International Engineering Fair

Translation is not available.

Filament do 3D tiskáren z recyklovaného PETu vyvinul projektem PET MAT 

Vědecký projekt PET MAT, řadu let podporovaný společností Mattoni 1873, letos vyvinul pro 3D tiskárny filament, což je název pro vlákno či tiskovou strunu, z níž se vyrábí 3D objekty na 3D tiskárnách z recyklovaného PETu. Díky propojení projektu s výrobní sférou již filament putuje k běžným zákazníkům. Tento filament je i po použití v 3D tisku znovu recyklovatelný a uzavírá tak cirkulární smyčku recyklace PETu.

Na konci vývoje produktu stojí společnost EKO MB, která na základě patentu PET MAT vše potřebné aplikovala do reálné výroby a recyklovatelný filament nyní vyrábí a prodává. „Díky PET MATu a spolupráci s ním vnímáme narůstající zájem o problematiku zpracování recyklovaného PETu. Jsme rádi, že výzkum se přenesl do aplikované roviny a vidíme uzavření kruhu výzkum – vývoj – výroba, “ okomentoval úspěchy projektu Alessandro Pasquale, generální ředitel Mattoni 1873.

Kateřina Nováková z Fakulty architektury ČVUT, která projekt PET MAT vede, říká: „Vyvinutý filament pro 3D tisk je unikátní tím, že v porovnání s jinými dostupnými PET filamenty je vyroben z recyklovaného PETu. Aspekt „zeleného“ přístupu při využití tohoto odpadního materiálu zaujal širokou veřejnost i profesionály. Hlavní myšlenkou je udržitelnost rozvoje s dynamicky se rozvíjejícím 3D tiskem.“

„Prototyp vlákna z PETu už prošel testováním na širokém spektru 3D tiskáren a osvědčil se. Jsme z něj schopni vyrobit bez větších potíží i složité tvary a jeho hlavní výhodou je také to, že je levnější než filamenty ze zahraničí,“ dodává k úspěchu vědců Ondřej Dvořák, majitel firmy EKO MB.

Mattoni 1873 projekt PET MAT dlouhodobě podporuje. Cílem podpory je nalézat i další způsoby zpracování použitého PETu jako cenné suroviny v další výrobě. Aplikací výzkumu a propojením s výrobcem EKO MB vznikl obchodní model, který recyklovaný PET efektivně využívá.

V současnosti se skupina Mattoni 1873 soustředí na veřejnou diskuzi o zavedení systému vratných záloh na PET lahve, jež je krokem k jejich opakované recyklaci Aktuální sjednocení barev lahví Mattoni do světlezelené právě tuto recyklaci usnadňuje.

O projektu PET MAT

Projekt PETMAT byl zahájen byl zahájen v září 2016 na Fakultě architektury ČVUT v Praze za podpory Karlovarských minerálních vod (dnes Mattoni 1873). Tým vědců, architektů a designérů se snaží o sekundární využití recyklovaného PET materiálu v různých oblastech.

V první fázi se projekt PET MAT zaměřil na využití PETu v architektuře a vyvinul patentovaný prototyp plastové cihly, tzv. PETbrick. Cihly mají sloužit k výrobě drobného nábytku, jako jsou již známé PETchairs s úspěchem představené v českém pavilonu v rámci EXPO Milan 2015.

Další větví projektu byla intenzivní edukace veřejnosti s cílem ukázat PET jako zajímavý materiál pro výrobu a zbavit jej nálepky „nechtěný odpad“. V rámci této cesty PET MAT v roce 2017 inicioval vánoční projekt výroby Anděla na 3D tiskárnách z recyklátu. Do výroby anděla se pustili soukromí vlastníci 3D tiskáren v tzv. crowdfundingu.

Nyní PET MAT vyvinul pro 3D tiskárny vlastní filament, který jako materiál využívá recyklovaný PET z použitých a vytříděných PET lahví. Z tohoto materiálu je vytištěna i socha.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše