Stojíme před ovládacím pultem moderního operátorského pracoviště průmyslového podniku a díváme se na několik velkoplošných obrazovek. V tom zvukové hlášení oznamuje problém. Na mapě střední Evropy se červená místo, kde je daný problém lokalizován. Jedna z obrazovek nám okamžitě nabízí pohled do tovární haly, na konkrétní stroj a dokonce i na nefungující motor, který je příčinou problému. Za pár vteřin už má operátor k ruce technický manuál, který po síti posílá pracovníkovi přímo do továrny. Tomu se zobrazí obrázek na tabletu a okamžitě s operátorem konzultuje další kroky. Zdá se vám to jako sci-fi? Kdepak, to je realita v podání společnosti ABB a jejích partnerů na letošním MSV.
Tato ukázka fungování inteligentního řídicího pracoviště EOW, kterou novinářům na MSV v pondělí firma ABB představila, svědčí o tom, jak ABB přemýšlí o budoucnosti digitálního průmyslu. Firma také na veletrhu potvrdila, že sází na partnerství. Na místě ukázala nejen tento řídicí systém, který vznikl ve spolupráci s firmou Hewlett Packard Enterprise, ale i další projekty a řešení, realizované s partnerskými firmami, jako jsou B&R, Eltep, MSV Systems, Jokab Safety, ICE Industrial Services, Photoneo nebo KUBOUŠEK Group.
Zástupce Hewlett Packard Enterprise a globální viceprezident obchodu pro segment manufacturing, automotive a internet věcí Volkhard Bregulla dnes na tiskové konferenci hovořil o významu spolupráce technologických firem, stejně jako Tanja Vainio, generální ředitelka ABB Česká republika a Slovensko. Ta označila partnerství s předními výrobními společnostmi za klíčový prvek ABB.
„Abychom mohli přinášet řešení připravená na budoucnost, propojujeme znalosti a zkušenosti z oblasti elektrotechniky, automatizace, robotiky a digitalizace. ABB již dnes díky svým robotickým a automatizačním řešením jedinečným způsobem kombinuje práci lidí a robotů a otevírá nové příležitosti,“ uvedla mimo jiné Tanja Vainio, která pozvala návštěvníky na stánek jak do pavilonu P, tak do pavilonu A, kde je k vidění továrna budoucnosti i nepřehlédnutelný robot v těsném sousedství nového vozu Škoda vision. Není to náhoda, ABB totiž Škodovce dodala výrobní linky.
O lidech a technologiích v továrně budoucnosti hovořil také Vítězslav Lukáš, ředitel robotiky ABB v České republice, který téma Digitální továrny zasadil do domácího kontextu. „Žijeme v letech s nejnižší nezaměstnaností, je zde tlak na zvýšení mezd, na konkurenceschopnost lokálních výrobců, na vysokou produktivitu a snižující se marže ve výrobě. Na to reagujeme právě naší představou o továrně budoucnosti. Mělo by to být místo, kde bude jednoduché adaptovat se na jakýkoliv typ výroby, a netýká se to jen HW a SW, ale také lidí, kteří v továrně pracují. Měla by mít v sobě zařízení, která budou prediktivně hlásit, kdy potřebují údržbu, čili tento interval se z pevného stane flexibilním a tak dále,“ charakterizuje továrnu budoucnosti Vítězslav Lukáš.
ABB na MSV nabízí spoustu zajímavých řešení. Součástí veletržní prezentace je například unikátní patentovaná nabíjecí stanice ABB HP Terra Gen 2, která je schopna nabít osobní auto na dojezd 200 km během pouhých 8 minut. Pracoviště se strojovým viděním nové generace ukazuje partnerská společnost Eltep. Vystavovaná buňka je příkladem inteligentní automatizace s robotem, která dokáže pomocí nového 3D scanneru samostatně vyhledávat díly. K dalším partnerům ABB patří například MSV Systems, na jehož obrazovkách je možné sledovat vizualizaci thermoforming, tedy tvarování plastových trubek rozvodů paliva prostřednictvím virtuální reality.