International Engineering Fair

Translation is not available.

Digitalizaci se nemůžeme vyhnout, ale není důvod se jí bát, shodli se úspěšní manažeři českých firem

O nových příležitostech pro český průmysl jednala v úvodní den MSV konference České manažerské asociace na téma Digitální budoucnost firem – recept úspěchu. Její řečníci vidí v nových technologiích hlavně velkou šanci prosadit se na globálním trhu. Digitalizace podle nich není hrozbou ani pro zaměstnance, kterým umožní uplatnit se v komplexnějších a kreativnějších profesích.

„Neexistuje něco jako digitální průmysl, protože každý průmysl se dnes digitalizuje,“ konstatovala ve svém vystoupení Tanja Vainio, generální ředitelka společnosti ABB pro Českou republiku a Slovensko a vítězka soutěže Manažer roku 2019. Digitalizace podle ní bude v budoucnu součástí všeho, co děláme: jak získáváme energie, jak vyrábíme, jak pracujeme i jak se pohybujeme.

Technologie potřebné ke sběru a vyhodnocování obrovského množství dat jsou již dnes dostupné a levné, ale velký rozdíl mezi firmami spočívá ve způsobu uvažování. „Je to na nás. My manažeři firem digitální budoucnost České republiky buď podpoříme, nebo zablokujeme,“ prohlásila Tanja Vainio, která je jednoznačnou podporovatelkou těchto změn. Protože ve starých továrních budovách nejde o jednoduchý ani rychlý proces, z osmi výrobních závodů ABB v České republice zatím funguje jako digitální pouze jeden, ale na cestu k digitalizaci se před pěti lety vydaly všechny.

Šance dobýt svět jaká tu ještě nebyla

Na konferenci vystoupili také další manažeři českých podniků a vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Všichni potvrdili, že digitální transformace průmyslu spojená s širším využitím robotů a zánikem některých profesí automaticky neznamená zánik pracovních míst a růst nezaměstnanosti. Umělá inteligence v následující generaci pokryje asi 50 procent pracovních pozic, ale příklad Německa, které je v robotizaci podstatně dále než my, jasně ukazuje, že na pracovní trh tento proces nemá žádný dopad.

„Nejzásadnější je, že přidaná hodnota České republiky už není a nesmí být založena na levné pracovní síle,“ zdůraznil vicepremiér Havlíček. To má zajistit právě podpora výzkumu a inovací, na kterou se vláda letos zaměřila. Mimo jiné zavedla nový systém hodnocení a financování výzkumu, zvýšila státní investice do vývoje inovací a do osnov základních škol přidala nový předmět technika.

„Naše firmy včetně středních a malých dnes mají možnost dobýt svět, jakou nikdy neměly,“ myslí si ministr. Postupující digitalizace a globalizace ovšem zároveň přináší daleko náročnější prostředí, kdy čeští podnikatelé mají konkurenty prakticky po celém světě. Za výhodu proto Karel Havlíček pokládá gigantickou závislost české ekonomiky na Německu, které je lídrem v zavádění Průmyslu 4.0 a svým důrazem na inovace posouvá dál i české firmy.

Vše vede přes spokojené zaměstnance

Tanja Vainio zdůraznila, že cesta k úspěšné implementaci nových technologií včetně nasazení robotů musí vést přes spokojené zaměstnance. Aby se ztotožnili s novými technologiemi a přijali je, musí pocítit jejich přínos pro ulehčení vlastní práce a také pozitivní dopad na finanční ohodnocení.

Její názor potvrdil odborník na big data a digitalizaci procesů Jan Korol, vítěz ceny Inovace pro udržitelný rozvoj v letošní soutěži Manažer roku. „Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by za implementací systémů umělé inteligence stála potřeba firmy redukovat počet zaměstnanců. Hlavním cílem vždycky bylo zvýšit kvalitu výroby a expandovat,“ prozradil Jan Korol své zkušenosti. Ocenění nejlepší manažeři České republiky se shodli, že lidské zaměstnance nejde nahradit. Digitální transformace pouze změní náplň jejich práce, která bude komplexnější, kreativnější a efektivnější.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše