GO a Regiontour

Translation is not available.

Mikulovsko sází na kvalitu a láká na nové atrakce, nově třeba na Římany v Mušově

Nejautentičtější římské naleziště na našem území, Památník bratří Mrštíků, keltská výstava nebo Kardinálský rok. Mikulovsko se letos ukáže turistům i z jiné stránky, kterou mohou objevovat celoročně.

Raději méně, ale kvalitněji, rozhodli se na Mikulovsku, které už dosáhlo na strop únosného a regionu prospěšného turistického zájmu. Proto chce návštěvnost rozptylovat i do méně vytížených měsíců a oslovuje turisty tematicky. Novinky pro letošní sezonu region představil na veletržní tiskové konferenci v Brně.

„Chceme turistům nabízet autentické zážitky, a to efektivně a udržitelně, bez negativních dopadů na naše území a jeho přírodní a kulturní dědictví,“ říká ředitelka Mikulovsko-destinační společnosti Marcela Koňáková. V relativně malém regionu, kde ve 27 obcích žije asi 30 tisíc obyvatel, to ani jinak nejde.

V roce 2018 tady přenocování turistů dosáhlo počtu 662 760 a celkem přijelo 318 580 hostů. Průměrně tedy přenocovali jen 2 noci, což je další věc, kterou chtějí na Mikulovsku změnit. Cestou může být právě širší nabídka, protože i ta současná už přestává zvládat nápor. Návštěvnost čtyř Turistických informačních center dosahuje 275 tisíc osob za rok a dvanáct turistických cílů ročně přiláká přes 450 tisíc návštěvníků.

Mušov - Brána do Římské říše

Novinkou letošní sezony bude Návštěvnické a informační centrum Mušov – Brána do Římské říše. Právě v tomto místě v katastru obce Pasohlávky, v archeologické lokalitě Hradisko u Mušova, kdysi stály vojenské objekty připravované pro novou provincii Říše římské. Podle historiků stačilo, aby císař Marcus Aurelius žil jen o rok déle, a jižní část České republiky by se začlenila do této starověké říše. I bez toho po sobě římské legie na Moravě zanechaly dost stop, se kterými se zájemci od letošního června seznámí v novém Návštěvnickém centru Mušov.

Čeká je zde moderní budova plná digitálních technologií a interaktivní, zážitková forma prezentace. „Mušov není jen bránou směrem do římské civilizace, ale i bránou k návrší, odkud se otevírá panoramatický výhled na celý region,“ upozornil autor expozice Balázs Komoróczy z Archeologického ústavu AV ČR Brno. Návštěvníci tak mohou zachytit genius loci místa, kde kdysi stanuly legie Marca Aurelia, a spojit prohlídku s pěšími nebo cyklistickými výlety.

K lákadlům Mikulovska se v září 2020 připojí také Památník bratří Mrštíků v Divákách. Výsledkem jeho rozsáhlé rekonstrukce bude nová interaktivní expozice představující život a dílo literátů atraktivním způsobem. Naopak se na dva roky uzavřela expozice Život pod Pálavou v Dolních Věstonicích, která se v březnu 2022 promění v Dům přírody Pálavy. Nový koncept se spíš než na archeologii, které se už pátým rokem věnuje Archeopark Pavlov, zaměří na prezentaci přírodního a krajinného fenoménu Pálavy.

Regionální muzeum v Mikulově letos láká třeba na výstavu Keltové v kraji pod Pálavou nebo na seriál akcí Kardinálský rok, který připomene 450 let od narození kardinála Františka z Dietrichsteina. Podrobnější informace o turistických cílech, kulturních zážitcích, festivalech a dalších akcích na Mikulovsku získáte na stánku Jihomoravského kraje v pavilonu P.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše