelný. Pokud ale máte na mysli rekordy, které nejsou tak notoricky známé, tak nedávno jsme registrovali např. amatérského šerpu Zdeňka Páchu, který vynesl na vrchol Sněžky náklad v podobě tří plných pivních sudů o hmotnosti 211 kg. Sběratel Ondřej Balšán má zase doma 554 kusů stavebnic Lego s tématikou Star Wars. Česká kniha rekordů, to je více než 100 kapitol, přičemž těžko pochopitelné výkony najdete v každé z nich.

Jaký rekord jste zapsali naposledy?

Nedávno jsme registrovali nejdelší jedoucí kolonu traktorů jedné značky. V rámci akce Vysočina Zetor Show se v Novém Městě na Moravě sjelo 237 traktorů značky Zetor, které se seřadily do kolony dlouhé 1125 m. To byl opravdu cvrkot a krásný rekord.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše