ANIMAL TECH

Translation is not available.

Když se koníčkem stane kůň

Mezi krásné černé perly výstavy koní budou patřit impozantní frísové. Takové chovají i manželé Novotní, kteří na výstaviště přijedou. „Okolo koní se s manželkou pohybujeme již více jak 20 let, vlastnímu chovu, a tedy od pořízení prvního vlastního koně uteklo již 14 let. Prvním koněm byl kůň Kinský, kterého máme dodnes,“ prozrazuje Leoš Novotný.

„To však v té době nestačilo, a jelikož nám naše nynější kamarádka ukázala fríského koně a domluvila první vyjížďku na těchto krasavcích, bylo rozhodnuto," popisuje Novotný.

Za účelem vybudovat vlastní stáj koupili starší statek u Třebíče, který přebudovali k chovu koní. Nyní vlastní celkem osm koní, z toho šest fríských, jednoho Kinského koně a nově American minihorse, který je trochu rebel, ale velice učenlivý. „První dva fríské koně jsme dovezli v roce 2010 a to březí klisnu a valacha. Po narození hříběte a  jeho odstavu jsme začali trénovat klisnu i valacha pod sedlem," líčí chovatel.

V dalším roce již aktivně jezdili na drezurní soutěže, a takto to vydrželo až do roku 2014. Se slušnými výsledky - druhý  nejlepší kůň za oblast Vysočina - opustili drezurní obdélník  a začali koně předvádět na různých akcích jak v Česku, tak i v zahraničí. "Pravidelně jezdíme do Nizozemí, odkud pochází právě fríští koně, kam jezdíme velmi rádi za novými zkušenostmi a kde obdivujeme špičkové fríské koně. Máme zde již mnoho přátel a rádi se tam každoročně několikrát vracíme," dodává Leoš Novotný.

Každoročně absolvují přibližně 50 vystoupení, z toho samozřejmě i několik charitativních akcí. "Náš koníček se stal opravdovým koněm, děláme to pro zábavu a pro potěšení druhých a naší největší odměnou je samozřejmě potlesk od diváků. Jsme rádi, když se vystoupení líbí, budeme se  tedy těšit v Brně na viděnou," zve chovatel.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše