IDET

Armáda ČR prezentuje modernu versus historii

S novou koncepcí expozice přišla na IDET Armáda ČR, která vystavuje společně s Ministerstvem obrany v hale P. Podle Jiřího Krále z Vojenského historického ústavu, autora designu a grafiky expozice, má koncept dvě hlavní linie. První část je zaměřená na oslavu 100 let generálního štábu a přibližuje historické artefakty, druhá oslavuje 20 let v NATO a představuje soudobou techniku Armády ČR jako moderně vybavené profesionální složky aliance. Proto i barevné ladění expozice je ve dvou modrých odstínech loga NATO.

Dominantní v historické části jsou velkoplošné dobové fotografie z let 1914-1945, na nichž jsou legionáři, meziválečné Československo a náš odboj za druhé světové války,“ upřesňuje Jiří Král. „Nejstarší z prostorových exponátů je tank Renault FT17, který začal sloužit za první světové války a poté byl první výzbrojí československé útočné vazby dodanou z Francie. Zároveň jsou zde i letecké motory Hispano suiza a Samson, které jsou ze stejného období a se stejným osudem. Motory byly používané francouzskou i ruskou armádou a s dodávkou strojů se dostaly k nám v roce 1918. Tank je zapůjčen z muzea Saumur ve Francii, motory jsou z expozice VHU v Praze Kbelích. Pak jsou tu exponáty, které představují meziválečnou československou produkci – např. kulomet Bren a kanon Škoda, které zastupují dvě významné meziválečné zbrojovky – brněnskou Zbrojovku a plzeňskou Škodovku. Dále zde máme model 1:1 letounu Supermarine Spitfire, který používali naši piloti ve Velké Británii za druhé světové války. Zajímavostí je, že tento model vyráběl Czech Spitfire Club z Jihlavy. Vytvořili počítačový model i formy, je to tedy česká výroba. Poslední prezentací na ploše je hradní stráž, její motocykly silniční a terénní i figuríny,“ doplnil Jiří Král.

Pojítkem historické expozice s částí moderní je laserová střelnice, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet cvičnou střelbu z pistole. A tak jak na střelnici přes den střelba neutichá, tak i veletrh dle jeho slov denně „žije jednáním“.  V moderní části dominují dvě technické záležitosti, které ještě na žádné výstavě nebyly prezentovány. „Je to K-loader a Ambulift, což jsou stroje, které obsluhují dopravní letouny. K-loader je určen pro nakládání standardizovaných NATO palet do nákladních letounů. Na nich se přepravuje veškerý materiál. Ambulift pro změnu přepravuje osoby z letounu na zem, zejména ty hůře pohyblivé, které nemohou sejít po schodech.“ Podle něj je snahou prezentovat buďto věci zcela nové, nebo ty, které ještě na veletrhu nikdy prezentovány nebyly.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše