GO a Regiontour

Translation is not available.

Zájezd pro nevidomé nebo restart pro psychicky vyhořelé. Veletržní soutěže mladých odborníků opět přinesly originální nápady

Studentská klání jsou tradiční součástí brněnských veletrhů cestovního ruchu. Letos se znovu potvrdilo, že nastupující generace turistických průvodců a odborníků má ve svých řadách spoustu talentů.

Soutěž PROFI GO - turistický produkt je určená tříčlenným týmům studentů středních a vyšších odborných škol cestovního ruchu a letos se konala už poosmé. Porota nejprve zhodnotila písemně zpracované projekty - turistické produkty v podobě produktových balíčků – a prezentace pěti nejlepších týmů dnes mohli návštěvníci veletrhu sledovat živě na pódiu v pavilonu P.  Výkony byly natolik kvalitní, že se spontánně přihlásili další dva sponzoři (UNESCO a Pojišťovna UNION), takže poprvé byli oceněni všichni finalisté.

Vítězem soutěže PROFI GO – turistický produkt 2020 se stal výhradně dívčí tým ze Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické Uherské Hradiště. Svůj produkt zaměřil na relaxaci a nový restart pro zákazníky se syndromem vyhoření. „Měli to velmi propracované, správně sestavené, skvěle popsané a zanalyzované. A výborná pódiová prezentace. Prostě Uherské Hradiště – od nich to vždycky čekám,“ zhodnotil jejich výkon Michal Veber, výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR a předseda poroty.

Snad myšlenky nezapadnou

Druhý skončil tým Střední odborné školy dopravy a cestovního ruchu Krnov s prací Kaleidoskop zážitků, která prezentovala region Olomoucko. Jejich program byl unikátní zaměřením na nevidomé turisty. „Je škoda, že tyto kreativní nápady možná zapadnou, protože právě mládež je v našem oboru nositelem nových myšlenek. Jako profesionál mohu říci, že je to výborná myšlenka, které schází už jen myslet také na vidomé doprovázející,“ konstatoval Michal Veber.

Mezi pěti týmy ve finále byly i dva ze škol, které se do soutěže zapojily úplně poprvé. „Pro nováčky z Lomnice nad Popelkou a Plzně to bylo velmi náročné. V teoretické části je potřeba připravit práci jako zájezd, založit si virtuální cestovní kancelář, získat pojištění proti úpadku, zaplatit odvod do garančního fondu. Ve finále pak rozhoduje také kreativita. Kdo si tím neprošel, neví, přesto školy uspěly a Akademie hotelnictví a cestovního ruchu Plzeň se dokonce umístila jako třetí,“ vysekl Michal Veber poklonu účastníkům. Plzeňští studenti připravili turistický balíček Po stopách hornictví, v němž prezentovali region Krušnohoří nově zapsaný do seznamu UNESCO. Čtvrtá příčka letos patří týmu Hotelové školy Brno, který prezentoval Outdoor Resort Březová a region Bílé Karpaty. Na pátém místě skončil nováčkovský tým ze Střední školy Lomnice nad Popelkou. Jeho práce Procházka Dolním Slezskem v miniatuře prezentovala Krkonoše a Dolní Slezsko.

Všechny finalisty ocenila také Jolana Kopřiva Myslivcová, ředitelka Školy kultury podnikání v cestovním ruchu TYRKYS. „Soutěž sleduji pečlivě a musím říci, že její úroveň rok od roku roste. Jsem šťastná, že se nastupující generace věnuje novinkám v cestovním ruchu a současně vytváří reálné produkty,“ řekla při předání cen vítězům.

Ceny pro mladé průvodce

Současně byli vyhlášeni také vítězové již 26. ročníku mladých turistických průvodců. Do soutěže PROFI GO 2020 se zapojilo 40 studentů ze sedmi škol cestovního ruchu. V první části absolvovali vědomostní test o 50 otázkách a ve videotestu poznávali 20 pamětihodností ze zahraničí a České republiky. Ti nejlepší v součtu bodů z obou disciplín se na závěr představili v ústním projevu na téma oblíbená turistická destinace, a to ve vybraném cizím jazyce.

Nejlépe se letos dokázali připravit studenti soukromé střední školy Academia Mercurii v Náchodě, odkud přijel vítěz Martin Janota i držitel zvláštní ceny Jan Pífa.  Druhá skončila Monika Zuzaňáková ze Střední odborné škola dopravy a cestovního ruchu Krnov a bronz putuje do Střední školy a vyšší odborné školy Opava za výkon Barbory Smyčkové.

Předsedkyně poroty soutěže PROFI GO Alena Pavézková závěrem poděkovala všem účastníkům i jejich pedagogům, kteří se ve volném čase věnovali přípravě svých studentů na soutěže, což bylo na úrovni letošního ročníku vidět. „Nemusíme se o cestovní ruch obávat, pokud v něm jednou budou pracovat tito šikovní mladí lidé,“ prohlásila. Všem oceněným osobně pogratuloval také ředitel veletrhů GO a REGIONTOUR Petr Maliňák, který poděkoval nejen vítězům, ale všem letošním soutěžícím za velké úsilí, které jim do budoucna určitě pomůže v profesním růstu.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše