Translation is not available.

Armáda ČR prezentuje modernu versus historii

S novou koncepcí expozice přišla na IDET Armáda ČR, která vystavuje společně s Ministerstvem obrany v hale P. Podle Jiřího Krále z Vojenského historického ústavu, autora designu a grafiky expozice, má koncept dvě hlavní linie. První část je zaměřená na oslavu 100 let generálního štábu a přibližuje historické artefakty, druhá oslavuje 20 let v NATO a představuje soudobou techniku Armády ČR jako moderně vybavené profesionální složky aliance. Proto i barevné ladění expozice je ve dvou modrých odstínech loga NATO.

Dominantní v historické části jsou velkoplošné dobové fotografie z let 1914-1945, na nichž jsou legionáři, meziválečné Československo a náš odboj za druhé světové války,“ upřesňuje Jiří Král. „Nejstarší z prostorových exponátů je tank Renault FT17, který začal sloužit za první světové války a poté byl první výzbrojí československé útočné vazby dodanou z Francie. Zároveň jsou zde i letecké motory Hispano suiza a Samson, které jsou ze stejného období a se stejným osudem. Motory byly používané francouzskou i ruskou armádou a s dodávkou strojů se dostaly k nám v roce 1918. Tank je zapůjčen z muzea Saumur ve Francii, motory jsou z expozice VHU v Praze Kbelích. Pak jsou tu exponáty, které představují meziválečnou československou produkci – např. kulomet Bren a kanon Škoda, které zastupují dvě významné meziválečné zbrojovky – brněnskou Zbrojovku a plzeňskou Škodovku. Dále zde máme model 1:1 letounu Supermarine Spitfire, který používali naši piloti ve Velké Británii za druhé světové války. Zajímavostí je, že tento model vyráběl Czech Spitfire Club z Jihlavy. Vytvořili počítačový model i formy, je to tedy česká výroba. Poslední prezentací na ploše je hradní stráž, její motocykly silniční a terénní i figuríny,“ doplnil Jiří Král.

Pojítkem historické expozice s částí moderní je laserová střelnice, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet cvičnou střelbu z pistole. A tak jak na střelnici přes den střelba neutichá, tak i veletrh dle jeho slov denně „žije jednáním“.  V moderní části dominují dvě technické záležitosti, které ještě na žádné výstavě nebyly prezentovány. „Je to K-loader a Ambulift, což jsou stroje, které obsluhují dopravní letouny. K-loader je určen pro nakládání standardizovaných NATO palet do nákladních letounů. Na nich se přepravuje veškerý materiál. Ambulift pro změnu přepravuje osoby z letounu na zem, zejména ty hůře pohyblivé, které nemohou sejít po schodech.“ Podle něj je snahou prezentovat buďto věci zcela nové, nebo ty, které ještě na veletrhu nikdy prezentovány nebyly.