SALIMA

STÄUBLI představuje rychlé roboty pro potravinářské provozy

Po čtyřech letech se opět na potravinářské veletrhy vrátila společnost Stäubli, která v pavilonu V představuje dva roboty, speciálně určené pro potravinářské provozy.

„Jako firma se věnujeme automatizaci a průmyslovým robotům pro různá odvětví. Nicméně potravinářství je pro nás jedním z  klíčových segmentů, kde vidíme hlavně do budoucna velké možnosti nasazení robotů. Z každodenního kontaktu s firmami víme, že o tom začínají hodně uvažovat a že automatizace je nezbytná i v potravinářství, kde byl historicky vysoký podíl ruční práce anebo jednoúčelových strojů,“ říká Michal Scholze, manažer pro marketing a rozvoj obchodu.

„Vystavujeme zde dvě robotické buňky -  šestiosý robot TX90 a model TP80, což je rychlý čtyřosý robot určený hlavně pro manipulaci, spolupráci s dopravníkem, s kamerovým systémem, skládání výrobků z pásu do krabiček, jejich přerovnávání atd. Jeho výhodou je, že může být instalováno více strojů vedle sebe, tudíž zvládnou i dopravníky, na kterých vyjíždí třeba 1000 výrobků za minutu, takže jde opravdu o vysoké objemy. To jsou čísla, která se v pekárnách nebo při výrobě sušenek běžně pohybují,“ dodává Michal Scholze.

Oba roboty jsou konstruovány pro potravinářské provozy, a tudíž mají speciální povrchovou úpravu, aby se daly snadno omývat vodou nebo čistit prostředky, používanými v potravinářství. „Klademe velký důraz na to, aby výroba byla čistá a stroje splňovaly hygienické předpisy, hlavně v primární výrobě, kde jsou roboty v kontaktu s nebalenými výrobky a potravinami,“ vysvětluje manažer švýcarské firmy, která má v Česku pobočku v Pardubicích.

Firma Stäubli je globálním poskytovatelem mechatronických řešení ve třech specializovaných oblastech: fluidní a elektrické konektory, robotika a textilní stroje. Je mezinárodní skupinou, která v současné době působí v 29 zemích, má své zástupce v 50 zemích na čtyřech kontinentech a zaměstnává více jak 4 500 lidí po celém světě.  Stäubli byla původně založena v roce 1892 jako malá dílna v Horgenu/Curychu a dnes se jedná o mezinárodní skupinu se sídlem ve švýcarském Pfäffikonu.