International Engineering Fair

Translation is not available.

4dot představí svoji diagnostickou jednotku Chipmunk pro monitoring strojů a usiluje s ní o Zlatou medaili

Že něco ve stroji „nesedí“, mohou prozradit také vibrace. Někdy jsou vidět a slyšet na první pohled, často jsou však tak jemné, že je neodhalí ani zkušený pracovník. Pohlídat obráběcí stroje a výrobní zařízení 24 hodin 7 dní v týdnu může speciální on-line diagnostický systém brněnské společnosti 4dot Mechatronic Systems. Svůj Chipmunk představí v projektu Digitální továrna 2.0 při Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Firma jej hlásí také do soutěže o Zlatou medaili MSV, která se letos koná již popětapadesáté.

„Data ze strojů a zařízení získává on-line systém pomocí senzorů vibrací, které ústí do diagnostické jednotky – Chipmunka. Ten data zpracuje, zašifruje a odešle do aplikace 4dot, která na základě zvoleného balíčku služeb přehledně zobrazí naměřená data a doporučení k aktuálnímu stavu,“ shrnuje obchodní zástupce společnosti Jakub Červeň.

Diagnostická jednotka Chipmunk je součástí Monitoringu 4dot, který obsahuje veškeré algoritmy a podporu potřebnou pro pečlivé sledování strojů. Součástí je také kontrola nastavení a limitů, hlídaní nabouraní, analýzy příčiny poruchy, proces monitoring a sledování vytížení, čím nabízí uživateli plnou podporu.

„Aby uživatel mohl sledovat zpracovaná a vyhodnocená data, byla vyvinuta chytrá aplikace 4dot, která data přehledně zobrazuje a přispívá ke zvýšení jakosti a životnosti stroje. Aplikace také podporuje alarmy (e-mail, SMS, aplikace), neomezený počet uživatelů a propojení s nadřazenými systémy. Díky tomu umožňuje implementovat Monitoring 4dot do řídících celků, které jsou u uživatele již zavedeny,“ popisuje.

Varování předem a určení přesného místa

Stroje se dají sledovat mnoha technologiemi, ale třeba jen spotřebou energie nebo kontrolou maziv se strojař nedopátrá detailnějších informací. Monitoring 4dot je může dodat dostatečně dopředu a najít přesné místo závady nebo problému.

Inovované řešení 4dot zahrnuje čtyři analogové vstupy, simultánní snímaní všech kanálů, širší frekvenční pásmo než na trhu dostupná řešení (identifikace více poruchových stavů), podporu IEPE (24V/4mA) a kontrolu buzení. „Prioritou pro diagnostickou jednotku je také schopnost sledování nízkootáčkových komponent, které jsou klíčové pro chod stroje,“ vyzdvihuje Jakub Červeň.

Příchozí data hlídají odborníci

Uživatel má nepřetržitý přehled o tom, v jaké kondici jeho zařízení je. Velkou výhodou je, že na data dohlížejí inženýři z 4dot, kteří díky svým znalostem dovedou nastavit algoritmy přesně pro daný typ stroje. Dále zabezpečují technickou podporu uživateli, ten tedy nepotřebuje svého vlastního diagnostika. Monitoring 4dot je však zejména automatizovaný systém, který maximálně eliminuje lidskou chybu. To umožňují nastavené limity, alarmy pak včas upozorní, že se někde stala chyba. „Výsledkem těchto procesů je důkladná analýza stroje, která poskytuje informaci o kondici, nabourání a také vytížení a tím pomáhá k vyšší jakosti a životnosti stroje,“ říká zástupce 4dot.

Společnost 4dot Mechatronic Systems naleznou zájemci o nejmodernější řešení v pavilonu A.

 

PÁR RYCHLÝCH OTÁZEK NA KONEC

Odpovídá Jakub Červeň z 4dot Mechatronic Systems

Proč se jednotka jmenuje Chipmunk, tedy veverka?

Jednotka Chipmunk je určena především na obráběcí stroje a v názvu je skryta nadsázka a zároveň slovní hříčka. Hlodání, třeba veverky, je podobné obrábění, což je ta vtipná část. Slovní hříčkou je část „chip," která při troše dobré vůle zní jako anglické slůvko cheap. Chipmunk by měl být opravdu dostupnějším řešením, které zvládá možná i víc než srovnatelné produkty. Proto Chipmunk.

Všichni z vedení mají titul ing. Jste strojaři? A také oni zmiňovaní 4dot inženýři?

4dot inženýři je označení pro ty, kteří reálně pracují s daty. Samozřejmě, že jsme inženýři i my, kteří máme titul, ale v případě popisu Monitoringu 4dot hovoříme především o inženýrech, kteří nastavují algoritmy pro zařízení zákazníků a zabezpečují bezchybný chod systému.

Proč jste se do diagnostiky vibracemi pustili, co vás k řešení přivedlo?

Chceme zlepšit průmysl v souladu s vizí Průmysl 4.0 a využít k tomu moderních technologií. Dnešní možnosti posouvají efektivitu a také udržitelnost z hlediska pracovní síly, materiálu a peněz daleko kupředu oproti minulosti. Proč toho tedy nevyužít? Jednotka na stroji se zdá jako malý krůček, ale při plošném nasazení může být třeba právě Chipmunk cestou k neuvěřitelným úsporám ve všech možných částech výroby.

Jak dlouho 4dot existuje?

Od roku 2014, kdy jsme byli zaměřeni primárně na sledování kondice pomaloběžných ložisek. Dnes už nabízíme svým zákazníkům široké spektrum technologií od tvářecích a obráběcích strojů až po různá kritická průmyslová zařízení. Snažíme se tímto způsobem oslovit více potencionálních uživatelů.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše