ANIMAL TECH

Translation is not available.

Když se koníčkem stane kůň

Mezi krásné černé perly výstavy koní budou patřit impozantní frísové. Takové chovají i manželé Novotní, kteří na výstaviště přijedou. „Okolo koní se s manželkou pohybujeme již více jak 20 let, vlastnímu chovu, a tedy od pořízení prvního vlastního koně uteklo již 14 let. Prvním koněm byl kůň Kinský, kterého máme dodnes,“ prozrazuje Leoš Novotný.

„To však v té době nestačilo, a jelikož nám naše nynější kamarádka ukázala fríského koně a domluvila první vyjížďku na těchto krasavcích, bylo rozhodnuto," popisuje Novotný.

Za účelem vybudovat vlastní stáj koupili starší statek u Třebíče, který přebudovali k chovu koní. Nyní vlastní celkem osm koní, z toho šest fríských, jednoho Kinského koně a nově American minihorse, který je trochu rebel, ale velice učenlivý. „První dva fríské koně jsme dovezli v roce 2010 a to březí klisnu a valacha. Po narození hříběte a  jeho odstavu jsme začali trénovat klisnu i valacha pod sedlem," líčí chovatel.

V dalším roce již aktivně jezdili na drezurní soutěže, a takto to vydrželo až do roku 2014. Se slušnými výsledky - druhý  nejlepší kůň za oblast Vysočina - opustili drezurní obdélník  a začali koně předvádět na různých akcích jak v Česku, tak i v zahraničí. "Pravidelně jezdíme do Nizozemí, odkud pochází právě fríští koně, kam jezdíme velmi rádi za novými zkušenostmi a kde obdivujeme špičkové fríské koně. Máme zde již mnoho přátel a rádi se tam každoročně několikrát vracíme," dodává Leoš Novotný.

Každoročně absolvují přibližně 50 vystoupení, z toho samozřejmě i několik charitativních akcí. "Náš koníček se stal opravdovým koněm, děláme to pro zábavu a pro potěšení druhých a naší největší odměnou je samozřejmě potlesk od diváků. Jsme rádi, když se vystoupení líbí, budeme se  tedy těšit v Brně na viděnou," zve chovatel.