TECHAGRO

Translation is not available.

Přijďte, zážitků bude plno i pro děti

Pánové na veletrzích Techagro, Biomasa a Silva Regina (videopozvánka zde) ocení perfektní stroje, technologie a novinky ze všech oborů, dámy se pokochají statnými lesníky a nemusíte se bát vzít na výstaviště i děti. Čím se zabaví? Je toho dost, určitě si vyhraďte minimálně jeden celý den.

Když si borci vezmou do parády kmen

Jak z kusu dřeva vykouzlit s „motorkou“ během pár minut krásnou sochu nebo co nejrychleji přeseknout kmen nastojato i naležato? To uvidíte v závodech Czech Cup Silva Regina v populární dřevorubeckém sportu STIHL® TIMBERSPORTS®. Letošní ročník se pyšní rekordním počtem závodníků z celé České republiky včetně členů národního týmu v čele s Martinem Komárkem.  Ve čtyřech disciplínách se utká 18 závodníků. Soutěž představuje začátek 8 kvalifikací pro letošní mistrovství ČR. Novinkou je štafeta národního týmu, v níž Češi patří mezi nejlepší Evropské týmy. V divácky atraktivním sportu se soutěžící utkají při přesekávání kmene nastojato i naležato, řezání motorovou i ruční pilou. Přímo vicemistr světa Martin Komárek pak předvede řezání pilou s velkým výkonem a přesekávání ve výšce. Nově budou Timbersportu věnovány na veletrhu čtyři dny. Uvedený závod se uskuteční 10. dubna 2018 od 12 hodin na prostranství před pavilonem Z. V dalších dnech se návštěvníci mohou těšit na sportovně zábavnou show se soutěžemi pro diváky a ukázky dřevosochání s motorovou pilou.

Sekera sviští vzduchem

Vypadá to velmi nebezpečně, ale když to někdo umí… hod oboustrannou sekerou na terč. Pro rodiče i děti je to velká podívaná. V neděli a pondělí se na výstavišti uskuteční závod Brněnská sekera, který vždy vzbuzoval velký zájem diváků. Letošní obsazení je navíc mezinárodní. Odvážné vrhače najdete na travnaté ploše u pavilonů M a Y.

Trocha historie

Na zemědělských a lesnických veletrzích nepřijdou zkrátka ani milovníci historie. V montované hale K najdou velkou výstavu historických strojů, traktory a kombajn. Na návštěvníky čekají také historické lovecké kočáry z přelomu 19. a 20. století.  Prohlédnout si mohou kočár Mylord grande, který v roce 1914 vyrobila pražská c.k. dvorní továrna Petr Klubal a spol. Na přelomu století patřil tento typ kočárů k oblíbencům panských a císařských rodin, velmi často ho ale používal také první prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk.

Traktor pod nadvládou GPS

Kdo viděl videopozvánku na veletrhy Techagro, Biomasa a Silva Regina, ví, že hlavní roli v něm hraje „chytrý traktor“. Jak to doopravdy vypadá, když stroj řídí navigace, uvidíte na vlastní oči u pavilonu Z. Naprogramovaný stroj podle zadaných GPS souřadnic musí projet naplánovanou trasu mezi kužely, řidič jej pouze nastartuje. Přijďte se podívat, opravdu se nesplete.

Zvířata, i grónská

Svoje místo budou mít na výstavišti i hospodářská zvířata. Před pavilonem H bude vystaveno přes šedesát kusů skotu, ovcí, koz a prasat. Přes faunu se podíváte i do Grónska – v pavilonu Z bude přichystaná výstava Zvěř Grónska a najdete ji na stánku Safari Club International - Bohemia Chapter. Ze severských živočichů uvidíte preparátů-trofejí pižmoně, soba karibu, kura sněžného, polárního zajíce či sovice sněžné. Uvidíte ale také lva, tři lvice, krokodýla, leoparda nebo dikobraze. Kdo by si chtěl nějaké zvířátko v lese nalákat, může okouknout triky vábení, které každý den předvede Petr Joo. Chybět nesmí myslivečtí psi, ti se také několikrát denně objeví na pódiu U Lípy v „zetku“, spolu s trubači a sokolníky.

Včelí poklady

Na galerii pavilonu C se uskuteční velká včelařská výstava spojená s prodejem veškerých včelích produktů a výrobků z nich. Chybět tak nebudou kvalitní medy, medoviny nebo kosmetika z medu. K dispozici bude také bohatá přehlídka vybavení pro včelaře, včetně nádob, uzávěrů, úlů či krmení pro včely. Výstava je tak vhodná i pro ty, kteří chtějí s včelařením teprve začít. Konat se budou soutěže medovin, při kterých se návštěvníci budou moci zapojit do ochutnávání soutěžních vzorků.

Jak si žije půda

Co se děje v zemi, jak složitý je kořenový systém, jací živočichové v ní žijí a jak je tato symbióza pro půdu důležitá, ukáže speciální expozice v pavilonu C. Projekt, za nímž stojí brněnská firma Agrointeg spolu s řadou odborníků z výzkumných ústavů, univerzit i firem zabývajících se zejména kompostování, chce připomenout, že jen zdravá půda je dobrá. Aby dovedla i nadále živit populaci nebo – což je momentálně velmi aktuální – zadržet v sobě dostatek vody. A půdu ve skvělé kondici udrží jen návrat kvalitní organické složky. „Všichni vnímáme půdu jako automatickou záležitost, to je problém naší doby,“ říká k tomu Jiří Šrefl z Agrointegu. Expozici doplní řada přednášek.

Zemědělství žije! A moderně

Odborníků a kvalifikovaných lidí, kteří navíc ovládají moderní technologie, je v zemědělství velký nedostatek. Firmy si je přetahují a ze škol středních i vysokých jich vychází velmi málo. Že jde o dobré zaměstnání s velkým potenciálem, které navíc v dnešní době už rozhodně „nepáchne“, vysvětluje projekt Zemědělství žije moderně, který právě na popud zoufalých zemědělců vytvořil Zemědělský svaz České republiky. „Dnešní děti nepoznají rozdíl mezi senem a slámou, nerozeznají druhy obilí a ze strojů znají jen kombajn,“ vysvětluje další důvody besed Soňa Jelínková ze svazu. Právě na nich zdůrazňují, že moderní technologie vládnou oboru víc, než se dostane k laické veřejnosti. Dnes podniky neshání jen pomocné síly do kravínů, ale hlavně techniky, kteří dovedou programovat, nastavovat systémy a pracovat s nimi. Přednášky, soutěže a zajímavé informace získají zájemci v pavilonu P.

Lesní pedagogika

Dětem se v pavilonu Z budou věnovat lesníci a myslivci. Po celou dobu konání veletrhu bude probíhat na 1. galerii pavilonu Z program pro děti, který interaktivní formou přiblíží účastníkům zajímavé informace o lese. Akce je ukázkou lesní pedagogiky.

Děti si hrají, rodiče mlsají

A když už budou potomky i vás bolet nohy, stačí zamířit do odpočinkové zóny – na veletrzích jsou připraveny dětské koutky. Ten pod hlavičkou slavného výrobce John Deere najdete v hale K, druhý v pavilonu Z v rámci Silva Regina. A zatímco si děti budou hrát, můžete ochutnat zvěřinové speciality hned ve třech restauracích.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše