TECHAGRO

Translation is not available.

Rotunda plná optimismu a hrdosti na české zemědělství

Rekordní veletrhy TECHAGRO, SILVA REGINA a BIOMASA zaplnily výstaviště do posledního metru. Stejně zaplněná byla v neděli večer Rotunda pavilonu A, kde se odehrávalo oficiální zahájení letošního ročníku.

„Dnes zahajovaný veletrh ukazuje, jak důležitým segmentem je zemědělství. Po letech, kdy se řada lidí ptala, zda má zemědělství v České republice smysl, je toto ta nejlepší odpověď. Počet vystavovatelů je rekordní a návštěvníků je tolik, že zahltili příjezd do Brna a celé výstaviště, za což jsem strašně rád,“ prohlásil v úvodu slavnostního shromáždění primátor města Brna a člen představenstva a. s. Veletrhy Brno Petr Vokřál. Zároveň přivítal, že letošní veletrh je věnován šetrným technologiím a udržitelnému rozvoji zemědělství.

Zahajovací projev přednesl ministr zemědělství Jiří Milek, který vyzdvihl výborné výsledky českého zemědělství i vysokou úroveň veletrhu. Moderní technika a technologie, která se zde prezentuje, podle jeho slov pomůže českému zemědělství a lesnictví čelit novým výzvám, jako jsou klimatické změny, sucho nebo aktuální kůrovcová kalamita na severní Moravě. Celé znění projevu přinášíme zde.

Hejtman jihomoravského kraje Bohumil Šimek přivítal všechny vystavovatele i hosty slavnostního večera na druhém největším veletrhu pořádaném na brněnském výstavišti. „Jihomoravský kraj vždycky byl – a já věřím, že i zůstane – krajem zemědělským, ale také krajem, kde se daří vinařství, ovocnářství a zelinářství. Věřím, že i tato výstava k tomu výrazně přispěje,“ konstatoval hejtman Šimek a popřál přítomným zajímavé obchody a příjemný pobyt na jižní Moravě.

Auditorium oslovil také prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, který zemědělství označil za jeden ze tří základních kamenů existence lidstva. „K životu potřebujeme tři věci: vodu, energii a potraviny. Za posledních 28 let se naše vlády podle toho nechovaly, ale zemědělci přesto dosáhli vynikajících výsledků v rostlinné i živočišné výrobě, například v produkci mléka patříme mezi evropskou a světovou špičku. Každá vyspělá ekonomika se snaží podporovat to, v čem je úspěšná, u nás to bohužel tak není. Ve výsledcích zemědělství jsme špičkoví, ale v objemu výroby a v soběstačnosti jsme na tom velmi špatně,“ prohlásil Zdeněk Jandejsek. Na závěr vyslovil naději, že společná zemědělská politika, která se v současné době formuje a za necelé tři roky by měla být dokončena, přinese našemu zemědělství posun tam, kam patří.

Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha ocenil rozsah i kvalitu letošních expozic, které ukazují, jak je české zemědělství moderní. „Jsem velmi rád, že letošní veletrh TECHAGRO je zaměřen na budoucnost. Když se projdu po výstavišti, naplňuje mne to hrdostí. Zájem nejen ze strany českých výrobců zemědělské techniky, ale i ze strany zahraničních vystavovatelů vede k tomu, že české zemědělství je úspěšné a velmi dobré. Na práci našich zemědělců bychom měli být hrdi,“ podtrhl Martin Pýcha a poděkoval vystavovatelům za jejich práci v propagaci českého zemědělství.

Závěrečné slovo patřilo hostiteli. Generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš poděkoval vystavovatelům za to, jakou na veletrh dovezli úžasnou exponátovou náplň, ačkoliv to někdy bylo logisticky velmi náročné. „Naučili jste nás nové pojmy - přesné zemědělství a chytré zemědělství. Věřím, že vystavená technika přispěje ke zvýšení produktivity práce v zemědělství a k vyšším výnosům,“ řekl Jiří Kuliš a oznámil, že již za první den na výstaviště přijelo 35 tisíc návštěvníků.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše