ANIMAL TECH

Translation is not available.

Mendelova univerzita slaví 100 let. Na veletrh chystá křest knížky o Agronomické fakultě

Speciální program chystá u příležitosti veletrhů Animal Tech a Národní výstavy hospodářských zvířat Agronomická fakulta brněnské Mendelovy univerzity. Vznikla o ní publikaci, která bude slavnostně pokřtěna v neděli 12. května právě na brněnském výstavišti. Fakulta se také letos zapojila do programu Zemědělství žije! MENDELU je tradičním partnerem zemědělských a lesnických veletrhů.

Speciální program chystá u příležitosti veletrhů Animal Tech a Národní výstavy hospodářských zvířat Agronomická fakulta brněnské Mendelovy univerzity. „Na neděli 12. května máme připravený křest knihy Století Agronomické fakulty,“ uvedl proděkan Daniel Falta. Stoleté výročí slaví fakulta společně s celou univerzitou, jejíž kulatiny připadají na 24. července.

Křest publikace se odehraje mezi 12. a 13. hodinou v expozici fakulty v pavilonu F a zahraje k němu brněnská skupina Mošny. Připravena také bude autogramiáda osobností, které autorům poskytly rozhovory. Knížku si zájemci mohou na stánku pořídit. Po celou dobu trvání veletrhů se také místo změní v příjemnou kavárnu. „Lidé si zde budou moci prohlédnout i výstavu fotografií, dokumentů a předmětů z historie i současnosti fakulty, videoprojekci z areálu univerzity atd. Také bude příležitost k neformálnímu setkání se všemi, kterým AF nějakým způsobem zasáhla do života ať už v podobě studia, zaměstnání nebo formou profesní spolupráce,“ poznamenal mluvčí MENDELU Filip Vrána.

Agronomická fakulta se letos zapojila i do populárně naučného programu Zemědělství žije! „Na stánku Mendelovy univerzity a její Agronomické fakulty nahlédnou účastníci hry na zemědělství z obecného hlediska – tedy, že zde máme živočišnou i rostlinnou výrobu, které musí být v rovnováze, aby vše fungovalo. A hlavně, že chov hospodářských zvířat je nutný, a nejen z toho hlediska, že my z toho máme nějaký profit, ale kvůli celému koloběhu – dávají hnůj, zušlechťují půdu…,“ popsala Soňa Jelínková ze Zemědělského svazu ČR, který má „bojovku“ mezi zvířaty na starosti.

Mendelova univerzita v Brně je nejstarší samostatnou vysokou školou svého odborného zaměření v České republice. Jejímu počátku předcházely od roku 1864 snahy o vznik vysokého zemědělského učení na Moravě, které však ztroskotaly na překážkách politického, hospodářského a národnostního rázu. Teprve vznik samostatné Československé republiky umožnil založení školy. Tehdejší Vysoká škola zemědělská v Brně byla zřízena zákonem ze dne 24. července 1919. Dnes má pět fakult, jeden vzdělávací institut a dva školní podniky. Je tak mimo jiné jedním z největších vlastníků lesů na Moravě.

100 let MENDELU – 100 let příběhů

Program na brněnských zemědělských veletrzích je jedním v seznamu akcí oslav sta let. Připraveny jsou desítky akcí pro studenty, absolventy i veřejnost. Výročí se nese v duchu sloganu 100 let MENDELU – 100 let příběhů. Většinu akcí univerzita uspořádá ve svém kampusu, jedna z nejstarších vysokých škol v tuzemsku ale bude vidět i v jiných částech Brna.

„Naše oslavy se ponesou zejména v duchu zaměření našich pedagogických aktivit, jsou tedy často spojeny se zemědělstvím, lesnictvím a přírodou obecně. Brňané se letos budou s naší školou stále častěji setkávat i ve veřejném prostoru. Nebude to už jen vánoční strom, který každoročně darujeme městu, chystáme i jiné aktivity. Lidé budou moci ochutnat například naše pivo a víno,“ uvedla rektorka Danuše Nerudová (na snímku).

Od ledna jezdí Brnem také tramvaj s novým logem univerzity. Je celá zelená a grafika využívá motivu listu lípy, tedy stromu, který je bytostně spojeným s českým národem. Právě vědci Mendelovy univerzity byli loni odborným garantem při sázení lip v souvislosti s kulatinami od vzniku Československa.

Škola letos vystaví i svoje historické insignie na Špilberku. Zajímavostí je, že ty první byly vyrobeny až v 30. letech, do fondu na jejich pořízení přispěl například prvorepublikový premiér Milan Hodža. Tento i další příběhy z historie včetně medailonků významných absolventů a vědců nabídnou nové výroční publikace. Oslavy sto let vyvrcholí 15. června Srazem století. „Předpokládáme, že se do Brna sjedou tisíce absolventů naší školy. Součástí budou i koncerty známých kapel. Podrobnosti budeme zveřejňovat průběžně na webu 100let.mendelu.cz,“ poznamenala Nerudová.

Vedle celé univerzity je letošní rok jubilejní i pro dvě nejstarší fakulty, tedy zmíněnou Agronomickou fakultu a Lesnickou a dřevařskou fakultu. „Ve dvou pro nás významných datech, a to 24. července, což je datum založení Vysoké školy zemědělské a 16. listopadu, termínu zahájení výuky na naší fakultě, se Brňanům a nejen jim připomeneme prostřednictvím časostroje na Náměstí Svobody. V těchto dnech budou od 11.00 do 23.00 hodin vypadávat speciální kuličky vyhotovené k výročí AF MENDELU,“ uvedl děkan Agronomické fakulty Pavel Ryant. Fakultě také bude od 17. června věnovaná samostatná výstava v Technickém muzeu.

I na Lesnické a dřevařské fakultě se budou dít velké věci. Ze studentské iniciativy se zrodila myšlenka poděkovat fakultě za uplynulých 100 let nejzáslužnějším způsobem a to dobročinností. Studenti se rozhodli zorganizovat hromadné darování krve, které by mělo symbolicky dosáhnout počtu 100 dárců. „V rámci výročních oslav věnuje fakulta okolnímu světu mnoho věcí či zážitků, bezpochyby krásných a příjemných, do jisté míry však pomíjivých. Nejen za studenty bychom proto rádi věnovali něco cennějšího, co opravdu může posléze zahřát mnohá lidská srdce. Pevně věříme, že se tato akce podaří zorganizovat, neboť vše je zatím na dobré cestě. A že snad mnohé inspiruje k pokračování i u příležitosti jakéhokoli všedního obyčejného dne,“ říká Marie Balková jedna z hlavních organizátorek akce, studentka doktorského studijního programu LDF MENDELU v Brně. Také Lesnická a dřevařská fakulta se bude podílet na letošních veletrzích, právě dopilovává program pro Národní výstavu myslivosti.

Kompletní program oslav najdou zájemci na webu univerzity www.mendelu.cz.

Univerzitní pivo a víno

Zájemci mohou letos ochutnat univerzitní víno i pivo. Oba oblíbené nápoje připomenou šlechtitelské a další odborné úspěchy vědců a také fakt, že Mendelova univerzita vychovala stovky kvalitních vinařů a také zkušené sládky. Zatímco víno odrůdy Cerason bude výjimečnou záležitostí pro fajnšmekry, s univerzitním pivem se lidé budou letos setkávat i v brněnských restauracích a maloobchodní síti.

„Ke stoletému výročí univerzity jsme vybrali skvělé víno z naší dílny, tedy odrůdu, která je nejvíce spojena se stanovištěm Zahradnické fakulty v Lednici. Konkrétně jde o Cerason, tedy odrůdu, kterou vyšlechtilo sdružení Resistant, křížením Merlanu a Fratavy. Jde o interspecifickou odrůdu, odolnější k houbovým chorobám,“ uvedl Mojmír Baroň, vedoucí Ústavu vinohradnictví a vinařství.

Jubilejní víno je sytě granátové barvy připomínající vyzrálý Cabernet Sauvignon. Zráním ve vůni dominují tóny peckového ovoce, zejména tmavých třešní a višní a ušlechtilé dřevo. Název Cerason vychází z latinského pojmenování višně – Prunus cerasus. Do Státní odrůdové knihy ČR byla odrůda zapsána roku 2008. Vinaři z Lednice víno stočili do velkých lahví o objemu 1,5 litru. Je jich pouze sto, každá lahev má vlastní číslo a stojí symbolicky 1919 korun. „Jde spíše o jakýsi artefakt, než běžné víno,“ uvedl Baroň. Zatímco jubilejní víno bude luxusní záležitostí, s univerzitním pivem se budou setkávat Brňané celý rok v restauracích i maloobchodu. Ležák 1919 už získal ocenění na prestižní soutěži Pivex v kategorii minipivovarů. Univerzitní pivo vaří brněnský minipivovar Richard, který vede absolvent MENDELU Petr Kobzík. 

Mendelova univerzita v Brně
založena 24. 7. 1919 má 5 fakult a Institut celoživotního vzdělávání počet studentů: přes 8800 absolventi v posledních letech: cca 2500 ročně absolventi za 100 let: téměř 100.000 rektorka: Danuše Nerudová

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše