ANIMAL TECH

Translation is not available.

Dojicí robot Lely Astronaut A5 zabojuje o Zlatou medaili, čeští farmáři si jej chválí

Jména jako „Eda“ nebo „božský Kája“ si vysloužil dojicí robot Lely Astronaut. Poslední generace Astronaut A5 je instalován již na 5 farmách, celkem dojicích robotů Lely Astronaut funguje přes 240. Farmáři o něm mluví jako o rodinném příteli, protože jim dokáže ušetřit čas, námahu i peníze. Krávy si na nový způsob dojení rychle zvyknou a ke stroji se vrací i několikrát denně. Společnost AGRO-partner, jako oficiální dovozce značky Lely do České republiky, přihlásila zařízení do klání o Zlatou medaili Animal Tech 2019.

V Česku je otestovali velcí i menší farmáři. První robot byl instalován v podniku Selekta Pacov již v roce 2003. „Na farmě pana Kopeckého z Jiřetic díky přechodu z klasické dojírny na dojicí robot Astronaut A5 došlo ke zvýšení dojivosti o 8 litrů na krávu a den,“ řekla Ivana Průchová z firmy AGRO-partner s.r.o. Nová třída dojicího robota přišla k farmářům loni na podzim a jedná se o stroj, který se na míru přizpůsobí potřebám každé farmy a velkochovu. „Astronaut A5 je vhodný do každé stáje, ať už chodí krávy také na pastvu či nikoliv. Robot je dodáván v několika verzích, vždy je to na dohodě mezi specialistou faremního managementu Lely a zákazníkem. Hledá se nejvhodnější volba právě pro jejich stáj,“ dodala Průchová.

Lely Astronaut A5 si můžeme představit jako pomocníka, který dojí v kteroukoliv denní dobu. Kráva se však sama rozhodne, kdy se chce nechat podojit, protože Astronaut je umístěn přímo v kravíně. „Stává se, že krávy chodí k robotu i několikrát za sebou. Stoupne si hned do fronty a chce se nechat podojit znovu. Astronaut však rozpozná, že už u něj před chvíli byla a nepodojí ji,“ vysvětluje Průchová.

Jde o nejkomplexnější dojicí robot a zároveň nejpřívětivější systém v komfortu uživatele a welfare zvířat. Nezáleží, kolik dojnic je robot schopen podojit, vždy záleží na množství mléka v chladicím tanku a na ekonomice jeho výroby - a v tom je Lely Astronaut A5 jednička na trhu.

Zlatá medaile Animal Tech 2019

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše